Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργολαβία μηχανικού με υλικά


Recommended Posts

εγω δεν το καταλαβαινω αυτο. Υποτιθεται οτι γινεται λογιστικα ο υπολογισμος.

Κανω ενα εργο και αγοραζω υλικα 80€. Πληρωνομαι για την κατασκευη 100€.

Τα φορολογητεα εσοδα ειναι 20€ που ειναι και το κερδος μου.

Δεν ισχυει αυτο?.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οπότε τι ΠΡΕΠΕΙ να κάνουμε τελικά.

γιατί μου φαίνεται έχουμε χάσει τα αυγά και τα πασχάλια σε αυτό το κράτος.Δεν ξέρουμε απο που θα μας έρθει

Καταντάει και καραγκιοζιλίκη στην τελική με εμάς στην θέση του κλόουν

Edited by streetas
Link to comment
Share on other sites

Εγω απο δω και περα θα κοβω τα υλικα στο ονομα του πελατη και θα του κοβω και μια ΑΠΥ για την αμοιβη μου.

 

 

δηλ απο την προμηθεύτρια εταιρία των υλικών απευθείας στον πελάτη?υπάρχει περίπτωση να μην δεχθεί?(η εταιρία).

και σε τι τιμή θα κοβει η εταιρία?σε αυτήν που παίρνουμε ή μεγαλύτερη οπότε σε αυτήν την περίπτωση πως υπολογίζεις το κέρδος σου.

 

υ.γ και αν κόψεις ΤΠΥ στην τιμή 20% που μπαίνουν οι Α ύλες?οπότε έσοδα-έξοδα=0 + την αμοιβή σου

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες με την τιμη ειναι ενα θεμα.

Και γω αυτο σκεφτομαι.

 

ΥΓ. Ειναι λαθος αυτο, γτ ο ΦΠΑ των "α' υλων" εκπιπτει ολοκληρος.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

πρακτικα πως μπορει να γινει αυτο που λες?

Μηπως εχεις μπερδευτει με το παλιο συστημα οπου κοβοταν αποδειξη πωλησης για τα υλικα (σαν εμπορια) και ξεχωριστα τιμολογιο για τις εργασιες?

 

Πως ειναι εφικτο να τιμολογησει η προμηθευτρια απαυθειας στον πελατη?

Τι θα γινει με τις χρηματορροες (δηλ τροποι πληρωμης)? Και σε ποια τιμη (Προφανως ο μηχανικος θα βγαλει κερδος απο τα υλικα)?

 

 

 

Νομιζω οτι κανεις λαθος ή δεν καταλαβες σωστα τι σου ειπε ο λογιστης. Ολοι (ειτε εταιρειες ειτε μηχανικοι) κοβουν ενα τιμολογιο για το εργο που παραδιδουν. Το κερδος βγαινει απο τη διαφορα των εσοδων -εξοδων. Αυτο που λες δεν το εχω δει πουθενα.

 

Και εν παση περιπτωση εδω προσπαθουμε να βγαλουμε τα προς το ζην, ελεος ποια με το αυτο εκτρωμα-κρατος που προσπαθει να μας κανει τη ζωη πιο δυσκολη. Εχω αρχισει να χανω τη ψυχραιμια μου με αυτα που γινονται τωραρ τελευταια (συμφωνητικα, εξετασεις κλπ...)

Edited by maneni
Link to comment
Share on other sites

Ειναι εφιτκο.

Γτ δεν μπορεις να πεις απο εκει που αγοραζεις "κοψε τιμολογιο ή αποδειξη στα Ταδε στοιχεια??

 

Πως ειναι εφικτο να τιμολογησει η προμηθευτρια απαυθειας στον πελατη?

 

Αν μιλαμε για μεγαλες προμηθειες και κερδος απο τα υλικα, τοτε σκεψου του.

Εγω που θα κανω πχ ενα χρωματσμο οψεων, τι προμηθειες να εχω, τι υλικα να στοκαρω?? Αγοραζω οτι χρειαζομαι για τη δουλεια με την τιμη που μου κανει το καθε καταστημα.

Το μονο που με αγχωνει και θελει να ειναι "καθαρος" ειναι να μην υπαρξει η υπονοια απο το καταστημα που ψωνιζω, οτι πουλαω μαυρα τα υλικα, αν του πω "τιμολογησε τα υλικα στον πελατη μου απευθειας"

 

Δεν μπορω να το κουραζω αλλο, οτι γραφω το εχει ψαξει ο λογιστης μου. Γιαυτο ρωτησα εδω, μηπως εχεις καποιος αλλος διαφορετικη ΕΓΚΥΡΗ ενημερωση.

Τα υλικα ΔΕΝ μπαινουν στις δαπανες και εναι και λογικο γτ δεν αφορουν δαπανες για την ασκηση επαγγελματος. Πχ τετοιες δπανες θα μπορουσαν να ειναι χρωματα για τον χρωματισμο του ιδιου του γραφειου ή αλλαγη κουφωματων του επαγγελματικου χωρου.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν μπλέκω καθόλου με αγορά υλικών και γενικά πληρωμές.

Όλα τα παραστατικά στο όνομα του πελάτη και εγώ πληρώνομαι με ποσοστό επί του συνολικού κόστους του έργου.

Οι τιμές που αγοράζει ο πελάτης είναι αυτές που θα αγόραζα εγώ, με την έκπτωση δηλαδή που θα έκανε σε εμένα ο κάθε προμηθευτής.

Η ΑΠΥ που κόβω είναι για επίβλεψη εργασιών κατασκευής κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Terry, διάβασα αυτό που έγραψες περί "Τα υλικα ΔΕΝ μπαινουν στις δαπανες και εναι και λογικο γτ δεν αφορουν δαπανες για την ασκηση επαγγελαμτος". Στη περίπτωση που είσαι ενας/μία μηχανικός και εργολάβος οικοδομών ταυτόχρονα προφανώς αυτό που γράφεις δεν ισχύει.

Δηλαδή αν έχεις αντίστοιχους ΚΑΔ, μια χαρά συμψηφίζονται και εκπίπτου και πάει λέγοντας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.