Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργολαβία μηχανικού με υλικά


Recommended Posts

Εγώ εκεί κατέληξα με λογιστή και ΔΟΥ. Εργό απλό οχι τεχνικό, συμφωνητικό κατασκευής και ΤΠΥ.

Για τις παρακρατήσεις τώρα. Σίγουρα προς ιδιώτη δεν υπάρχει. Σε επαγγελματία όμως μένει ακόμα ερωτηματικό. Αν και οι περισσότεροι επαγγελματίες όταν τους κάνεις εργασίες σου κρατάνε 3% ανεξάρτητα απο αν ειναι τεχνικό ή οχι κατι το οποίο δεν ξέρω κατα πόσο είναι σωστό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

βρήκα αυτό αλλά πρέπει να ββρούμε τον αυθεντικό ορισμό

 

Τεχνικό έργο (με μια υπεραπλούστευση του σχετικού φορολογικού όρου) θα μπορούσαμε να πούμε

ότι είναι οτιδήποτε έργο εκτελείται από εργολάβους ή υπεργολάβους ή τεχνικές ή οικοδομικές

επιχειρήσεις αλλά με δύο προϋποθέσεις: α) Να είναι καινούργιο και β) να μην μπορεί να

μετακινηθεί χωρίς να καταστραφεί.

 

Παράδειγμα 1ο : Κατασκευάζεις ένα νέο κτίριο. Αποτελεί τεχνικό έργο διότι είναι νέο (προϋπόθεση

α) και … δύσκολα θα μπορέσετε να το μετακινήσετε χωρίς να κάνετε ζημιά (προϋπόθεση β)!!! Εδώ

λοιπόν όλοι οι εργολάβοι (π.χ. μπετατζήδες, σοβατζήδες, μπογιατζήδες, ηλεκτρολόγοι, υδραυλικοί

κ.τ.λ. ) εκτελούν τεχνικό έργο. (Εξαίρεση βάση κάποιων υπουργικών αποφάσεων είναι οι

αλουμινοκατασκευαστές και οι ξυλουργοί για τις κουζίνες τους.)

 

Παράδειγμα 2ο : Επισκευάζεις ένα υφιστάμενο κτίριο. Εφόσον δεν ισχύει η πρώτη προϋπόθεση δεν

είναι τεχνικό έργο. Έτσι οι εργολάβοι εδώ δεν έχουν την υποχρέωση υποβολής σχετικού

συμφωνητικού στην Αρμόδια Δ.Ο.Υ. σύμφωνα με τις διατάξεις αυτού του άρθρου.

 

Παράδειγμα 3ο : Σιδεροκατασκευαστής κατασκευάζει σιδερένια δεξαμενή ύψους 30 μέτρων με

βάση σιδερένια πόδια. Δεν είναι τεχνικό έργο διότι δεν ισχύει η δεύτερη προϋπόθεση (Μπορεί να

μετακινηθεί..)

 

Παράδειγμα 4ο : Ο ίδιος σιδηροκατασκευαστής κατασκευάζει μια νέα σιδερένια δεξαμενή ύψους 2

μόνο μέτρων η οποία έχει βάση μπετόν. Αυτή – αντίθετα- είναι τεχνικό έργο διότι δεν μπορεί να

μετακινηθεί και είναι και καινούργια.

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα για να ξέρουμε τι γίνεται σε κάθε περίπτωση;

 

α) Σε εργολαβία τεχνικού έργου η παρακράτηση είναι 3%. Ισχύει σίγουρα οταν ο Εργοδότης είναι δημόσιο ή νομικό πρόσωπο ή επαγγελματίας. Οταν είναι ιδιώτης τι γίνεται;

 

β) Σε εργολαβία μη τεχνικού έργου υπάρχει παρακράτηση; Αν ναι πόσο; Υπαρχει διαφορά αν ο εργοδότης είναι επαγγελματίας ή ιδώτης;

 

Το θέμα τι είναι τεχνικό έργο και τι όχι πιστέυω το έχουμε ξεκαθαρίσει.

