Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

Ο συνάδελφός σου ΠΑΙΡΝΕΙ την εμπειρία για ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΜΕΚ. Από κάπου πρέπει να πάρει κατασκευαστική εμπειρία για να αποκτήσει ΜΕΚ.

Καποιο χρηματικό τμήμα θα πάρει ο συνάδελφός σου ως εμπειρία ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ <=> ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ και κάποια εσύ.

Εμπειρία στην ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ σημαίνει ότι κάποις είναι ΕΠΙΒΛΕΠΩΝ ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ στο έργο.

Γι' αυτό σου ζητάνει από την Δ15 μονο τα εντυπα Α-Β της υπηρεσιας.

 

πρέπει να δηλωθεί με κάποια διαδικασία ότι θα είναι Επιβλεπων επι τοπου μηχανικος?

πριν την υπογραφη του συμφωνητικου ή πριν την εναρξη των εργασιων?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ν.3869/2008-Αρθρο 38.Η επί τόπου των έργων παρουσία τεχνικού στελέχους ή τεχνικού υπαλλήλου της εργοληπτικής επιχείρησης είναι υποχρεωτική και ανάλογη με τη φύση και το μέγεθος του κατασκευαζόμενου έργου.

Τυπικά πρέπει να υπάρξει προς την Διευθύνουσα Υπηρεσία 1)δήλωση ορισμού επι τόπου μηχανικού του έργου και 2)δήλωση αποδοχής από τον μηχανικό καθώς και 3)αποδοχή του επι τόπου μηχανικού απο την Υπηρεσια.

Συνήθως γίνονατι τα 1 και 2.

Δες και στην ΕΣΥ του έγου σου.

Link to comment
Share on other sites

και ο επι τοπου μηχανικος παιρνει εμπειρια σαν ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ?

γιατι απο οτι μου ειχαν πει, και ειχα ρωτησει στο Δ15, ο επι τοπου μηχανικος παιρνει εμπειρια σαν ΕΠΙΒΛΕΨΗ, οποτε χρειαζεται και την διπλασια εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΣΕΔΕ ή ΣΑΤΕ?

 

Ποιό από τα δύο είναι "καλύτερο";

 

Η ΠΕΣΕΔΕ σε υποχρεώνει να γραφτείς και στον τοπικό σύνδεσμο, αν έχω καταλάβει καλά, ισχύει;

 

Από την άλλη, ο ΣΑΤΕ από "Ανωνύμων Εταιρειών", εφτασε να εγγράφει και ατομικές επιχειρήσεις. Δεν είναι "κάπως" αυτό;

 

Ποια είναι καλύτερη επιλογή κατά την γνώμη σας και την εμπειρία σας;

Link to comment
Share on other sites

Στις μέρες μας? 

Το φτηνότερο ίσως. :smile:

pedmede syndromes_2013.pdf

ΣΥΝΔΡΟΜΕΣ ΣΑΤΕ 2013.pdf

Link to comment
Share on other sites

Αν θες σώνει και καλά να γραφτείς (Δεν ειναι κακό, διότι εχεις ένα δικηγόρο να ρωτήσεις 2 πραματα, ένα λογιστή, μπορεις να βλέπεις δημοπρασίες κτλ) γράψου σε ένα τοπικό σύνδεσμο.

 

Για ποιό λόγο ναγραφτείς και σε πανελλήνιο;

 

Εγώ πχ ειμαι μόνον στο ΣΠΕΔΕΘ. Και μάλιστα έχω έδρα σε όμορο νομό...

Link to comment
Share on other sites

@georgegaleos

Έλεγα μήπως έχει κάποιος εμπειρία από κάποια φορά που τους χρειάστηκε ή γενικότερα από την αντιμετώπιση που έχει...

 

@Kane

Υπάρχουν προσωπικοί και επαγγελματικοί λόγοι που αποφεύγω τον τοπικό μας σύνδεσμο. Προτιμώ έναν πανελλήνιο, που θα είναι εγκαιρα κι έγκυρα ενημερωμένος, να ρωτήσω 2 πράγματα αν χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωμένοι είναι γενικά οι σύμβουλοι (νομικοί και οικονομικοί) του ΣΑΤΕ! Γενικά σε αυτό το θέμα όλες οι οργανώσεις είναι τουλάχιστον επαρκείς!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@georgegaleos

Έλεγα μήπως έχει κάποιος εμπειρία από κάποια φορά που τους χρειάστηκε ή γενικότερα από την αντιμετώπιση που έχει...

 

@Kane

Υπάρχουν προσωπικοί και επαγγελματικοί λόγοι που αποφεύγω τον τοπικό μας σύνδεσμο. Προτιμώ έναν πανελλήνιο, που θα είναι εγκαιρα κι έγκυρα ενημερωμένος, να ρωτήσω 2 πράγματα αν χρειαστεί.

Aφου εισαι και διπλωματουχος, ΠεΔΜΕΔΕ πηγαινε!

Εγω οσες φορες χρειαστηκα νομικη υποστηριξη μου την παρειχαν αμεσα!

Edited by spsonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.