Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιος μπορεί να πάρει φάκελο εκδοθείσας αδείας απο την Πολεοδομία?


Recommended Posts

Σας λέω κάθετα και με απόλυτη βεβαιότητα πως οποιοσδήποτε πολίτης, χωρίς κανένα δικαιολογητικό, μπορεί να πάρει αντίγραφα (θεωρημένα μόνο τα έντυπα που έχουν την σφραγίδα της πολεοδομίας) από οποιαδήποτε οικοδομική άδεια σε οποιοδήποτε πολεοδομικό γραφείο ανά πάσα στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά που σας έφεραν αντιρρήσεις για να πάρετε το οτιδήποτε από φάκελο οικοδομικής άδειας; Οτιδήποτε έχω χρειαστεί έως τώρα σε οποιαδήποτε Πολεοδομία το πήρα.

 

Ακριβώς, και νομίζω πως όσοι από εμάς ασχολήθηκαν με τακτοποιήσεις θα το είδαν και έμπρακτα αυτό. Σε όσες πολεοδομίες στις αιτήσεις ζητείται να αναγραφεί για τι θα χρησιμοποιηθουν τα σχέδια μπορείς απλά να γράψεις "για κάθε νόμιμη χρήση".

Μόνο στην πολεοδομία της Σύρου μου ζήτησαν εξουσιοδήτηση από τον ιδιοκτήτη για να πάρω σχέδια από το αρχείο, και αυτό πάλι είναι πολύ σχετικό, γιατί δε ζητούσαν συμβόλαιο, οπότε και δε μπορούσαν να ξέρουν ποιός είναι ο ιδιοκτήτης...

Link to comment
Share on other sites

Κακές εφαρμογές νόμων ή, ακόμα χειρότερα άγνοια νόμων, υπάρχει σε πολλές (αν όχι σε όλες) τις υπηρεσίες. Οι νόμοι όμως είναι εκεί, υπάρχουν και περιμένουν να τους εφαρμόσουμε. Πρώτα και κύρια οι (κρατικές) υπηρεσίες και μετά και εμεις οι... άλλοι...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά επειδή αφορούν ιδιωτικές υποθέσεις, μπορείς να τα πάρεις μόνο αν έχεις έννομο συμφέρον. Αν θέλουν δηλαδή σε βάζουν να τρέχεις να μαζέψεις δικαιολογητικά (να αποδείξεις ότι είσαι γείτονας κλπ κλπ)

 

Εδώ και 20 χρόνια και εγώ και εργαζόμενοι μαζί μου έχουμε λάβει σχέδια για εκατοντάδες κτίρια, από δεκάδες διαφορετικές πολεοδομίες, από όλη την Ελλάδα. Αρκετές δεκάδες και τα τελευταία 2 χρόνια για να μη υπάρχει παρερμηνεία ότι κάτι άλλαξε.

 

Φυσικά όπως λένε και άλλοι, δίνεις στοιχεία ταυτότητας και δηλώνεις τους λόγους που τα ζητάς. Αν δεν έχεις ειδικό λόγο δηλώνεις «για κάθε νόμιμη χρήση».

 

Μόνο στα συμβόλαια όπως είπα υπάρχει ένα ζήτημα με βάσει δικαιώματα αρχείων τους, που είχε εγείρει ο σύλλογος συμβολαιογραφών της χώρας.

 

Αν ο οποιοσδήποτε «απλός» υπάλληλος αρχείου αρνηθεί να δώσει, φρόντισε να κάνεις έγραφα το αίτημα σου όπως πρέπει και με αριθμό πρωτοκόλλου φυσικά και ας σου απαντήσουν εγγράφως την όποια αντίρρηση.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και γω...

 

Οτι ζητησα μου το παρειχαν..

 

Μονο στο υποθηκοφυλακειο μου εκαναν "νουμερα" για αντιγραφο συμβολαιου.

Συμφωνα με τα λεγομενα τους μονο Δικηγορος μπορει να εχει προσβαση, αλλα μολις ζητησα εγραφως τη διαταξη αυτη, αμεσως εξυπηρετηθηκα...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με τα λεγομενα τους μονο Δικηγορος μπορει να εχει προσβαση, αλλα μολις ζητησα εγραφως τη διαταξη αυτη, αμεσως εξυπηρετηθηκα...

 

Από όσο ξέρω κι εγώ έτσι είναι. Σε πόλεις όπου υπάρχει έδρα Πρωτοδικείου, μόνο Δικηγόροι έχουν πρόσβαση (στα βιβλία, να ψάξουν δηλαδή). Δεν ξέρω ποιά ακριβώς διάταξη είναι, αλλά το ξέρω από συναδέλφους.

Link to comment
Share on other sites

Με ένα πρόχειρο ψάξιμο, βρήκα αυτό: http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A5%CF%80%CE%BF%CE%B8%CE%B7%CE%BA%CE%BF%CF%86%CF%85%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CE%AF%CE%BF

το οποίο στην παράγραφο με τίτλο "Η έρευνα τίτλων στα υποθηκοφυλάκεια", λέει αυτό που σου είπα. Υποθέτω ότι στις διατάξεις που αναφέρει στην αμέσως επόμενη παράγραφο "Νομικό πλαίσιο Λειτουργίας" ίσως το βρεις και πιο συγκεκριμένα.

Μιλάμε βέβαια αποκλειστικά για να μπεις και να αρχίσεις να ψάχνεις τα βιβλία έτσι; Στο γκισέ με αίτηση εννοείται ότι έχουν πρόσβαση όλοι.

Επειδή το έφερε η κουβέντα, είχαμε πάρει κάποτε θυμάμαι ειδική άδεια από τον προϊστάμενο κάποιου Υποθηκοφυλακείου, με έναν συνάδελφο, για να ψάξουμε τα βιβλία μεταγραφών και βαρών και να βρούμε στοιχεία για ελλείψεις στοιχείων μεταγραφής σε μελέτη Κτηματογράφησης για την οποία δουλεύαμε. Λογικό είναι να υπάρχει πάντως αυτός ο περιορισμός γιατί αλίμονο αν έμπαινε ο καθένας και σκάλιζε το αρχείο (ουτε στις Πολεοδομίες συμβαίνει κάτι τέτοιο εξάλλου).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.