Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Στην Αγροτική τις κάνουν και γεωπόνοι :(

 

Όχι πλέον .... στο λέω από πρώτο χέρι ... κάναν εκτιμήσεις γεωπόνοι επειδή πολλές φορές έμπαιναν υποθήκες αγροτεμάχια με καλλιέργειες...

 

από την άλλη έχεις δει μηχανικό να κάνει εκτίμηση αγροτεμαχίου με κερασιές 5 ετών ???? :D :D :D

 

 

(Θυμήθηκα και ένα περιστατικό από το στρατό όπου με είχαν βάλει υπεύθυνο λούλουδο-φύτευσης με την δικαιολογία έ! μηχανικός είσαι κάτι θα ξέρεις :D :D :D :D )

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Λάθος , αν δεν έχει να πληρώσει ο αγρότης τότε του κατάσχεις το χωράφι.

Μπορεί να πάει το προηγούμενο βράδυ και να κόψει όλα τα δέντρα και να πουλήσει την ξυλεία.Μόνο το χωράφι αξιολογείς.

Link to comment
Share on other sites

Στην Αγροτική κάνουν οι γεωπόνοι εκτιμήσεις μόνο για τα δάνεια αγοράς αγροτεμαχίων,όπως τα λένε στην αγροτική, ΕΔΕ,τα οποία έχουν και χαμηλά επιτόκια. Για τα στεγαστικά ή αγοράς οικοπέδων εκτιμούν οι μηχανικοί.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
γίνεται για λογαριασμό τράπεζας τις εκτιμήσεις να τις κάνει δικηγόρος;

 

σε μια τράπεζα το είδα να συμβαίνει και μου φάνηκε περίεργο...

 

η τράπεζα δεν υποχρεούται να συνεργάζεται με μηχανικό για τις εκτιμήσεις;

 

Νομικό έλεγχο (έλεγχο τίτλων) κάνουν οι δικηγόροι στις τράπεζες. Όχι εκτιμήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι ας μας διαφωτίσει κάποιος πιο έμπειρος στο θέμα ευθύνης για τις εκτιμήσεις που δεν είδα κάτι σχετικό στα posts.

Έννοω την αλλαγή του ποσού εκτίμησης στα όρια του επιτρεπτού (και πόσο είναι αυτό για εσάς), την πιστοποίηση μη περαιωμένων εργασιών ζητήματα που είμαι σίγουρος έχουν ζητηθεί απο όλους τους εκτιμητές αλλά δεν ξέρω κατα πόσο οι υπόλοιποι ενδίδουν στις πιέσεις.

Τι γίνεται στο τέλος της ημέρας αν όλα έχουν πάει στραβά για τον δανειολήπτη και φτάνει η στιγμή των πλειστηριασμών.

Η εκτίμηση μας έχει κάποιο ρόλο στην διαδικασία. Θα μας ζητήσουν τα ρέστα αν έχουμε υπερεκτιμήσει κάτι κατά 20%??

Η λογική μου λέει πως η ευθύνη της υπογραφής μου με βαραίνει αλλά η καταραμένη κοινή πρακτική συναδέλφων υποδεικνύει το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας και απο μένα. Τρία πραγματάκια για αρχή:

 

1. Έχω σκανάρει αρκετά από τα έντυπα της εθνικής οπότε όποιος τα θέλει μπορεί να μου τα ζητήσει

 

2. Το βιβλίο στο οποίο αναφέρεται ο sundance το ζήτησα στον Παπασωτηρίου αλλά έχει εξαντληθεί και μπορεί να ξανα εκδώσουν το καλοκαίρι. Στο μεταξύ μήπως μπορεί να μου το δανείσει κάποιος να κάνω μια copia και μετά θα το αγοράσω κιολας όταν το εκδόσουν με το καλό

 

3. για εκτίμηση αγροτεμαχίου κάνουμε με βέλτιστη αξιοποίηση; και τα ελαιοδεντρα που έχει μέσα να τα υπολογίσω; θέλει κάποιο ειδικό έντυπο υπολογισμών;

 

4. Η εθνική τω΄ρα μου είπαν ότι αν σου δώσουν να κάνεις πχ 3 ακίνητα εκτίμηση στην ίδια οικοδομή πληρώνεσαι το πρώτο 100% και τα υπόλοιπα 25%. δηλ. με 25€ αναλαμβάνεις την ευθύνη ολόκληρης εκτίμησης. μήπως πρέπει το τεε να κάνει κάτι για αυτό; τι γνώμη έχετε επί του θέματος; τι παιζει στις άλλες τράπεζες; μήπως πρέπει να κάνουμε ένα μητρώο να γνωριστούμε οι συνεργάτες κάθε τράπεζας;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου nalex.

Σχετικά με το (1). Μπορείς αν θέλεις να τα ανεβάσεις στα downloads του forum προκειμένου αφενός να μη σε ενοχλούν κάθε τόσο και αφετέρου να είναι δυνατή η ταχύτερη εξυπηρέτηση των αιτούντων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.