Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόστιμο 60.000 ευρώ στο ΤΕΕ για τις αμοιβές των μηχανικών


Recommended Posts

τι λετε για την αφίσα να το δούμε το θέμα πιο ζεστά?

 

εμένα με βρίσκει σύμφωνο!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 285
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι λέτε να κάνουμε μια εταιρεία ανα νομό με μέλη όσα περισσότερα γίνονται και βάλουμε τιμοκαταλογο εργασιών;

 

Ουτοπικό ίσως αλλα ούτως ή άλλως χαμένοι για χαμένοι γιατί να μην το δοκιμάσουμε. Αφου όλες οι νομοθεσίες τις εταιρειες βολεύουν πια. Να κάνουμε ένα συνεταιρισμό μηχανικών δικό μας και ίσως κάτι βγει. Ποιότητα για τον πελάτη, λιγότερος ανταγωνισμός αναμεταξυ μας. Μεγαλύτερες αμοιβές, λιγοτερο τρέξιμο. Η ποιότητα δουλειάς και η πολυπλευρη γνωση σε κάποια στιγμη θα μετρησει υπέρ. Οι παλιοί και φτασμενοι δεν θα συμφωνήσουν αλλα οι νέοι;

Link to comment
Share on other sites

άρα νομίζω θα θέλαμε πρώτα πρώτα μια απλή μακέτα στην οποία να ψιλοσυμφωνούμε όλοι μας, ένα τυπογραφείο να τυπώσει καμια 10ρια χιλιάδες για αρχή και έναν λογαριασμό που θα ανοιχεί απο κάποια μέλη του φόρουμ ΕΙΔΙΚΑ για αυτό το σκοπό, (μακέτα, τρέξιμο, εκτύπωση...)

Link to comment
Share on other sites

πριν μερικούς μήνες σε κάποια σεμινάρια στο ΤΕΕ κεντρικής Μακεδονίας για τους ημιυπαιθρίους εμφανίστηκε ο πρόεδρος του τμήματος στα πλαίσια επίσημου χαιρετισμού να λέει επί λέξη :

"μια μέρα εσείς οι ίδιοι οι νέοι μηχανικοί θα ζητάτε την κατάργηση των αμοιβών" ...

 

κι εμείς τώρα τί περιμένουμε? ποιός θα μας υπερασπιστεί?

θα συνεχίσουμε να παλεύουμε μόνοι μας με την αναδουλειά μας!

άν δεν φαγωθούμε μεταξύ μας...

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβετε οτι οι ελαχιστες αμοιβες ειναι μια μπουρδα....

Δεν εχουν κανενα λογο υπαρξης...

 

Ας συννενοηθουμε τουλαχιστον ως κλαδος για ενα επιπεδο της δουλειας μας.. (περα απο την αμοιβη...)

 

Οταν βλεπεις μελετη (πχ για 100τμ σπιτι) που πραγματικα κοστιζει μερικες χιλιαδες ευρω και αλλη που αξιζει μονο το κοστος εκτυπωσης τι εχεις να πεις???

 

Εχω θελω να χρεωνω οσο νομιζω οτι αξιζει η δουλεια μου..Αν καταφερω να παω φηλα μπραβο μου...Αν δεν τα καταφερω για να επιβιωσω θα "πουλησω" στο κοστος...

 

Ετσι ειναι η ελευθερη αγορα...

 

Εχουμε βρει την καραμελα των ελαχιστων, τις οποιες ζητημα να τηρουν το 1% των μηχανικων...

Link to comment
Share on other sites

Να το ξαναγράψουμε αν και είναι πλέον για την ιστορία.

 

Οι ελάχιστες αμοιβές αν είχαν κάποια αξία ήταν γιατί εμπόδιζαν τον πλήρη ευτελισμό του επαγγέλματος.