Link to comment
Share on other sites

α) δεν ξέρω τι γίνεται για τον ιδιώτη, θεωρώ πως το αποδίδει ο εργολάβος

β) όχι, δεν εχει καθόλου

 

γ) θεωρώ πως δεν έχει ξεκαθαρίσει άμα δεν διαβάσουμε τον ορισμό

Link to comment
Share on other sites

Σημερινές εξελίξεις απο ΔΟΥ.

α) Συμφωνητικά.

Τα συμφωνητικά τεχνικών έργων ανω των 6000Ε κατατίθενται στη ΔΟΥ πριν την έναρξη.

Τα συμφωνητικα έργων μη τεχνικών ανεξαρτήτως ποσού και γενικά όλα τα υπόλοιπα συμφωνητικά πηγαίνουν με τριμηνη κατάσταση.

 

β) Τα ΦΒ δεν θεωρούνται τεχνικό έργο. Σε εγκατάσταση ΦΒ τεχνικό έργο θεωρείται μόνο τυχόν κατασκευή θεμελίωσης.

 

γ) Παρακρατήσεις φόρου.

Σε τεχνικό έργο τα γνωστά. 3%. Ή στον παρακραρτούν ή αν είναι σε ιδιωτή το πληρώνεις μόνος σου με δήλωση.

Σε εργολαβία μή τεχνικού έργου μου είπε οτι ισχύουν τα ίδια με τα τεχνικά, δηλαδή 3%. Αλλα επειδή δεν ήταν και πολύ σίγουρη θα τό ξαναρωτήσω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε περιπτωση εργολαβιας με υλικα:

 

Τα υλικα κοβονται στο μηχανικο, οι τεχνιτες πιθανον να κοψουν καποιο ΤΠΥ στο μηχανικο, ο μηχανικος κοβει το απαραιτητο ΤΠΥ στον πελατη του..

 

Οσον αφορα τα τιμολογια των υλικων, εκπιπτουν ως εξοδα για το μηχανικο??? Εχουν καποια αλλη αντιμετωπιση???

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το ποσοστό των υλικών σε σχεση με τη καθαρή αξία που τιμολογείς. Δεν θυμαμαι την αναλογία, νομίζω ότι για κάτω του 1/3 (33,33%) μπορούν να περαστουν για εξοδα και να εκπίπτει και το ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι πανω απο 1/3??? (που ειναι και λογικο..)

 

Για το 1/3 ο λογιστης μου ειπε οτι μπορει να κοπει κανονικα ΑΠΥ..

αν ειναι πανω απο 1/3 τοτε κοβεις Δελτιο Αποστολης - Τιμολογιο.... (δεν ξερω ακομα τη διαδικασια..)

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το ποσοστό των υλικών σε σχεση με τη καθαρή αξία που τιμολογείς. Δεν θυμαμαι την αναλογία, νομίζω ότι για κάτω του 1/3 (33,33%) μπορούν να περαστουν για εξοδα και να εκπίπτει και το ΦΠΑ.

 

δηλ αν ειναι παραπανω δεν θεωρουνται εξοδα? ΜΑ τι λεμε τωρα. Ολα οι τιμολογημενες δαπανες που χρειαζονται για την εκτελεση του εργου ειναι εξοδα. Καλο ειναι το ποσοστο κερδους να ειναι λογικο (νομιζω πανω απο 12%) για να μην σε κυνηγαει η εφορια.

Οταν εκτελουμε εργο κοβουμε ΤΠΥ και ΔΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συμφωνα και με τις τελευταιες πληροφοριες απο το λογιστη μου.

Τα υλικα δεν μπαινουν στις δαπανες αλλα στην κατηγορια "υλικα".

Εκπιπτει κανονικκα ο ΦΠΑ αλλα δεν μπαινει στα εξοδα ολοκληρο το ποσο. Υπολογιζεται με καποιον συντελεστη (σχετικα χαμηλο, καπου 10%)

Συμπερασμα: τα υλικα τα κοβουμε στον πελατη και τιμολογουμε μονο την εργασια. Διαφορετικα θα φορολογηθουμε για χρηματα που δεν πηραμε. Μονο αν κερδιζουμε απο την πωληση των υλικων αξιζει να τιμολογουμε τα υλικα στο ονομα μας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.