Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογική δήλωση 2011


Blazer2

Recommended Posts

Ανάλογα με τις δαπάνες πχ. αν έχεις δαπάνες ΙΧ αυτοκινήτων κάποιες από αυτές φορολογικά δεν αναγνωρίζονται. Εκ των προτέρων δεν μπορεί να υπάρξει απάντηση στο ερώτημά σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 315
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για να μην ανοίγω νέο θέμα,γνωρίζει κανείς αν υπάρχει οδηγός συμπλήρωσης του Ε3; Γιατί εμένα μου ήρθε μόνο οδηγός του Ε1. Υποθέτω οτι οι ελεύθεροι επαγγελματίες που τηρούν βιβλία Β κατηγορίας υποβάλλουν και το Ε3.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι θα συμπληρώσετε για πρώτη φορά το σχετικό έντυπο ?

Υπάρχει παντως σχετική εγκύκλιος του ΥΠ. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ .

Link to comment
Share on other sites

Να παραθέσω κάποια πράγματα που έχω καταλάβει για τη συμπλήρωση του Ε3 και όποιος γνωρίζει κάτι ας το αναφέρει.

Πίνακας ΣΤ δ) Δαπάνες Ελ. Επαγγελματιών

Στους κωδικούς 524,527,530,533,536,539,543 κάνουμε ανάλυση των δαπανών και στον κωδικό 546 γράφουμε το σύνολο

Πίνακας ΣΤ ζ) Ακαθάριστα Έσοδα Ελ. Επαγγελματιών

Στους κωδικούς 274,277,280,275,278 κάνουμε ανάλυση των εσόδων και στον κωδικό 283 γράφουμε το σύνολο

Πίνακας ΣΤ η) Λογιστικός προσδιορισμός καθαρών κερδών επιχειρήσεων με βιβλία Β' κατηγορίας

Μεταφέρουμε το ποσό του κωδικού 283 στους κωδικούς 550 και 551

Μεταφέρουμε το ποσό του κωδικού 546 στους κωδικλύς 558 και 559

Το καθαρό κέρδος προκύπτει με αφαίρεση και γράφεται στους κωδικούς 570 και 571

Πίνακας Ζ

Μεταφέρουμε το ποσό του κωδικού 571 στον κωδικό 346

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις δαπάνες φορολογικά μη εκπιπτόμενες (μερικά ή συνολικά) κάνεις φορολογική αναμόρφωση δηλ. αναγράφεις το ποσό τους στον κωδ. 566 (567) με αποτέλεσμα να αυξηθεί το ποσό του κωδ. 570 (571) δηλ. είτε θα αυξηθεί το λογιστικό κέρδος ή θα μειωθεί η λογιστική ζημία.

Τα υπόλοιπα είναι όπως τα έγραψες.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ευχαριστώ αλλά εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω πώς είναι δυνατό να έχω δαπάνες μη εκπιπτόμενες από τα έσοδα από τη στιγμή που τις έχω καταχωρήσει ορθά στο βιβλίο εσόδων - εξόδων (ακόμα και το αυτοκίνητο είναι επαγγελματικό) ; Μπορείς να αναφέρεις κάποια άλλα παραδείγματα ;

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ευχαριστώ αλλά εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω πώς είναι δυνατό να έχω δαπάνες μη εκπιπτόμενες από τα έσοδα από τη στιγμή που τις έχω καταχωρήσει ορθά στο βιβλίο εσόδων - εξόδων (ακόμα και το αυτοκίνητο είναι επαγγελματικό) ; Μπορείς να αναφέρεις κάποια άλλα παραδείγματα ;

 

 

Τις επκπιπτόμενες ή μάλλον τις μη εκπτοπτόμενες δαπάνες τις ορίζει ο φορολογικός νόμος και συγκεκριμένα το άρθρο 31 του ΚΦΕ ( Ν 2238/1994) και δευτερευόντως διάφορες εγκύκλιοι του υπ. οικονομικών.

Συνηθισμένες (όχι μοναδικές) δαπάνες υποψήφιες προς αναμόρφωση είναι όσες έχουν να κάνουν με την χρήση και λειτουργία ΙΧ αυτοκινήτου και οι δαπάνες κινητής τηλεφωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα σήμερα να στείλω τα Ε1 και Ε3 και δε μπόρεσα να βρώ από που τα στέλνουμε.

Μπήκα στο http://www.gsis.gr/on_line_ypiresies/polites/e-polites.html

και από εκεί πάτησα στα λινκ που είναι στο πλαίσιο "Υποβολή δήλωσης φορολογίας Εισοδήματος Ε1 ". Αφού συνδέθηκα μου έβγαλε μία σελίδα από όπου μπορείς να δεις και να εκτυπώσεις τις δηλώσεις σου μέχρι και του 2010.(χρήση 2009). (Τα ίδια και με explorer και με firefox).

Δεν βλέπω κάποιο τρόπο από εδώ να στελνεις νέα δήλωση. Κάνω κάτι λάθος; Μήπως δεν έχει ξεκινήσει ακόμα η υποβολή;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.