 

Το να λέμε ότι γίνονταν εκπτώσεις δε λέει τίποτα γιατί ο ευτελισμός που θα ακολουθήσει με την απελευθέρωση θα είναι εκτός κλίμακας.

 

Λόγω του ανεξέλεγκτου της κατάστασης, θα υπάρξουν μηχανικοί της ...ανάγκης που θα κατεβάσουν την αμοιβή σε επίπεδο εξαφανίσεως. Οποιος δεν το καταλαβαίνει θα το βιώσει και θα καταλάβει.

 

Αν ο μέσος Ελληνας δε θεωρούσε ότι ο μηχανικός "βγάζει την άδεια" αλλά είχε καταλάβει ότι όσο πιο φτηνά πληρώσει μια μελέτη/επίβλεψη τόσο πιο προβληματικό αποτέλεσμα θα εισπράξει, θα μπορούσε να λειτουργήσει η "απελευθέρωση". Με τις συνθήκες που επικρατούν, ο μηχανικός που ζητάει εύλογη αμοιβή θα θεωρείται απατεώνας. :evil:

Link to comment
Share on other sites

δεν μπαίνω πλέον στο γεγονός αν συμφωνώ ή όχι με τις ελάχιστες

"Και κατά τα άλλα τους πειράζει και το νομοσχέδιο για τα κλειστά επαγγέλματα επειδή θα καταργήσει τις κατώτατες αμοιβές και δεν θα μπορούν να κλέβουν άλλο...

Α ρε λαμόγια και κλέφτες...φυλακή που σας χρειάζετε...."

 

δείτε τα σχόλια http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=3&artid=4613545#yourComments

από την κοινωνία και αναρωτηθείτε.

 

προς τσαμπατζήδες:

να δουν κυρίως οι "συνάδελφοι" πως μας θεωρεί η κοινωνία

διαβάστε, θυμώστε και θυμηθείτε την επόμενη φορά που θα ξεπουλήσετε τις γνώσεις σας "κύριοι συνάδελφοι"

 

είμαστε ο ΜΟΝΟΣ κλάδος με ελάχιστες αμοιβές που παίρναμε λιγότερα και παρανόμως.

οι ταξιτζήδες είναι πολύ πιο έξυπνοι από εμας κύριοι. είδατε κανένα να παίρνει λιγότερα?

 

και μου αρέσει που το παίζουμε και επιστήμονες. ***** είμαστε..

ΕΙΜΑΣΤΕ ΗΛΙΘΙΟΙ ΚΑΙ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΜΑΣ.

ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι κασερι η εργασία συνάδερφε!

η αναδουλεια μας δεν εχει να κανει με τις μεγαλες αμοιβες μας!

εγω ειμαι νέα μηχανικος (7-8 χρονια δουλευω) και σου λεω πως η εργασία μας στην ελλαδα δεν χαιρει καμιας εκτίμησης! αν μπορεί ο εργολάβος και ο οικοπεδούχος να σε χρεώσει κιόλας που θα τρέχεις σε πολεοδομίες και γιαπί για να του φτιάξεις το σπίτι θα το έκανε!

όσο για την ελεύθερη αγορά που αναφέρεις... ελπίζω να μην χρειαστεί να σε ξεβράσει γιατι θα έχεις πεινάσει κι εσύ και όλοι μας!

οι αγορές και οι νομοθεσίες γίνονται για τον άνθρωπο. όχι εναντίον του!

Link to comment
Share on other sites

Το τι ισχύει στις άλλες χώρες είναι λίγο πολύ γνωστό. Εγώ δεν πιστεύω ότι θα αλλάξουν πολλά πράγματα. Ο ιδιώτης έχει την λογική να επιλέγει κάποιον μηχανικό με βάση την γνωριμία ή την φήμη γενικότερα. Η τυπική κατάργηση του plafon ελάχιστης αμοιβής, επαναλαμβάνω ότι δεν φέρει αλλαγές σε επίπεδο πανικού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.