Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργολαβία μηχανικού με υλικά


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν μου είχε τύχει ανάλογη περίπτωση στο παρελθόν..οπότε στα έξοδα χρησιμοποιούνται οι στήλες για δαπάνες, πάγια και ΦΠΑ. Υπάρχει μία στήλη "αγορές" και "ΦΠΑ αγορών Π-Τ". Να χρησιμοποιήσω αυτή ή να προσθέσω ακόμα μία στήλη "αγορές πρώτων υλών"?

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή εσύ ξέρεις τα δεδομένα του βιβλίου σου καλό θα ήταν να διαβάσεις από τον ΚΒΣ (ΠΔ 186/1992) το άρθρο 6. Εκεί θα δείς την δομή (τις ελάχιστες στήλες) που πρέπει να έχει το βιβλίο ΕΣ-ΕΞ.

Link to comment
Share on other sites

oκ ευχαριστώ! Αυτή η εργασία της εγκατάστασης (για την οποία κόπηκε ΤΠΥ) και η πώληση στον πελάτη του εξοπλισμού προς εγκατάσταση (κόπηκε τιμολόγιο πώλησης-ΔΑ) που αγοράστηκε από εμένα, πως καταχωρείται στο Ε3 όμως?Αφορά ακαθάριστα έσοδα ελεύθερων επαγγελματιών/παροχής υπηρεσιών ή εμπορίας/μεταποίησης?

Έχω μπερδευτεί..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

παρόλο που το θέμα πιθανότατα να έχει καλυφθεί σε παλαιότερο post θα ήθελα κάποιος να μου το ξεκαθαρίσει μια και καλή.

 

Είμαι Μηχ.Μηχανικός με ΚΑΔ

71121305 Υπ. εκπόνησης ΗΜ κτηρίων (ως κύριο)

71121104 Υπ. παροχής επιστημονικών και τεχνικών συμβουλων γενικα (ως δευτερεύων)

71121303 Υπ. εκπόνησης ηλεκτρολογικών μελετών κτηρίων

και

71122000 Υπηρεσίες διαχείρησης έργων για κατασκευαστικά έργα

 

Έχω μπλοκ ΑΠΥ και συνήθως κόβω για 'Εκπόνηση μελέτης ΗΜ' με παρκράτηση 20%.

 

Η ερώτηση είναι η εξής:

Στην περίπτωση που αναλάβω την ανακαίνηση μιας οικίας πχ, η οποία συμπεριλαμβάνει εργασία και υλικά, τι παραστατικό πρέπει να κόψω με το πέρας των εργασιών -προφανώς ΤΠΥ- αλλά ποιό ΚΑΔ πρέπει να προσθέσω για να θεωρήσω ΤΠΥ και τέλος πόσο % παρακράτηση έχει αυτό;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

oκ ευχαριστώ! Αυτή η εργασία της εγκατάστασης (για την οποία κόπηκε ΤΠΥ) και η πώληση στον πελάτη του εξοπλισμού προς εγκατάσταση (κόπηκε τιμολόγιο πώλησης-ΔΑ) που αγοράστηκε από εμένα, πως καταχωρείται στο Ε3 όμως?Αφορά ακαθάριστα έσοδα ελεύθερων επαγγελματιών/παροχής υπηρεσιών ή εμπορίας/μεταποίησης?

Έχω μπερδευτεί..

 

 

Δεν είναι ακαθάριστα έσοδα ελευθερίων επαγγελμάτων. Θα πάνε στην εμπορία και στην παροχή υπηρεσίας ή στην μεταποίηση (ανάλογα με το επιθυμητό αποτέλεσμα ).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

παρόλο που το θέμα πιθανότατα να έχει καλυφθεί σε παλαιότερο post θα ήθελα κάποιος να μου το ξεκαθαρίσει μια και καλή.

 

Είμαι Μηχ.Μηχανικός με ΚΑΔ

71121305 Υπ. εκπόνησης ΗΜ κτηρίων (ως κύριο)

71121104 Υπ. παροχής επιστημονικών και τεχνικών συμβουλων γενικα (ως δευτερεύων)

71121303 Υπ. εκπόνησης ηλεκτρολογικών μελετών κτηρίων

και

71122000 Υπηρεσίες διαχείρησης έργων για κατασκευαστικά έργα

 

Έχω μπλοκ ΑΠΥ και συνήθως κόβω για 'Εκπόνηση μελέτης ΗΜ' με παρκράτηση 20%.

 

Η ερώτηση είναι η εξής:

Στην περίπτωση που αναλάβω την ανακαίνηση μιας οικίας πχ, η οποία συμπεριλαμβάνει εργασία και υλικά, τι παραστατικό πρέπει να κόψω με το πέρας των εργασιών -προφανώς ΤΠΥ- αλλά ποιό ΚΑΔ πρέπει να προσθέσω για να θεωρήσω ΤΠΥ και τέλος πόσο % παρακράτηση έχει αυτό;

 

Ευχαριστώ

 

καμιά απάντηση στόν συνάδελφο;

Link to comment
Share on other sites

Άντε να θέσω και εγώ μερικά ερωτηματάκια.

 

Είμαι Τοπογράφος και θέλω να ασχοληθώ με την αγορά υλικών (πάνελ και ινβερτερ κλπ) και την εγκατάσταση Φ/Β σταθμών σε σκεπές οικιών η βιοτεχνιών μέχρι 20kW για λογαριασμό πελατών.

 

1. Ποιός ΚΑΔ με καλύπτει?

2. Θα χρειαστεί έγγραφο του ΤΕΕ για να το χρησιμοποιήσω στην εφορία για την απαλλαγή από εγραφή στο ΤΕΒΕ?

3. Μπορώ να εξακολουθώ (προσωρινά βεβαίως, εάν πάνε καλά οι δουλιές) να δηλώνω ως επαγγελαμτική έδρα το σπίτι μου, με το σκεπτικό ότι παρέχω κατασκευαστικές υπηρεσίες?

 

Για τα υπόλοιπα εάν δεν κάνω λάθος ισχύει ότι

1. Φορολογία = έσοδα μείον έξοδα

2. Εκδίδω ΤΠΥ στον πελάτη

3. Τα υλικά κόβονται στο δικό μου όνομα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καμιά απάντηση στόν συνάδελφο;

 

επείδή το έψαξα λίγο αυτές τις μέρες, μετά απο πολύ πονοκέφαλο, αρκετα δυνατα χάπια κατέληξα στα εξής:

 

Τα ΚΑΔ πουσε καλύπτουν είναι τα 45.2.... κλπ κλπ η λίστα είναι εδώ

 

http://www.gsis.gr/forologikos_odigos/xrisimes_plirofories/genikes_plirofories/genikes_plirofories.html

 

αυτά πρέπει να προστεθούν πρίν κάνεις θεώρηση στοιχείων, ειδάλλως σε κοιτάζουν περίεργα στην ΔΟΥ.

 

Κανονικά θέλει τιμολόγιο πώλησης (έργου) αθεώρητο, αλλά δεν απαγορεύεται τελικα να κόψεις θεωρημένο Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών.

 

Παρακράτηση έχει επανέλθει ξανά στο 3% από 1/1/2011 σύμφωνα με τον Νόμο 3763/2009.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.