Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογική δήλωση 2011


Blazer2

Recommended Posts

ΝαΤέλος να ρωτήσω κάτι. Η εκκθαριστική μου για πρώτη φορά βγαίνει πιστωτική για το 2010. Τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση μεταφέρεται στο ΦΠΑ του 2011 ή μου δίνουν λεφτά πίσω ?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Μεταφέρετε στην επόμενη χρονιά προς συμψηφισμό (υπό προυποθέσεις τις οποίες εσύ πληρείς ).

 

Την απάντηση την πήρα από τον πιο έμπειρο υπάλληλο και υπεύθυνο πληροφόρησης κοινού. Εφόσον η άδεια κυκλοφορίας αναφέρει ΦΙΧ δεν υπάρχει θέμα τεκμηρίου. Θα υποβάλλω πάντως και γραπτό ερώτημα και θα σας ενημερώσω σχετικά.

 

 

Αντιγράφω από το περιοδικό (οδηγό συμπλήρωσης φορολογικών δηλώσεων 2011) το οποίο αποτελεί έκδοση της ΠΟΕ-ΔΟΥ , τεύχος 738, Μάρτιος 2011, στη σελίδα 592 :

 

To τεκμήριο συντήρησης και κυκλοφορίας αυτοκινήτων , εφαρμόζεται και για τα αυτοκίνητα τύπου JEEP ανέξάρτητα αν έχουν χαρακτηρισθεί επιβατικά ή φορτηγά. (είναι απόσπασμα από την ενότητα με τίτλο " Σύντομες απαντήσεις σε πιθανά ερωτήματά σας για τπ τεκμήριο των Ε.Ι.Χ )

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 315
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μεταφέρετε στην επόμενη χρονιά προς συμψηφισμό (υπό προυποθέσεις τις οποίες εσύ πληρείς ).

 

Δλδ τι είδους προϋποθέσεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω που μας πάνε και τι πάνε να πετύχουν, εδω η συντεχνία των λογιστών πέτυχε σουπερ deal ενω εμείς κοιμόμαστε.

Τι έχετε ακούσει για όλα αυτά;

εγώ προείνω να γρ'αψουμε μια επιστολή διαμαρτυρίας στο ΤΕΕ

και να τη στείλουμε μαζικώς έως ώτου ο Πρόεδρος αναγκαστεί να διαμαρτυρηθεί στο ΥΠ. Οικ.

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε σήμερα ανακοίνωση με παράταση για τις προθεσμίες υποβολής των Φορολογικών Δηλώσεων, η οποία αναφέρει και τις προθεσμίες για τις υπόλοιπες Δηλώσεις (Εκκαθαριστική, Συγκεντρωτική Προμηθευτών-Πελατών κλπ).

Δείτε την στο Υπουργείο Οικονομικών:

 

http://www.minfin.gr/portal/el/resource/contentObject/id/98bb5bc9-b332-4616-8c54-a097bc326d00

Link to comment
Share on other sites

"Για το οικονομικό έτος 2011 προβλέπονται οι ακόλουθες καινοτομίες για την υπηρεσία ηλεκτρονικής υποβολής δηλώσεων εισοδήματος φυσικών προσώπων:

  • Συμπλήρωση του εντύπου Ε1 με τα στοιχεία οχημάτων που ήδη υπάρχουν στην Κεντρική Βάση Οχημάτων της Γ.Γ.Π.Σ. μαζί με την αντίστοιχη ετήσια αντικειμενική δαπάνη."

