Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργολαβία μηχανικού με υλικά


Recommended Posts

Καλησπέρα και από μένα..διάβασα τα προηγούμενα ποστ σας..τελικά για μια ηλεκτρολογική εργασία που τα υλικά υπερβαίνουν το 1/3 της εργασίας κόβουμε χωριστά ΤΠΥ για την εργασία και ΤΠ-ΔΑ για τα υλικά (αφού έχει κοπεί τιμολ.πώλ.προς το όνομά μου κατά την αγορά τους). Το ΤΠ-ΔΑ σε βιβλία Β καταχωρείται στα έσοδα στη στήλη αγορές α' υλών και το ΤΠΥ στην παροχή υπηρεσιών.

Η ερώτησή μου είναι η εξής:

Στο Ε3, το ΤΠ-ΔΑ που δηλώνεται?στα ακαθάριστα έσοδα από εμπορία (π.χ. κωδικός 273)? και το ΤΠΥ στα ακαθάριστα έσοδα από παροχή υπηρεσιών?

Τελικα εαν τα υλικα κοστιζουν πανω απο το 1/3 της εργασιας πρεπει τελικα να εχεις ΚΑΔ χονδρεμποριου και να να τα κοβεις χωριστο τιμολογιο? π.χ. ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ: ΕΡΓΑΣΙΑ 200€, ΣΩΜΑΤΑ/ΛΕΒΗΤΑΣ/ΥΛΙΚΑ ΚΤΛ. 1000€. Τι κοβουμε κ τι ΚΑΔ πρεπει να εχουμε γιατι ο λογιστης μου αλλα λεει κ αλλα μου ειπαν σημερα στην εφορία...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα συνάδελφοι

Πρόκειται να αναλάβω μια εργολαβία για ανακατασκευή ενός δωματίου σε μια εταιρία.

Δεν το έχω ξανακάνει ποτέμου και ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα φορολογικά.

Εγώ θα δώσω την προσφορά μου που θα περιλαμβάνει εργασία, υλικά και το μερίδιο μου.

Αν με το καλό πάρω τη δουλειά θα πρέπει στο τέλος να κόψω μια ΑΠΥ προς την εταιρία που θα περιλαμβάνει την εργασία των συνεργείων και το μερίδιο μου και να κοπούν όλα τα τιμολόγια αγοράς υλικών απευθείας στην εταιρία. Επίσης τα συνεργεία θα πρέπει να κόψουν τις αποδείξεις για την εργασία τους σε μένα οπότε θα βάλω στο εσόδων εξόδων μόνο την δική μου απόδειξη (έσοδα) και τις αποδείξεις από τις εργασίες των συνεργείων (έξοδα) και να φορολογηθώ στη διαφορά. Τα τιμολόγια υλικών θα πάνε απευθείας στην εταιρία.

Τα λέω σωστά?

Γνωρίζει κανείς?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα συνάδελφοι!

Η δικιά μου περίπτωση είναι λίγο διαφορετική, αλλά νομίζω ότι ανήκει σε αυτό το topic.

Εγώ πήρα μία δουλειά σε ένα Δήμο με τον ΕΚΠΟΤΑ (προμήθειες ΟΤΑ). Επρόκειτο για προμήθεια- τοποθέτηση θερμ. σωμάτων και πλακιδίων σε ένα χώρο του Δήμου. Αφού εκτέλεσα το έργο και πήγα να κόψω τιμολόγιο, στο τμήμα προμηθειών δεν το έλαβαν και μου ζήτησαν τιμ. πώλησης. Αυτό όπως ξέρετε είναι ιστορία (νέο ΚΑΔ κ.λ.π)

Ο λογιστής μου, μου πρότεινε 2 λύσεις:

1) Tα Δ.Α. των εμπόρων, συνοδευόμενα από δικό μου αθεώρητο Τ.Π. (τριγωνική συναλλαγή)

2) Δικά μου Δ.Α. και κατόπιν Τιμολόγιο (που χρησιμοποιώ στα έργα).

