Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Κακοτεχνίες - Αυθαιρεσίες


stavchr

Recommended Posts

Ο κατασκευαστής εφαρμόζει την μελέτη σε κάθε της λεπτομέρεια, εκτός αν η τελευταία έχει λάθη, οπότε ζητάει αναθεώρηση.

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκω σωστό να πάρεις μια επαγγελματική αποψη πριν κάνεις τοση μεγάλη αγορα αλλα αναρωτιέμαι το εξής. Θα είσαι σε θέση ως μηχανικός να εχεις αντικειμενικη άποψη για την ποιοτητα του διαμερισματος εκ των υστέρων. (Αφού έχουν ολοκληρωθει η εργασίες) Επίσης αναρωτιέμαι εαν προσλαβω μηχανικο, θα με συμβουλεψει μόνο για τίς "καραμπινάτες ατασθαλείες" της οικοδομής ή και τυχόν μελλοντικα προβλήματα π.χ τυχόν υγρασίες κτλ. Εάν ισχύει το δευτερο τότε ρωτώ μήπως ρισκάρετε λίγο στην άποψη σας εφόσον δεν έχετε παρακολουθήσει απο κοντά την διαδικασία ανέγερσης του κτιρίου? Π.χ πώς θα ξέρετε εσείς απο που μπορεί να προκύψουν αυτές οι υγρασίες. Το ερώτημα μου εν ολίγοις είναι τί εικόνα θα μου δώσει ενας μηχανικός πριν αγοράσω ενα σπίτι για να δώσω κ εγώ αυτα τα 400 - 500 ευρω επιπλέον?

Link to comment
Share on other sites

George Pngts, αφού είσαι εργολάβος,γνωρίζεις ότι στην κατασκευή τίποτα δεν είναι δεδομένο. Ωστόσο, αν μία κατασκευή βρίσκεται σε συμφωνία με την μελέτη, αν είναι νόμιμη, αν έχει καλή ποιότητα σε αυτά που φαίνονται, τότε έχει σοβαρές πιθανότητες να είναι ανώτερη και στους αφανείς τομείς. Προφανώς, με 500€ δεν μπορείς να μάθεις αν έχει σίδερα μέσα στα μπετά. Μπορείς όμως να μάθεις πολλά σημαντικά πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

...Θα προχωρήσω σε συνάντηση με μηχανικό, όπως μου προτείνατε...

Προσοχη σε τι μηχανικο. Αν ειναι της ιδιας αποψης με τον κατασκευαστει τοτε μην περιμενετε πολλα.

 

Οσον αφορα το σπιτι....ας εκανε αναθεωρηση της οικ.αδειας για να το πουλησει νομιμα. Δεν σας φαινεται παραξενο που το δίνει σε καλυτερη τιμη απ' οτι καποιο αλλο αντιστοιχο σπιτι με τα ιδια τετραγωνικά; (δεν γνωριζω αλλα ετσι θα ειναι). Οπως ειπαν και οι συναδερφοι, ειναι παρανομο. Γιατι να μπλεξεις αδικα; Γιατι να εχει το αγχος συνεχεια. Αγορασε κατι νομιμο. Εν τελη η αποφαση ειναι δικη σου. Εγω σου λεω μονο τι θα εκανα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είναι απλά αυθαίρετο ότι δεν περιγράφεται στην οικοδομική άδεια. Γίνεται νομιμοποίηση εαν υπάρχει δυνατότητα ή το αφήνεις ως έχει παίρνοντας το ρίσκο σε πιθανή καταγγελία να πληρώσεις πρόστιμα ανεγερσης και διατήρησης.

Link to comment
Share on other sites

για την νομιμοποιηση ισχυει ο νομος που εχει βγει για τον διακανονισμο προστιμων?

εαν εχει παρελθει 30ετια απο την εκδοση αδειας παραγραφεται κατι?

και ατη συμπραξη οικοπεδου δικαιωμα ανεγερσης κατοικιψν εχει μονο ο ενας εκ των δυο ιδιοκτητων?

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται γιατί διαφορές μιλάμε .

Αν είναι κάποιες εσωτερικές χωρίς αλλαγές στις όψεις , λύνεται εύκολα , αλλιώς θα έχεις θέμα .

Γενικά ένας μηχανικός είναι απαραίτητος σε κάθε αγοραπωλησία και θα σου λύσει τις απορίες σου .

Link to comment
Share on other sites

μπορώ να σας δωσω λεπτομερειες αλλα χωρις δημοσιευση?πως θα επικοινωνησω μαζι σας?

 

για την συμπραξη δυο οικοπεδων εκ των οποιων το ενα ειναι εκτος οικισμου ποιος ιδιοκτητης εχει δικαιωμα να χτισει? (1+1 στρεμματα σε παραμεθοριο περιοχη)

 

μπορειτε να με διαφωτισετε?

 

?????????????

 

μπορω να συζυτησω με καποιον ειδικο?υπαρχει κανεις εκει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.