Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση ιδιοκτησίας μηχανικού


Renoa

Recommended Posts

Στους γονείς μου που έκανα τακτοποίηση με απαλλαγή, φεμ δε πλήρωσα. Μηχανικός που τακτοποιεί δική του ιδιοκτησία του να πληρώνει φεμ έστω κι αν επιστρέφεται?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 166
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η φοροτεχνικός του ΤΕΕ (Πέρου στο επώνυμο αν θυμάμαι καλά), μου είπε ότι στη μια από τις δυο περιπτώσεις μόνο πληρώνουμε ΦΕΜ. Δεν είμαι σίγουρος αν είναι στην απαλλαγή (για τον εαυτό μας), ή στην άτυπη δωρεά (για συγγενή). Απαλλαγή δε νοείται για τους γονείς σου από όσο κατάλαβα. Μόνο άτυπη δωρεά. Πως το έκανες;

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα οι λογιστές μου μου είπαν ότι για τον εαυτό μου δεν πληρώνω ΦΕΜ (απαλλαγή), ενώ για τον αδελφό μου (άτυπη δωρεά) πρέπει να πληρώσω ΦΕΜ.

 

Την Τρίτη θα είμαι και στο ΤΕΕ για περισσότερες λεπτομέρειες γιατί με ενδιαφέρουν και οι δύο περιπτώσεις, για εμένα και για συγγενή μου α' βαθμού, οπότε θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όποιος πάει τελικά στο ΤΕΕ την τρίτη ας μας πει ακριβώς τι του είπαν καθώς και με ποιόν μίλησαν εκεί. Επίσης κάποια νομαθεσία για το που βασίζονται (πέρα ίσως από αυτήν που ήδη αναρτήθηκε). Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά για Τρίτη, αδύνατον. Απ' ό,τι έμαθα (κ μάλιστα αρκετά αργά, για να το 'λεγα και στο συνάδελφο που πόσταρε παραπάνω κ ήθελε να πάει στο ΤΕΕ σήμερα), υπήρχε απεργία κ κατάληψη του κτιρίου από συμβασιούχους του Επιμελητηρίου, που ήταν απλήρωτοι για κάμποσο διάστημα. Εγώ πάντως προσπαθούσα όλη μέρα να πάρω τηλ. στο γραφείο Δικαστικού και να βρω τη φοροτεχνικό (μόνο Τρίτη λέει πάει) κ δεν απαντούσε κανείς στα τηλέφωνα !

Link to comment
Share on other sites

όπως διάβασα την ΠΟΛ ισχύει και παραισχυει

 

Δυστηχώς ισχύει μόνο για ανέγερση οικοδομής και ιδιοκατοίκηση, όπως λέει, και για μια φορά σε κάθε πρόσωπο. Ετσι στην ΔΟΥ ξαναζητούν να γίνει κατάθεση ΦΕΜ 10%.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή άμα ο μηχανικός κανει εσωτερικές διαρυθμίσεις στο σπίτι του δεν ισχύει;

 

κατά τη γνώμη της εφορίας πρέπει να βγουν 200 ΠΟΛ που να διευκρινίζουν όλες τις πιθανές περιπτώσεις;;;

----

το 1 φορα σε κάθε πρόσωπο που το λέει;;; διότι δεν το εντοπίζω

Link to comment
Share on other sites

Ο ΚΒΣ λέει όμως

Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 13 παραγρ. 2 του Κ.Β.Σ. (π.δ. 186/1992), στις περιπτώσεις εκπόνησης μελέτης και επίβλεψης από αρχιτέκτονα - μηχανικό δικής του οικοδομής (ιδιοκτησίας του) δεν απαιτείται η έκδοση φορολογικού στοιχείου αξίας (απόδειξη παροχής υπηρεσιών).

Δεν μιλάει για ανέγερση αλλά για μελέτη και επίβλεψη.

Από αυτό θεωρώ πως είναι σαφές πως δεν κόβεις ΑΠΥ για δικιά σου ιδιοκτησία.

Άρα αφού δεν κόβεις ΑΠΥ δεν έχεις ΦΠΑ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.