Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογική δήλωση 2011


Blazer2

Recommended Posts

Επαγγελματικό αυτοκίνητο (Φ.Ι.Χ.) ατομικής επιχείρησης πού δηλώνεται ;

Έχει τεκμήριο διαβίωσης ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 315
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να το βάλουμε τότε στο Ε1 ;

Το Ε3 δεν έχει αλλάξει, δεν έχουν βγει δηλ. τα κουτάκια όπου βάζαμε το ποσοστό κέρδους.

Είναι κάτι άλλο που πρέπει να προσέξουμε

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε υπήρχε ένα κουτάκι στο Ε3 .

Τώρα δεν έχει .

Τεκμήριο προφανώς δεν έχει .

 

 

ΦΙΧ χαρακτηρίζονται και κάποια τζίπ. Ούτε αυτά έχουν τεκμήριο ?

Link to comment
Share on other sites

1) Την διαφορά εσόδων-εξόδων κατάλληλα αναμορφωμένη.

2) Ευκαιρία να μάθετε και την αυτοπεραίωση.

 

Θα μπορούσες, σε παρακαλώ, να γίνεις πιο σαφής, τουλάχιστον στο 1;

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ κι εγω τον SOTHRIS για διευκρινήσεις της απάντησής του στο #8.

Επιπλέον ερωτήματα για όποιον γνωρίζει :

1. Επαγγελματικό αυτοκίνητο (ΦΙΧ τύπου jeep) ατομικής επιχείρησης έχει αντικειμενική δαπάνη δαιβίωσης ;

2. Στο έντυπο Ε3 και στον Πίνακα ΣΤ' έχουμε Σύνολο Δαπανών στον κωδικό 546 και Σύνολο Εσόδων Ελ. Επαγγ/τιών στον κωδικό 283 (με τις άνωθεν αυτών αναλύσεις τους). Φέτος που δεν έχουμε εξωλογιστικό προσδιορισμό κερδών, με εφαρμογή συντελεστή, ποιούς άλλους κωδικούς συμπληρώνουμε ;

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ κι εγω τον SOTHRIS για διευκρινήσεις της απάντησής του στο #8.

Επιπλέον ερωτήματα για όποιον γνωρίζει :

1. Επαγγελματικό αυτοκίνητο (ΦΙΧ τύπου jeep) ατομικής επιχείρησης έχει αντικειμενική δαπάνη δαιβίωσης ;

2. Στο έντυπο Ε3 και στον Πίνακα ΣΤ' έχουμε Σύνολο Δαπανών στον κωδικό 546 και Σύνολο Εσόδων Ελ. Επαγγ/τιών στον κωδικό 283 (με τις άνωθεν αυτών αναλύσεις τους). Φέτος που δεν έχουμε εξωλογιστικό προσδιορισμό κερδών, με εφαρμογή συντελεστή, ποιούς άλλους κωδικούς συμπληρώνουμε ;

 

 

1. Ναι έχει με βάση το άρθρο 16 παρ. γ του ν 2238/1994.

2.Θα συμπληρώσεις τους κωδικούς των υποπινάκων του πίνακα ΣΤ (όσους έχουν να κάνουν με το ελευθέριο επάγγελμα). Αν επιθυμείς να κάνεις αυτοέλεγχο θα πάς στον πίνακα Ι και θα συμπληρώσεις τους κατάλληλους κωδικούς. Στον κωδ. 346 του πίνακα Ζ θα μεταφέρεις το φορολογητέο εισόδημα (το μεγαλύτερο μεταξύ του λογιστικού -πλέον την φορολογική αναμόρφωση - και του αυτοελέγχου).

Link to comment
Share on other sites

SOTHRIS Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

Δεν θέλω να κάνω αυτοπεραίωση οπότε στο κωδικό 346 αναγράφω τη διαφορά 283-546 (Σύνολο Εσόδων - Σύνολο Δαπανών) ή πρέπει να κάνω Φορολογική Αναμόρφωση, όπως γράφεις, και με ποιό τρόπο ;

Link to comment
Share on other sites

Πίνακας ΣΤ της δηλώσεως Ε3, υποπίνακας η, κωδικός 566 στον οποίο εμφανίζονται όσες δαπάνες δεν αναγνωρίζονται φορολογικά για έκπτωση από τα ακαθάριστα έσοδα. Στον κωδ. 570 προκύπτει πλέον το τελικό καθαρό φορολογητέο εισόδημα, το οποίο θα μεταφερθεί στον πίνακα Ζ κωδ. 346 και από εκεί στο κατάλληλο πεδίο της δηλώσεως Ε1.

Link to comment
Share on other sites

Οι δαπάνες που έχω καταχωρήσει στο Βιβλίο Εσόδων-Εξόδων και έχω αναγράψει αναλυτικά στον πίνακα Στ(δ) δεν αναγνωρίζονται εξολοκλήρου φορολογικά για έκπτωση από τα ακαθάριστα έσοδα ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.