Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιοδική δήλωση ΦΠΑ Φ2


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ανέβασα στα downloads πάνω στο νέο έντυπο ΦΠΑ για το 2015 μια αντιστοιχιση των νέων κωδικών ΦΠΑ με τους παλαιούς.

Μόλις εγκριθεί από τους διαχειριστές θα εμφανισθεί εκεί.

Από ποτε θα ισχύσει το νέο έντυπο? Εμένα στο Taxis κατά τη διαδικασία υποβολής της δήλωσης ΦΠΑ Α Τριμ 2015 μου βγαζει το παλιό έντυπο.

Link to comment
Share on other sites

Από ποτε θα ισχύσει το νέο έντυπο? Εμένα στο Taxis κατά τη διαδικασία υποβολής της δήλωσης ΦΠΑ Α Τριμ 2015 μου βγαζει το παλιό έντυπο.

 

Μην ασχολεισθε και ιδιαίτερα με αυτό . Ας το αναρτήσουν όποτε θέλουν, ετσι και αλλιώς πρόκειται για ζήτημα τριτεύουσας σημασίας.  

Link to comment
Share on other sites

Από ποτε θα ισχύσει το νέο έντυπο? Εμένα στο Taxis κατά τη διαδικασία υποβολής της δήλωσης ΦΠΑ Α Τριμ 2015 μου βγαζει το παλιό έντυπο.

 

Μην ασχολεισθε και ιδιαίτερα με αυτό . Ας το αναρτήσουν όποτε θέλουν, ετσι και αλλιώς πρ

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα-ενημερωσα εδώ: http://www.michanikos.gr/files/file/1241-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BF%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%86%CF%80%CE%B1-2015-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%AF%CF%87%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CF%89%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%BC%CE%B5-%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CE%BF%CF%8D/

με την ΠΟΛ των οδηγιών συμπλήρωσης.

Θα εμφανισθεί  μόλις εγκριθεί.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το νέο έντυπο της περιοδικής δηλωσεως ΦΠΑ είναι κακοσχεδιασμένο και προβληματικό στους ελέγχους . Κατά τη γνώμη μου κακώς άλλαξαν έντυπο . Αλλά γενικά ασχολουνται με σαχλαμάρες και θέματα ήσσονος σημασίας στο υπουργείο οικονομικών.

Link to comment
Share on other sites

Καλήμέρα,

στο έντυπο:

Κωδ. 312: Γράψτε τον κύκλο εργασιών για σκοπούς ΦΠΑ της φορολογικής περιόδου που χρησιμοποιείται για τις ανάγκες διακανονισμού του Φ.Π.Α. των εισροών. Για τον προσδιορισμό του κύκλου εργασιών αφαιρέστε από το σύνολο των εκροών (φορολογητέων, απαλλασσόμενων και εξαιρούμενων) που έχουν περιληφθεί στους κωδικούς 301 έως και 310, τις πράξεις που δεν λαμβάνονται υπόψη για τον υπολογισμό του κύκλου εργασιών για σκοπούς Φ.Π.Α.
Ενδεικτικά:
α) Την αξία πώλησης επενδυτικών αγαθών,
β) Τις εργασίες της παραγρ. 3β' του άρθρου 31 του Κώδικα Φ.Π.Α., εφόσον είναι παρεπόμενες της κύριας δραστηριότητας,
γ) Τις αυτοπαραδόσεις αγαθών και ιδιοχρησιμοποιήσεις υπηρεσιών,
δ) Τις ενδοκοινοτικές αποκτήσεις αγαθών, ενδοκοινοτικές λήψεις υπηρεσιών (άρθρο 14 παρ. 2 α') συμπεριλαμβανομένων των προκαταβολών που καταβάλατε για τις ενδοκοινοτικές λήψεις των υπηρεσιών σύμφωνα με το άρθρο 14 παρ. 2 α',
ε) Την αξία των αγορών σύμφωνα με την ΚΥΑ Π2869/1987 και την ΠΟΛ 1128/97,
στ) Την αξία των λοιπών πράξεων λήπτη.
 
Αν είναι εύκολο ένα παράδειγμα χειροπιαστό τι μπορούν πχ να είναι τα (α) έως και (στ).
Εννοώ τι μπορεί π.χ.
για το (α) να αποτελεί ένα επενδυτικό αγαθό ή
για το (γ) τι αγαθό ή υπηρεσία μπορεί να έχει αυτοπαραδοθεί ή ιδιοχρησιμοποιθεί ή
για το (στ) τι αξία μπορεί να αποτελεί λοιπή πράξη λήπτη
και πως θα έχουν εμφανισθεί στα βιβλία.
 
Πιθανόν το ερώτημά μου να είναι αφελές αλλα .... υπάρχει ...
Ευχαριστώ.
 
Link to comment
Share on other sites

Βασικά ο λόγος που το ρωτάω είναι ότι προφανώς ο κωδικός αυτός (312) δεν θα είναι "αυτοσυμπληρούμενος".

 

Για να μπορέσω να πάρω μιά ιδέα (λέμε τώρα !!!) του πώς θα συμπληρωθεί να κάνω πιο συγκεκριμένο το ερώτημα λαμβάνοντας υπόψη τα παρακάτω:

 

εκροές: ΜΟΝΟ ρυθμίσεις 4178 σε ιδιώτες, ΠΕΑ σε ιδιώτες και 

εισροές: ΜΟΝΟ γραφική ύλη, αγορά υπολογιστή

 

Ρωτάω λοιπόν αν τότε το ποσό του κωδικού αυτού (312) θα ταυτίζεται με τον 311 ?

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.