Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • 1 month later...

Υπαρχει μια αλλαγη στο καθεστως και πλεον μια αποτιμηση θα χρειαζεται τους πινακες πρωτοβαθμιου και δευτεροβαθμιου ελεγχου. Αυτο γινεται διοτι οι ασφαλιστικές εταιρείες επιμένουν οτι η συντηρηση/φθορα/ηλικία/κλπ ενος κτιριου θα πρεπει να προσμετραται στην εμπορική του αξια. Οι λογοι ειναι πολλαπλοι και εχουν να κανουν με την διατηρηση της αξιας του ακινητου. Ενισχυσεις, επισκευές, αναπαλαιωσεις, αλλαγη καλωδίωσης, κλπ δρουν θετικά.

Link to comment
Share on other sites

Γενικότατο. Ένα από τα καταστήματα που συνεργαζόμουν (στα 2 πρώτα σε παραγωγή), μου είπε χθες ότι έχει να κατατεθεί αίτηση για στεγαστικό (όχι να εγκριθεί στεγαστικό-να κατατεθεί αίτηση), από το Δεκέμβρη του 2009...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά η κατάσταση είναι για κλάμματα με τα δάνεια. Πάντως τον τελευταίο καιρό οι εκτιμήσεις που έκανα ήταν επανεκτιμήσεις και όχι καινούριες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημέρα.ανέλαβα την πρώτη μου εκτίμηση για λογαριασμό της εθνικής και έχω κάποιες απορίες.Πρόκειται για ανέγερση μονοκατοικίας σε περιοχη αγροτικη εντός ΖΟΕ εκτος οικισμου και σχεδιου πόλεως.Εγώ κατα την εκτιμηση μου θα υπολογίσω την αξία του αγροτεμαχίου και του κτιρίου ως περατωμένο?.Σε αυτά πρέπει να υπολογίσω και την υπεραξία για την μελλοντική δόμηση?.Ο δανειολήπτη θέλει να κατασκευασει μόνο το ισόγειο(πρόκειται για διοροφη μονοκατοικια)και να ρίξει τα μπετά και για όροφο.Εμένα αυτό σε τι με επηρεάζει στην εκτιμηση μου?και κάτι ακόμα σε αυτά έχει νόημα η έννοια του εργολαβικού και επιχειρηματικού οφέλους?προσωπικά εκτιμώ πως δεν πρέπει να υπολογίσω εργ.οφελ.και επιχ.όφελος.

ευχαριστώ εκ των προτερων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτά που ρωτάς με την υπεραξία, υπάρχουν σχετικότεροι (πλέον) από εμένα να σου απαντήσουν.

Αλλά όσον αφορά το θέμα "Ο δανειολήπτη θέλει να κατασκευάσει μόνο το ισόγειο(πρόκειται για διώροφη μονοκατοικία)και να ρίξει τα μπετά και για όροφο" έχει άμεση συσχέτιση με το δάνειο που αιτείται.

Δηλαδή αιτείται ένα δάνειο για αυτό που αναφέρεις ή για ανέγερση όλης της μονοκατοικίας?

Αν είναι για όλη τη μονοκατοικία τότε εσύ θα εκτιμήσεις όλη τη μονοκατοικία.

Αν αιτείται διαφορετικά τότε αυτό που αιτείται. (δεν μου είχε τύχει ποτέ)

Πάντως θα πρέπει να ξέρει πως αν αιτηθεί δάνειο για όλη τη μονοκατοικία και δεν την αποπερατώσει, δεν πρόκειται να εκταμιεύσει όλο το ποσό του δανείου.

 

υ.γ. Αν θυμάμαι καλά η ΕΤΕ έχει κάποιους τύπους υπολογισμού της αξίας.

Link to comment
Share on other sites

ναι αιτειται δάνειο για την ανέγερση του ισογειου αλλα ουτως η αλλιως εγω δεν πρέπει να το εκτιμησω όλο σαν κτίριο?η τράπεζα εχει συγκεκριμένους τύπους και συγκεκριμένα μεθόδους.εγω χρησιμοποιώ την μέθοδο κόστους η οποία αναφέρει την έννοια της υπεραξίας.απλά δεν είμαι σίγουρη αν θα πρέπει να την συμπεριλάβω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.