Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: N.3843/10 - Τακτοποίηση Ημιυπαίθριων και λοιπών χώρων


nikos_a

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 242
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σας,ο πατερας μου ειχε βγαλει αδεια για στεγη στην πλακα του σπιτιου και εφτιαξε σοφιτα εδω και 3 χρονια.Το υψος της σοφιτας στο κεντρο(καβαλαρι)ειναι 3,20.Ξερετε αν μπορουμε να την τακτοποιησουμε η οχι?Εχω ακουσει οτι ανβ ειναι πανω απο 2,70 δεν μπορεις να κανεις τακτοποιηση,ευχαριστω.....

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, το προβλημα μου είναι το εξης;

1.έχω θεωρημένη άδεια επαόριστο για τριόροφη οικοδομη με πιλωτή

2.ο γείτονας μου κάνει καταγγελία στην πολεοδομία ότι πρόκειτε να κλείσω την πιλωτή και να κάνω γκαρσονιέρες

3. Η πολεοδομία μετά απο αίτημα του γείτονα του δίνει ένα ενημερωτικό έγγραφο το οποίο λεέι ότι δεν όποια εργασία κάνω στην πιλωτή πέρα απο τις προβλεπόμενες θα υπαχθεί στις διατάξεις περί αυθαιρέτων

4. Ο γείτονασ πάει το χαρτί στην Αστυνομία και με καλούν να μου το επιδώσουν

5. Η αστυνομία ζητά απο την πολεοδομία ενημέρωση και τους απαντάει ότι σε περιπτωση που κάνω εργασίες να με διακόψουν και στην συνέχεια να ειδοποιήσουν την πολεοδομία για έλεγχο

6. Η αστυνομία βάση του εγγράφου αυτού με ξανακαλέι και μου λέει ότι εάν κάνω εργασίες θα με πάνε αυτόφωρο.

 

Στην ενημερωτική εγκύκλιο 8 του ΥΠΕΚΑ αναγραφεται:

Σε περίπτωση διακοπής οικοδομικών εργασιών, με συνέπεια να μην έχουν

ολοκληρωθεί οι οικοδομικές εργασίες για την αλλαγή χρήσης του χώρου της παρ. 1,

του άρθρου 5, του ν. 3843/10 η συνέχιση χορηγείται μετά την καταβολή

τουλάχιστον της πρώτης δόσης του ειδικού προστίμου του άρθρου 6, του νόμου και

στον δηλωθέντα χώρο επιτρέπονται μόνο οι εργασίες που αναφέρονται στην παρ1, του άρθρου 22, του ν. 1577/85. Οι ίδιες εργασίες επιτρέπονται και για τους

χώρους, οι οποίοι τακτοποιήθηκαν με το ν. 3775/09.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ να υποβάλω τον φάκελο για την τακτοποίηση και να αναφέρω ότι δεν έχω αποπερατώσει τις εργασίες για την αλλαγή χρήσης έτσι ώστε να πάρω συνέχιση εργασίων ή θα πρέπει να κάνω εργασίες να πάω αυτόφωρο-διακοπή εργασίων και στην συνέχεια να πάρω έγκριση για συνέχιση εργασίων;

 

Θα παρακαλούσα για την βοήθειά σας μιας και τρέχω εδώ και τρεις μήνες και ο αγαπημένος μου '"γείτονας" δεν υπάρχει περίπτωση να με αφήσει να κάνω την αλλαγή. Να φανταστείτε κατάφερε την ίδια μερά που έκανε καταγγελιά για νόμιμο τοίχο στό όριο οικοπέδων να βγάλει την πολεοδομία για έλεγχο.

έαν είναι δύσκολο να μου απαντήσετε μέσω forum μπορείτε να μου στείλετε μήνυμα στο [email protected]

Link to comment
Share on other sites

Στην δικιά σας περίπτωση είναι σχετικό ποιος είναι ο κακός της υπόθεσης.

Άνετα ο γείτονας θα μπορούσε να υποδείξει εσάς ως τον "κακό" της υπόθεσης

καθότι επιχειρείτε να υποβαθμίσετε την γειτονιά σας επιβαρύνοντάς την με επιπλέον δομημένους χώρους (πιλοτή) από τους οποίους όμως μόνο εσείς θα επωφελείστε!

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ να υποβάλω τον φάκελο για την τακτοποίηση και να αναφέρω ότι δεν έχω αποπερατώσει τις εργασίες για την αλλαγή χρήσης έτσι ώστε να πάρω συνέχιση εργασίων ή θα πρέπει να κάνω εργασίες να πάω αυτόφωρο-διακοπή εργασίων και στην συνέχεια να πάρω έγκριση για συνέχιση εργασίων;

 

Πρόσεχε τι θα δηλώσεις

γιατί έτσι όπως το πας

θα πας μέσα και για ψευδή υπεύθυνη δήλωση

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός σας τι λέει?? Δε μπορεί να μην έχει γνώση των γεγονότων που αναφέρετε...

 

μηχανικός μου προς το παρον δεν λεει τίποτα, θα ρωτήσει στην πολεοδομία και στην συνέχει θα μου απαντήσει!