Την 2η περίπτωση την αποκλείσανε κατευθείαν. Για την πρώτη μου είπανε ότι δεν μπορεί να πάει στον Επίτροπο, αθεώρητο Τ.Π. Θα τα επιστρέψει πίσω!

Τέλος πάντων πήγα στην Διευθύντρια και μου είπε ότι θα αποτανθεί σε μία Εταιρεία Συμβούλων για το θέμα μου.

Όσο περιμένω, μήπως κάποιος συνάδελφος ή ένας λογιστής που παρακολουθεί το topic, μπορούν να μου πουν αν είχαν παρόμοια εμπειρία και τι κάνανε?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Oσο αφορα το ερωτημα #181 που υπεβαλα μπορει να βοηθησει καποιος ? ευχαριστω

 

Eίστε έμπορος ηλεκτρολογικού υλικού ή οικοδομικών υλικών ? Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό και επομένως δεν βλέπω το λόγο να δηλωθεί ΚΑΔ εμπορίας υλικού.

Από όσο αντιλαμβάνομαι είστε εργολάβος ηλεκτρολογικών εργασιών , επισκευές κλπ.

Υπό την προυπόθεση αυτή ισχύουν τα εξής :

1) Eφόσον η εργασία σας είναι σε νεοανεγειρόμενη οικοδομή θεωρείτε τεχνικό έργο και σε κάθε περίπτωση εκδίδετε τιμολόγιο για το τεχνικό αυτό έργο, ανεξάρτητα από την συμμετοχή της αξίας των υλικών στο σύνολο της αμοιβής σας. Αν έχετε το γνωστό ΤΠΥ (θεωρημένο στέλεχος) να το χρησιμοποιήσετε για την τιμολόγηση (αν και υπάρχουν περιπτώσεις τεχνικών έργων για τις οποίες η τιμολόγηση γίνεται με αθεώρητο τιμολόγιο, αλλά αυτό δεν είναι της παρούσης για να αναλυθεί εδώ)

2) Αν πάλι η εργασία που έχετε αναλάβει αφορά ήδη υπάρχουσα οικοδομή , κτίριο κλπ τότε θεωρείτε επισκευή και θα τιμολογήσετε είτε αναλόγως της συμμετοχής των υλικών στο σύνολο της αμοιβής δηλαδή με υλικά που έχουν συμμετοχή μικρότεη του 1/3 αρκεί το ΤΠΥ , ενώ σε διαφορετική περίπτωση θα εκδόσεις ΤΠΥ για την υπηρεσία και ΤΔΑ για τα υλικά. Σχετικά είναι τα άρθρα 3 παρ. 2δ και 12 του ΚΒΣ (πδ 186/1992).

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω. Γιατι ομως στην εφορία μου ειπαν οτι δεν μπορω να θεωρησω βιβλιο ΤΔΑ ? Ειμαι μηχανικός, εχω προσφατως προσθεσει ΚΑΔ για κατασκευη εγκαταστασεων θερμανσης κτλ. και μιλαω πάντα για εργασίες σε υφισταμενες οικοδομες οπως π.χ. εγκατασταση σωματων, φυσικο αεριο κ.α. Το κοστος των υλικων σε πολλες περιπτωσεις ειναι >1/3 της παροχής υπηρεσιων.

Οπως εχω αναφερει ξανα λοιπον, σε αυτες τις περιπτωσεις αγοραζω με τιμολογιο στο ονομα μου π.χ. για το εργο θερμαντικα σωματα 200€, τι πρεπει να κοψω στον πελατη, ΤΔΑ με 200€ ή παραπανω? (ασχετως της ΑΠΥ/ΤΠΥ που θα κοπει)

Link to comment
Share on other sites

2) Αν πάλι η εργασία που έχετε αναλάβει αφορά ήδη υπάρχουσα οικοδομή , κτίριο κλπ τότε θεωρείτε επισκευή και θα τιμολογήσετε είτε αναλόγως της συμμετοχής των υλικών στο σύνολο της αμοιβής δηλαδή με υλικά που έχουν συμμετοχή μικρότεη του 1/3 αρκεί το ΤΠΥ , ενώ σε διαφορετική περίπτωση θα εκδόσεις ΤΠΥ για την υπηρεσία και ΤΔΑ για τα υλικά. Σχετικά είναι τα άρθρα 3 παρ. 2δ και 12 του ΚΒΣ (πδ 186/1992).

