Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες αντικειμενικές αξίες οικισμών 29-12-2010


antnatal

Recommended Posts

Άκουσα στην tv ότι οι αντικειμενικές θα αρχίσουν να ισχύουν από τον Ιούλιο αλλά μη σε πάρω και στο λαιμό μου...

Link to comment
Share on other sites

Στην Αττική επηρεάζονται οι τιμές ζώνης? Και για τον Ν3843/10 τι ισχύει? Τα πρόστιμα βγαίνουν με βάση την τιμή ζώνης κατά την ημερονηνία κατάθεσης του φακέλου ή με τις γραφειοκρατικές τους καθυστερήσεις αυτοί που έχουν καταθέσει θα πληρώσουν παραπάνω τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να πάρω κανέναν στο λαιμό μου, αλλά επειδή με καίει το θέμα (έχω αρκετές ημιτελείς υποθέσεις σε θιγόμενες περιοχές), μίλησα σήμερα με το Υπουργείο με κάποια υπάλληλο που ασχολείται με το θέμα και μου είπε ότι αυτοί έχουν ενημερώσει τους ανωτέρους, αλλά απο κεί και πέρα για να αλλάξουν τα περιγραφόμενα σε Νόμους χρειάζεται πάλι νομοθετική ρύθμιση (γιατί στον 3843 γράφει ξεκάθαρα ότι λαμβάνεται η τιμή ζώνης κατά την ημερομηνία της αίτησης). Οπότε, εάν δεν φιλοτιμηθεί η Τίνα να το ξεκαθαρίσει το θέμα "κοτσάροντας" μία παράγραφο σε έναν από τους επόμενους Νόμους (όπως έκανε για την παράταση, αλλά εκεί τους έκαιγε πολύ), νομίζω ότι θα την πατήσουμε και θα πρέπει εμείς να εξηγήσουμε τη λυπητερή και να ακούσουμε τα εξ αμάξης.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πιστεύω πως οι αλλαγές ή και νέες εντάξεις περιοχών, στο σύστημα αντικειμενικού προσδιορισμού, στους 25 Νομούς που ισχύουν από 1.1.2011, επηρεάζουν τα πρόστιμα σε φακέλους που κατατεθήκαν με το νέο χρόνο. Από προσωπική εμπειρία με τη Πολ./μια Σαντορίνης το διαπίστωσα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, στις πολεοδομίες έχω ακουσει οτι ζητανε τις νεες αντικειμενικες αξίες, αλλά κάποιοι συνάδελφοι παραδίδουν φακελους με τις παλιές... τελικά τι γίνεται;;; Γνωρίζει κάποιος να μας πεί;;;

Link to comment
Share on other sites

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=yFLM5wLoTdg%3d&tabid=512&language=el-GR

Παράγραφος 6.

Έχει ξεκαθαρίσει το θέμα εδώ και μέρες με την τελευταία εγκύκλιο όπως έχουμε ξαναπεί...

Για φακέλους που κατατίθενται μετά την 1/1/2011 ισχύουν οι νέες αντικειμενικές όπου αυτές ορίστηκαν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τι βλέπω εδώ ρε παιδιά Καλλιθέα Χαλκιδικής 1400άρια και 1500άρια. Με πόσο το υπολόγιζαν πριν με 700 με 800? (ή 500?). Ξέρει κανείς? Διπλασιάστηκε δηλαδή? Τι τρέλα είναι αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Και να έχεις έναν τέτοιο πελάτη ε? τι έχει να γίνει. Να μην έστειλες φάκελο ταχυδρομικά αφού δόθηκε παράταση οπότε κλείνεις ραντεβού με το νέο έτος. Και να στα μουλωχτά και το 1500άρι!!! Θα σου πει ο πελάτης έχεις ευθύνη 3πλάσια τιμή!!! πλήρωσέ το εσύ θα σου πει. Σίγουρα θα υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις. Έχει να πέσει ξύλο. Μη γίνει και τίποτα χειρότερο φοβάμαι! Για ακόμη μια φορά μας είπαν εμπιστευτείτε μας για να σας εξαπατήσουμε! Είμαστε ο εξαπατητής σας ! Φαίνεται να μας αρέσει όμως! Κανονικά θα έπρεπε να παίρνουμε όλοι μας αυτή τη στιγμή τηλέφωνα στα υπουργεία και να τους βρίζουμε γαιτί μόνο αυτό αξίζουν! Τα κοπρόσκυλα! Θα 'ρθει και σας η ώρα σας. Ούτε εμείς θα σας προειδοποιήσουμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.