Ε ρε τι έχει να γίνει και μόνο από αυτό!! Έχω αυτοκίνητο για το οποίο παρέδωσα πινακίδες το 2005 στο ονομά μου (προσωρινή ακινησία). Οι πινακίδες από το 2006 έχουν πολτοποιηθεί φυσικά, η άδεια μόνο παραμένει στη ΔΟΥ και το αυτοκίνητο έχει πωληθεί σε μάντρα για ανταλλακτικά (δεν πρόκειται με απλά λόγια να τεθεί ποτέ ξανά σε κίνηση, ούτε γίνεται να αποχαρακτηριστεί και να διαγραφεί οριστικά επειδή δνε υπάρχει πιστοποιητικό από ανακυκλωτή). Μέχρι το 2008, το σύστημα καταχώρησης οχημάτων της ΓΓΠΣ, το έδειχνε λανθασμένα "σε κίνηση" επειδή δεν ήταν ενημερωμένο. Πήγα στη ΔΟΥ μου και γέλαγαν με τα χάλια τους και οι ίδιοι όταν βρήκαν την άδεια κατατεθειμένη. Τελικά με τα πολλά, κάπου πέρυσι, εμφανίστηκε "σε ακινησία" και στο taxis. Είμαι περίεργος να δω τι θα μου περάσουν στο "προτυπωμένο" Ε1! Είμαι επίσης περίεργος να δω αν θα υπάρξει λιγότερο από 50% ποσοστό με προβλήματα (δύσκολα επιλύσιμα) και μόνο εξαιτίας των αυτοκινήτων. Οι άνθρωποι εκτός από αδαείς και ανίκανοι, δεν έχουν επίγνωση της άγνοιάς τους (ότι οι βάσεις δεδομένων που τηρούν είναι για τα μπάζα). Δεν παραδειγματίστηκαν ούτε από τα περσινά ευτράπελα του Ε9, ούτε από το μπάχαλο του ΕΤΑΚ...

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις δαπάνες φορολογικά μη εκπιπτόμενες (μερικά ή συνολικά) κάνεις φορολογική αναμόρφωση δηλ. αναγράφεις το ποσό τους στον κωδ. 566 (567) με αποτέλεσμα να αυξηθεί το ποσό του κωδ. 570 (571) δηλ. είτε θα αυξηθεί το λογιστικό κέρδος ή θα μειωθεί η λογιστική ζημία.

Τα υπόλοιπα είναι όπως τα έγραψες.

Το ενοίκιο επαγγελματικής στέγης (τονίζω, όχι παραχώρηση κλπ, μιλάμε για ενοίκιο επαγγελματικής στέγης 100% που έχω την εντύπωση ότι εκπίπτει και 100%) πηγαίνει στο σε κάποιο επιπλέον πεδίο εδώ, εκτός από το πεδίο 672 *για το Ε3 μιλάμε πάντα* ?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι και εγώ...πρόσφατα δηλώθηκαν οι ΚΑΔ για ηλεκτρ.εγκαταστασεις στην ΔΟΥ και κόπηκε εκτός απο τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών (για την εργασία μου), και τιμολόγιο πωλήσεων (για το προϊόν που αγοράστηκε και εγκαταστάθηκε).

Τα έσοδα αυτά, πως καταχωρούνται στο Ε3?Θεωρούνται έσοδα απο εμπορική επιχείρηση?Ποιοι είναι οι κωδικοί που πρέπει να συμπληρωθούν?

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά

 

Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζουμε σε ποιό κωδικό του Ε1 μπαίνουν οι δόσεις που καταβλήθηκαν μέσα στο 2010 από δάνειο για αγορά ΙΧ αυτοκινήτου;

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Το 2010 δεν ειχα κανενα εσοδο ουτε εξοδο για το βιβλιο ΕΣ-ΕΞ. ΤΟ πιστωτικο ΦΠΑ που κουβαλαω ξερω θα το βαλω στην εκκαθαριστικη

 

1)Το μονο εξοδο που εχω ειναι το ΤΣΜΕΔΕ. Σε ποιο κωδικο μπαινειστο Ε1;Στο 053;Στο Ε3 δεν μπαινει ετσι;

2)Τον ισολογισμο θα τον κανει αυτοματα;Πρεπει να περασω τωρα εγω τις εισφορες μου στο ΤΣΜΕΔΕ στις ζημιες;

3)Μπηκα στο ΤΑΧΙΣΝΕΤ και εκει που κοιτουσα τις φορολογικες μου απο διαφορα ετη ειδα οτι για το 2008 λεει δεν εχω υποβαλλει.Εγω ομωςτην ειχα υποβαλλει στην εφορια και εχω αντιγραφο με υπογραφη παραλαβης απο την εφοριακο.Ειμαι τυπικα ενταξει;

4)Διαβασα επισης οτι απο φετος μπορουμε να μεταφεουμε ζημια απο το 2010.Ισχυει τελικα αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.