 

Στην δικιά σας περίπτωση είναι σχετικό ποιος είναι ο κακός της υπόθεσης.

Άνετα ο γείτονας θα μπορούσε να υποδείξει εσάς ως τον "κακό" της υπόθεσης

καθότι επιχειρείτε να υποβαθμίσετε την γειτονιά σας επιβαρύνοντάς την με επιπλέον δομημένους χώρους (πιλοτή) από τους οποίους όμως μόνο εσείς θα επωφελείστε!

 

Πρόσεχε τι θα δηλώσεις

γιατί έτσι όπως το πας

θα πας μέσα και για ψευδή υπεύθυνη δήλωση

 

Δίκιο, αλλά ο ίδιος ο οποίος μου πούλησε το οικόπεδο για να κτίσω είδη έχει τακτοποιήσει παράνομες γκαρσονιέρες που έχει στην οικοδομή του. Το θέμα είναι ότι το κάνει εκδικητικά γιατί έχω κλείσει τον τοίχο της πυλωτής που βρίσκεται στο όριο με το δικό του οικόπεδο με αποτέλεσμα να του κλείσω το φωσ σε πάράνομη βεράντα που έχει κολλητά με το οικόπεδό μου.

 

Το θέμα της ψευδής δήλωσης είναι γνωστό και γιαυτό σκέφτηκα εάν μπορώ να καταθέσω τον φάκελο και να δηλώσω ότι είναι ημιτελή με αποτέλεσμα να ερθει η πολεοδομία να με ελέγξει, να διαπιστώσει το αυθαίρετον, να βγει η πρώτη δόση του προστίμου την οποία θα πλήρώσω και στην συνέχεια να μου δωθεί η συνέχιση εργασιών.

 

Η περίπτωσή μου είναι πόλύ δύσκολη και δεν έχει ξανατύχει και στον μηχανικό μου, αυτός το ψάχνει στην πολεοδομία και εγώ όπως μπορώ απο το ΙΝΤΕΡΝΕΤ γιαυτο και σας εγραψα μήπως και έχει τύχει παρόμοιο περιστατικό

 

να αναφέρω ότι η περιοχή μου είναι ήδη υποβαθμισμένη με κτίρια 30ετιας με χίλιες 2 παρανομίες , οι περισότεροι τις έχουν τακτοποιήσει, και μόνο η δική μου και μία ποιό πέρα οικοδομή είναι σχετικά καινούργιες.

 

Στην ενημερωτική εγκύκλιο 8 του ΥΠΕΚΑ αναγραφεται:

Σε περίπτωση διακοπής οικοδομικών εργασιών, με συνέπεια να μην έχουν

ολοκληρωθεί οι οικοδομικές εργασίες για την αλλαγή χρήσης του χώρου της παρ. 1,

του άρθρου 5, του ν. 3843/10 η συνέχιση χορηγείται μετά την καταβολή

τουλάχιστον της πρώτης δόσης του ειδικού προστίμου του άρθρου 6, του νόμου και

στον δηλωθέντα χώρο επιτρέπονται μόνο οι εργασίες που αναφέρονται στην παρ1, του άρθρου 22, του ν. 1577/85. Οι ίδιες εργασίες επιτρέπονται και για τους

χώρους, οι οποίοι τακτοποιήθηκαν με το ν. 3775/09.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος έχει την "υποχρέωση" να τακτοποιήσει τον υπόγειο χώρο που χρησιμοποιείται ως κατοικία εδώ και 10 χρόνια, ο εργολάβος ή ο αγοραστής, ο οποίος δεν έχει κάνει οριστικό συμβόλαιο (καθώς θε έπρεπε να πληρώσει αρκετά μεγάλο φόρο στην εφορία) και κατέχει το ακίνητο εδώ και 10 χρόνια μόνο με προσύμφωνο αγοράς. Νομικά το σπίτι στην ουσία δεν του ανήκει. Τι γίνεται σε αυτήν τη περίπτωση? Και αν δεν τακτοποιηθεί το υπόγειο από κανέναν,τι κυρώσεις θα έχει ο ένας (αγοραστης) και τι ο άλλος (εργολάβος)?

Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση σε αυτό το ερώτημα φαντάζομαι ότι είναι η ίδια με αυτή που έχει δοθεί ήδη για παρόμοια ερώτηση μου σε προηγούμενο μήνυμα του ίδιου θέματος.

 

Ένα άλλο που ήθελα να ρωτήσω εγώ όμως είναι αν ξέρουμε πως ακριβώς θα γίνουν οι έλεγχοι.Αν δηλαδή θα γίνονται αιφνιδιαστικά η προειδοποιούν εκ τον προτέρων.

Δεδομένου ότι αυτό που καθιστά την αλλαγή χρήσης χώρου στην δική μου περίπτωση είναι ένα καλοριφέρ το οποίο μπορεί να ξηλωθεί κιόλας αν υπάρχει γνώση για τον έλεγχο εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Κύριε geoaxil ευθύνη δήλωσης του χώρου έχει ο νόμιμος κάτοχος του ακινήτου.

Στο προσύμφωνο που έχετε αναφέρει τον χώρο ως υπόγειο ή ως κατοικία ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.