 

 

Μπλεξαμε τα μπουτια μας παλι.

 

Το παραστατικο "Δελτιο Αποστολης - Τιμολογιο ( για την Παροχη υπηρεσιων)" (αυτο ακριβως γραφει το παραστατικο) δεν μας καλυπτει και για τα υλικα και την εργασια μαζι?????

Το εχω ρωτησει στη ΔΟΥ δυο φορες.

Ο λογιστης μου ειχε πει οτι μπορει να βρω τετοιο παραστατικο, αλλα βρηκα στο βιβλιοπωλειο και το θεωρησα κανονικα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα διαβασα όλο το topic και καπου δεν κατεληξα σε σχεση με την απορεια μου

ειμαι μηχανικος ο συζυγος ηταν εργολάβος λογο κρίσης βγηκε στην ανεργεια και την επιχείρηση τη μεταβιβασαμε σε εμενα στην ατομικη επιχειρηση μου βαζοντας και αλλους ΚΑΔ.

Τώρα θέλουμε να αναλάβουμε ενα οικοδομικό έργο χωρίς υλικα μόνο εργασία. Ο ιδιοκτητης δε θελει να μπλεξει με ΙΚΑ θλελει ενα τιμολογιο ολικό. εμείς δεν εχουμε μόνιμο συνεργειο με μηνιατικο οποτε εχουμε δουλεία θέλω να τους ασφαλιζω για 5-10-15-20 μέρες το ΙΚΑ μας λέει οτι επειδή ειναι οικοδομικα δεν μπορω να τους κανω συμβασεις στο ονομα μου και μετα εγω να κοψω ενα ολικο και ετσι μεροκαματα και ενσημα να τα βάλω στα εξοδα μου και εγω να φορολογιθω για το κερδος μου.

ξερει κανείς τι κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που μπορω να σου πω σε σιγουρια ειναι το ΙΚΑ ειναι ευθυνη του ιδιοκτητη.

Οτι και να κανεις στο ονομα του θα πληρωθει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα διαβασα όλο το topic και καπου δεν κατεληξα σε σχεση με την απορεια μου

ειμαι μηχανικος ο συζυγος ηταν εργολάβος λογο κρίσης βγηκε στην ανεργεια και την επιχείρηση τη μεταβιβασαμε σε εμενα στην ατομικη επιχειρηση μου βαζοντας και αλλους ΚΑΔ.

Τώρα θέλουμε να αναλάβουμε ενα οικοδομικό έργο χωρίς υλικα μόνο εργασία. Ο ιδιοκτητης δε θελει να μπλεξει με ΙΚΑ θλελει ενα τιμολογιο ολικό. εμείς δεν εχουμε μόνιμο συνεργειο με μηνιατικο οποτε εχουμε δουλεία θέλω να τους ασφαλιζω για 5-10-15-20 μέρες το ΙΚΑ μας λέει οτι επειδή ειναι οικοδομικα δεν μπορω να τους κανω συμβασεις στο ονομα μου και μετα εγω να κοψω ενα ολικο και ετσι μεροκαματα και ενσημα να τα βάλω στα εξοδα μου και εγω να φορολογιθω για το κερδος μου.

ξερει κανείς τι κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις?

ευχαριστω

 

Aσαφλιστικά το έργο θα πάρει αριθμό μητρώου στο όνομα του ιδιοκτήτη του οικοπέδου. Εσείς θα κάνετε ένα συμφωνητικό ότι τα εργαστικά θα βαρύνουν εσάς και με βάση τη συμφωνία αυτή τη σχετική δαπάνη θα την καταχωρήσετε ως έξοδο της επιχείρησης , ενώ παράλληλα θα έχετε και όλες τις άλλες φορολογικές υποχρεώσεις (προσωρινές δηλώσεις ΦΜΥ, οριστική δήλωση ΦΜΥ, βεβαίωση αποδοχών στους τεχνίτες).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.