Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Κυκλάδες, οικισμός με μέτρια ανάπτυξη, θέση χωρίς θέα, μέση τιμή γής 50-70ευρώ / μ2.

 

Στο υποθετικό σενάριο που βάζεις θα σου πώ οτι εμένα με ενδιαφέρει να διασφαλίσω τα συμφέροντα της τράπεζας. Το ισόγειο κτήριο, είναι τμήμα κάθετης ιδιοκτησίας που ανήκει σε ΑΛΛΟΝ ιδιοκτήτη. Συνεπώς το να το κατεδαφίσεις είναι λίγο δύσκολο να πραγματοποιηθεί.

Εγώ πάντα κάνω την εκτίμηση μου ώς εξής: Βάζω το υποθετικό σενάριο ο δανειολήπτης να μην αποπληρώσει το δάνειο για κάποιο λόγω. Τι τιμή θα έπιανε ΣΙΓΟΥΡΑ σε περίπτωση πλειστηριασμού?Δηλαδή καποιος τρίτος τι λέφτα θα έδινε για την ιδιοκτησία?Στις περιπτώσεις μελλοντικής δόμησης αυτό νομίζω πρέπει να εκτιμηθεί με ποικίλους τρόπους...Και στην προκειμένη περίπτωση ενας ξένος δεν νομίζω να έδινε παραπάνω για να φτίαξει σπίτι με τους πολεοδομικούς περιορισμούς που υπάρχουν αυτή τη στιγμη...

 

Μάλλον πρόκειται για το ιδιόμορφο κυκλαδίτικο καθεστώς του "ανωγειοκατώγειου" ή κατάλαβα λάθος; Μπλέκει λίγο το πράγμα τότε.

Πάντως γενικά η προσέγγιση με βάση την πιθανή τιμή που θα έπιανε ένα ακίνητο σε πλειστηριασμό, θεωρώ ότι είναι υπερβολικά αυστηρή. "Εμπορική αξία" μας ζητάνε οι τράπεζες και μια δεύτερη, συνήθως την "ευχερούς διάθεσης" και αυτή ακόμα η οποία είναι υψηλότερη της πιθανής αξίας εκπλειστηρίασης.

 

Aμα έχουν κάθετη ιδιοκτησία , δεν μπορείς να κάνεις προσθήκη καθ' ύψος , μόνο κατ' έκταση .

 

Γιατί όχι; Ό,τι θέλεις κάνεις. Κάνουν μια τροποποίηση και δημιουργούν "οριζόντια επί καθέτου" και γίνεται η προθήκη και καθ'υψος αν θέλουν (εφόσον επιτρέπεται βέβαια πολεοδομικά).

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι θελω βοηθεια,μιας και 1η φορα μου τυχαινει...

 

διαμερισμα εξ'αδιαιρετου σε 3 αδερφια...(αν ειναι δυνατον...)

 

η αιτηση εγινε απο το ενα απο τα 3 παιδια.

 

στην εκτιμωμενη αξια θα βαλω το 1/3 της συνολικης αξιας ή ολο?

 

αν πχ το κατασχεσουν,δεν θα κατασχεθει ολο?γινεται να κατασχεσουν το 1/3???!!!!

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι θελω βοηθεια,μιας και 1η φορα μου τυχαινει...

 

διαμερισμα εξ'αδιαιρετου σε 3 αδερφια...(αν ειναι δυνατον...)

 

η αιτηση εγινε απο το ενα απο τα 3 παιδια.

 

στην εκτιμωμενη αξια θα βαλω το 1/3 της συνολικης αξιας ή ολο?

 

αν πχ το κατασχεσουν,δεν θα κατασχεθει ολο?γινεται να κατασχεσουν το 1/3???!!!!

 

Η εμπορική αξία δεν "κόβεται" σε μερίδια. Εσύ εκτιμάς εμπορική αξία ακινήτου και αυτή πρέπει να γράψεις συνολικά. Αρκεί να αναφέρεις το ποσοστό εξ'αδιαιρέτου που κατέχει ο δανειολήπτης στο εκτιμητήριο. Το τι θα κάνει η τράπεζα από εκεί και πέρα, είναι δικό της θέμα (οι συνδικαιούχοι μπαίνουν αναγκαστικά συνοφειλέτες-εγγυητές από όσο ξέρω). Επίσης μη συγχέεις την "κατάσχεση" με τον "πλειστηριασμό". Είναι άλλο πράγμα με την κατάσχεση να προηγείται του πλειστηριασμού. Κατάσχεση μπορεί να εγγραφεί σε ποσοστό εξ'αδιαιρέτου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας, ειμαι αρχιτέκτων μηχ. και συνεργάζομαι ήδη με μια τράπεζα. Αναφερατε κάποιοι οτι καλύτερα μακριά απο την εθνική και ήθελα να ρωτήσω γιατι? ποια τράπεζα συστήνετε δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχει ξαναγίνει η ερώτηση από συνάδελφο αλλα δεν απάντηθηκε. Τελικά τι διαδικάσια πρέπει να κάνει κανείς για να συνεργαστεί με μια τράπεζα ως εκτιμητής ακινήτων ή/και δανείων? Εννοώ κάνει κάποια αίτηση? στέλνει βιογραφικό?? κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.