Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Απαντήθηκε η ερώτηση, απλά δεν την πιστέψατε! Παίρνεις τηλέφωνο το μέσον σου! Κυριολεκτούμε όταν το λέμε αυτό. Τώρα τυπικά μπορώ να σου πω ότι στέλνεις βιογραφικό. Ούτε αιτήσεις υπάρχουν, ούτε ανοιχτοί διαγωνισμοί γίνονται, ούτε προκηρύξεις. Είναι "βρώμικο" το κύκλωμα. Μπορώ να πω απλά ότι από όσο κατάλαβα, κάθε χρόνο περί τα τέλη, μαζεύουν υποψηφίους πολλές τράπεζες και τους "αξιολογούν", οπότε ανακοινώνουν απλά με ποιους θα συνεργαστούν γύρω στο Φλεβάρη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στη διεύθυνση προσωπικού, στο τμήμα real estate (αν διαθέτει τέτοιο η τράπεζα), ανάλογα. Θα σου πουν αυτοί ή/και θα προωθήσουν το βιογραφικό σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επειδή το ψάχνω και εγώ αυτές τις μέρες, αυτό που κάνω είναι: πηγαίνω σε μια τράπεζα και ρωτάω τον διευθυντή αν χρειάζονται μηχανικούς. Η απάντηση τους συνήθως είναι ευχαριστώ έχουμε. Πάντως το μέσον νομίζω απαιτείται και αν όχι για να σε πάρουν τουλάχιστον για να σε ενημερώσουν αν αδειασε΄κάποια θέση. Επίσης, από ότι μου είπε ο εδώ διευθυντής της εθνικής στα κεντρικά στην αθήνα αποφασίζουν οπότε θες καλοό μέσον

Link to comment
Share on other sites

Όσοι μηχανικοί έχουν κατά καιρούς ασχοληθεί με την αξιολόγηση σε ακίνητο ενός πελάτη τους και έχουν τελικά καταλήξει στην αποτίμηση της αξίας του , έχουν ενσυνείδητα η υποσυνείδητα υπακούσει σε κάποιους άγραφους κανόνες που αφορούν την εκτιμητική επιστήμη.

Όταν μάλιστα αυτοί οι ίδιοι συνάδελφοι γίνουν συστηματικά αξιολογητές ακινήτων η επί το λαϊκότερο εκτιμητές ακινήτων αυτούς τους άγραφους κανόνες , τους εφαρμόζουν πλέον συστηματικά ως διαχειριστικό πρότυπο και τους προσαρμόζουν ανάλογα στο εκάστοτε αξιολογούμενο ακίνητο.

Ποιοι είναι όμως αυτοί οι κανόνες και πόση σημασία έχουν στην ορθή αξιολόγηση του ακινήτου ;

Για να αποφύγει κανείς την αναφορά σε ένα πολυσέλιδο κείμενο με αναγκαίες προτάσεις και κανόνες , είναι ορθότερο να αναφερθούμε για χρηστικούς και εκπαιδευτικούς λόγους επιγραμματικά στο τι πρέπει πάντα να αποφεύγει ο εκτιμητής κατά την διάρκεια μιας εκτίμησης καθώς και στο τι πρέπει να κάνει προκειμένου να καταλήξει σε αξιόπιστο εκτιμητικό αποτέλεσμα για το αξιολογούμενο ακίνητο.

Τα πιο πάνω συνοψίζονται στα «δέκα πρέπει» και στα «δέκα δεν» μιας ορθής αξιολόγησης......

 

*************

 

Απαγορεύονται οι διαφημίσεις στο παρόν Φόρουμ! Αυτό περιλαμβάνει ΚΑΙ τις υπογραφές σας!

