Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογική δήλωση 2011


Blazer2

Recommended Posts

Δλδ για τη δήλωση εισοδήματος δεν έχουμε κάτι συγκεκριμένο σε σχέση με τις ημερομηνίες υποβολής ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 315
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα σε αυτο το αρθρο λεει οτι αυτοι που επρεπε να υποβαλουν δηλωση ΜΕΧΡΙ την 1η Μαρτιου παιρνουν παραταση. Εμεις δεν ΞΕΚΙΝΑΜΕ να υποβαλουμε την 1η Μαρτιου?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε μένα μέχρι και σήμερα δε μου έδινε το taxisnet καν τη δυνατότητα να συμπληρώσω ούτε το Ε1 ούτε το Ε3 οπότε υποθέτω...

(τώρα ελπίζω να έμπενα και στο σωστό ιστότοπο, αλλά πόσους ιστότοπους να έχει πια το ΥΠ. Οικ. ώστε να κάνω λάθος...!!!:shock:

Link to comment
Share on other sites

Όλο στην παράταση πάμε ρε παιδιά...τί θα γίνει, θα βαρέσουμε και κανένα πέναλτι?

Α, ρε αθάνατε Έλληνα...μια φορά στην ώρα σου να πας!

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το πρόβλημα για την παράταση ? Δεδομένης της υποχρεώσεως για ηλεκτρονική υποβολή δηλώσεων σημαντικής μερίδας φορολογουμένων, τα δεδομένα των δηλώσεων αυτών θα εμφανισθούν ταχύτερα (και οικονομικότερα) στις υπηρεσίες του υπουργείου οικονομικών, από ότι με την παραδοσιακή μέθοδο υποβολής. Επομένως δεν μας κάνει και καμιά ιδιαίτερη χάρη το υπουργείο οικονομικών.

Επιπλέον λαμβανομένου υπόψιν και του μάλλον αλμυρού προστίμου για την εκπρόθεσμη υποβολή όσων έχουν υποχρέωση ηλεκτρονικής υποβολής και με δεδομένο ότι ακόμη μαζεύουμε αποδείξεις εισφορών , απαλλαγών κλπ , η παράταση είναι απόλυτα διακαιολογημένη.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ παραξενεύομαι να πω την αλήθεια με αυτή τη "λύσσα" που σας έπιασε μερικούς φέτος με τις δηλώσεις! Από 10 Γενάρη για το πότε θα υποβληθεί η εκκαθαριστική συζητάτε!

Από το TAXIS οικ. έτη: 2007, 2008, 2009, 2010 ημερομηνίες υποβολής: 10/4, 27/3, 12/4, 21/4 αντίστοιχα. Για τις εκκαθαριστικές ΦΠΑ δεν υπάρχουν διαθέσιμα στοιχεία αλλά από όσο θυμάμαι λίγο μόνο νωρίτερα ήταν.

Με απλά λόγια, ποτέ δεν υποβάλλαμε δηλώσεις τόσο νωρίς (από Φλεβάρη)! Χαλαρώστε! Επιστροφές ούτως ή άλλως ξεχάστε τες πλέον αν αυτό είναι που περιμένετε...

Link to comment
Share on other sites

Μα σε αυτο το αρθρο λεει οτι αυτοι που επρεπε να υποβαλουν δηλωση ΜΕΧΡΙ την 1η Μαρτιου παιρνουν παραταση. Εμεις δεν ΞΕΚΙΝΑΜΕ να υποβαλουμε την 1η Μαρτιου?

 

Ναι, αυτοί που έληγε η προθεσμία να υποβάλουν στις 1 Μαρτίου ήταν αυτοί που το τελευταίο τους ψηφίο του ΑΦΜ έληγε σε 1 κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση για οποιον γνωριζει...

 

Περαν των κλασσικων αμοιβων μηχανικου με μπλοκακι που εχω κοψει για το ετος 2010, εχω και μια αμοιβη απο παρακολουθηση σεμιναριων επιδοτουμενων, σχετικα με επιμορφωση Μηχανικων σε θεματα εργοταξιου.

 

Φυσικα δεν ειναι με μπλοκακι, αλλα εχω βεβαιωση τοσο των ακαθαριστων οσο και των καθαρων χρηματων που πηρα.

 

Αυτα, αφενος γραφονται στα βιβλια?

Και αφετερου ως τι εσοδα εμφανιζονται στη φορολογικη δηλωση?

Και σε ποιο κελι?

 

Προφανως μπαινει το ακαθαριστο ποσον και οχι το καθαρο, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.