Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία αμοιβών στην έκδοση ΠΕΑ


jmoirots

Recommended Posts

..... καλησπέρα,    σχετικά με το #346

κάνετε ακόμη συμφωνητικά με τον πελάτη ? από το Νοέμβριο του 2012 που καταργήθηκε η "νόμιμη" τι νόημα έχει ? Συνήθως προφορικά λέμε τόσα, με την παράδοση του ΠΕΑ πληρώνομαι και κόβω ΔΠΥ. 

Το συμφωνητικό δεν είχε την έννοια ότι το ΤΕΕ θα ζητήσει κάποια απόδειξη γιατί δεν πήραμε την νόμιμη? τώρα που χρειάζεται ? 

.... είχα καιρό να μπω στο φόρουμ και τώρα μου βάλατε ιδέες..... λες?

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Προβλεπεται νομιμη αμοιβη, συμφωνα με τα παλαιοτερα δεδομενα, η οποια και θεωρητικα θα πρεπει να αναγραφει στο συμφωνητικο που θα συναψεις με τον πελατη σου, μαζι με τον Α/Α του Εργου αποτο συστημα αμοιβων του ΤΕΕ

Δεν υπάρχει περίπτωση να αναφέρω νόμιμη αμοιβή στον πελάτη μου. Δεν τον νοιάζει και δεν με υποχρεώνει κανένας νόμος....

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εμενα με υποχρεωνει αλλα το κανω.

Δε βαριεσαι, δυο κλικ παραπανω

Ισα ισα που του δειχνω ποσα θα επρεπε να του παρω και ποσα του παιρνω για να φανω και φτηνος  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε παίδες δεν τα κάνω αυτά....  Με το στόμα όλα. Λέω μιά τιμή, συμφωνεί καλώς......κάνω τη δουλειά, παίρνω τα λεφτά. Δεν συμφωνεί.....ο επόμενος. ΑΠΥ και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

εγώ κάνω ένα απλό συμφωνητικό ανάθεσης, το οποίο και βάζω στο ντοσιέ...

δεν έχω αξιωθεί να ανεβάσω τίποτα ακόμη, χώρια που σχεδόν τα μισά γίνονται χωρίς καν να βρεθώ με τον ιδιοκτήτη...

όλο σε κατοίκους επαρχίας και εξωτερικού πέφτω, οπότε εκεί ούτε που τυπώνω συμφωνητικό

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Nομίζω ότι κάποια πράγματα έχουν παρεξηγηθεί.

 

Το συμφωνητικό αμοιβής δεν είναι στην διακριτική μας ευχέρεια αν θα το κάνουμε ή οχι. Είναι υποχρεωτικό. 

Μιλάμε για διαδικασία ούτε 5 λεπτών , η οποία μπορεί να σας γλυτώσει από πολλά μπλεξίματα.

Πότε ? Αν ελεγχθείς. Πότε θα ελεγχθείς ? Ισως και ποτέ. Αλλά αν σου τύχει γιατί να μην το έχεις ?

 

 

Αν σου κάτσει που λένε , θα αναλύεις το τάδε άρθρο και αν εννοεί αυτό , με τον ελεγκτικό μηχανισμό ?

Καλά , εμείς σας κόβουμε τώρα το πρόστιμο κύριε και κάντε ένσταση ή προσφυγή να δικαιωθείτε.

 

Κι όλα αυτά για να μην μπει κάποιος στον κόπο να αλλάξει όνομα και ποσόν σε ένα έντυπο στο word ? 

 

ΥΓ.Οσο για κατοίκους εξωτερικού κλπ , αυτοί πάντα έχουν κάποιο γενικό πληρεξούσιο εδώ που υπογράφει αντί αυτών.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κατάθεση αμοιβής για ΠΕΑ κάνετε ακόμα στην ΕΤΕ ή όχι;

 

Υπάρχει τότε κάποιος λόγος που ζητάει α/α έργου τεε για την οριστική έκδοση του ΠΕΑ;

Link to comment
Share on other sites

Καταθεση σταματησα εδω και μηνες να κανω...

Το δευτερο σκελος του ποστ σου δε δυναμαι να απαντησω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα συμφωνητικά τα πάτε και στην εφορία; Συνάδελφος που έτυχε να το συζητήσω μαζί του τα πηγαίνει και εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.