Παρακαλώ διαβάστε προσεκτικά τους Κανόνες Συμμετοχής!

acnt

Link to comment
Share on other sites

Ως μηχανολογοι μηχανικοι μπορουμε να εργαστουμε σε τραπεζες ως εκτιμητες ακινητων;

σε ασφαλιστικες για εκτιμησεις ζημιων;

υπαρχει καποιος μηχανολογος που να εργαζεται ηδη;

 

απο τιμες και τι κερδη εχει αυτη η δουλεια μπορει καποιος να δωσει τις εμπειριες του;

δουλευεις ως μισθωτος με το μηνα η αναλογα με τον αριθμο των εκτιμησεων που κανεις;

ποσα χρηματα ειναι περιπου η εκτιμηση;

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ως μηχανολογοι μηχανικοι μπορουμε να εργαστουμε σε τραπεζες ως εκτιμητες ακινητων;

σε ασφαλιστικες για εκτιμησεις ζημιων;

 

Στο πρωτο η απάντηση είναι όχι από όσο γνωρίζω. Δε νομίζω να έχετε καν τις γνώσεις για λίγο πιο περίπλοκες περιπτώσεις ώστε να εκτιμήσετε ακίνητο και πολύ περισσότερο γη με τις ιδιαιτερότητες που μπορεί να υπάρχουν.

Και εγώ ακόμα να σου πω την αλήθεια (παρά το ότι Τοπογράφοι εκτιμητές υπάρχουν σε τράπεζες κανονικά), μερικές φορές σε ιδιαίτερες περιπτώσεις, νιώθω έξω από τα νερά μου και προτιμώ οι συγκεκριμένες αναθέσεις να γίνονται σε Πολιτικό ή Αρχιτέκτονα, γιατί ορισμένα πράγματα δεν τα κατέχω σε βαθός, όπως και αντίστροφα θα έπρεπε να συμβαίνει.

Για το δεύτερο νομίζω πως είναι και προφανές. Για ζημιές αυτοκινήτων π.χ. ή Μηχανολόγοι είναι οι πραγματογνόμωνες, ή παλιοί έμπειροι μηχανικοί αυτοκινήτων κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ως μηχανολογοι μηχανικοι μπορουμε να εργαστουμε σε τραπεζες ως εκτιμητες ακινητων;

σε ασφαλιστικες για εκτιμησεις ζημιων;

 

ευχαριστω

 

Σε αυτή τη χώρα όλοι κάνουν τους μηχανικούς..

Πάντως πολύ μηχανολόγοι και ειδικά των τει βλέπω ότι δουλεύουν σε τεχνικά γραφεία πολιτικών μηχανικών περνώντας αρχιτεκρονικά στο cad.Τώρα γιατί να μη πιάσουν και τις τράπεζες?

Είναι άδικο να κάνουν αρχιτεκτονικά και να μην έχουν δικαίωμα υπογραφής.Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να διεκδικήσουν αυξημένα επαγγελματικά δικαιώματα.

Μπορεί να ακούγομαι κάπως, καταλαβαίνω την έλλειψη πεδίου δράσης του μηχανολόγου στη χώρα μας, αλλά τώρα που και το πεδίο των πολιτικών μηχανικών έχει στενέψει είναι άδικο να συνεχίζουν οι μηχανολόγοι να στρέφονται προς τα εκεί. Όσο μπορούσε ο χώρος να τους συντηρήσει (με όλο το σεβασμό γιατί κατα τη γνώμη μου μηχανικοί είναι όλοι) το έκανε. Ή τουλάχιστον να αποκτήσουν επαγγελματικά δικαιώματα πολιτικού για να σταματήσουν οι εταιρίες να πατάνε πάνω τους ποντάροντας ότι δε μπορούν να διεκδικήσουν περισσότερα αφού δεν έχουν δικαίωμα υπογραφής.

Link to comment
Share on other sites

armin, μου έχει ζητηθεί κάποια στιγμή για επιχειρηματικό δάνειο να εκτιμήσω την αξία μιας επιχείρησης. στην επιχείρηση αυτή υπήρχε και μηχανολογικός εξοπλισμός, που δεν αναλάμβανα να εκτιμήσω. ζήτησα από την τράπεζα να το δώσει σε μηχανολόγο - όπως και έγινε- υπολόγισε την αξία του μηχανολογικού εξοπλισμού και στη συνέχεια μου έδωσε το αποτέλεσμα και εγώ εκτίμησα την αξία του κτιρίου και του οικοπέδου.

γνωρίζω ότι τα καταστήματα που παρέχουν επιχειρηματικά δάνεια συνεργάζονται με 1 ή 2 μηχανολόγους.

και κάτι ακόμα, συνάπτεις σύμβαση αορίστου με μια τράπεζα και από εκεί και πέρα πληρώνεσαι με την εκτίμηση η οποία στην εθνική τράπεζα που είμαι εγώ είναι 100 € /εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.