Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Περίεργο πάντως που δεν του το κάναν δεκτό εφόσον δεν είχε λήξη και λογικά η παλιά ΥΔΕ είχε εκδοθεί τον Απρίλη του 2011.

Link to comment
Share on other sites

Σε σχετική ερώτησή μου στη ΔΕΗ Ωρωπού μου είπαν ότι το παλιό έντυπο αν έχει ημερομηνία έκδοσης μέχρι 31/10/11 τότε το δέχονται μέχρι ένα χρόνο μετά την ημερομηνία έκδοσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το κτιριο για το οποιο ειναι το σχεδιο πρεπει να ειναι μεχρι 31/10/11 αν ειναι μεταγενεστερο δεν το δεχονται

μηπως του προτειναν του πελατη να παει σε καποιον <δικο τους> π.χ πανε σε εκεινο το γραφειο θα σε εξυπηρετησουν

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου είπε κάτι τέτοιο, εξάλλου και μένα χωρίς να γνωριζόμαστε με βρήκε και σίγουρα δεν τον έστειλε κάποιος απο το κατάστημα της ΔΕΗ σε μένα :) :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε hector συγκεκριμένα ημερομηνία σωματείου είχε 22 Μαΐου 2011, το γιατί του το γυρίσαν πίσω δε το 3έρω

 

Μήπως θέλανε να λέει "προς ΔΕΔΔΗΕ";

 

Από τον Μάιο του 2012 και μετά οι αιτήσεις και τα δικαιολογητικά πρέπει να λένε ΔΕΔΔΗΕ αντί για ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ερώτηση

Έχω 25 αναχωρίσεις από το γενικό πίνακα προς κάποιους κινητήρες που προστατεύονται από θερμομαγνητικά ρελέ.

Στο πρωτόκολλο ελέγχου στη στήλη "Διάταξη προστασίας από υπερένταση" τί θα γράψω ; Ούτε ασφαλειοδιακόπτης (π.χ. K20) είναι, ούτε τηκτή ασφάλεια (π.χ. aM).

Επίσης, τρεις κινητήρες εκκινούν με soft starters. Πριν από κάθε soft starter υπάρχουν μαχαιρωτές ασφάλειες 100Α. Αυτές θα αναφέρω στην .... επίμαχη στήλη;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους, είμαι νέος στο επάγγελμα και θα ήθελα την βοήθειά σας σε ένα απλό θέμα. Δεν γνωρίζω αν έχει ήδη απαντηθεί προηγουμένως. Ένας γνωστός θέλει να κάνει αλλαγή του ονόματος του μετρητή ΔΕΗ, ενώ το σπίτι είναι 50ετίας, οπότε μάλλον θα χρειαστεί ΥΔΕ...

 

 

Δεν έχω πάει ακόμα να δω την εγκατάσταση αλλά θέλω να είμαι προετοιμασμένος.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής:

Αν δεν διαθέτει διαφορική προστασία και αν η γείωση δεν είναι <2 ohm, σε αυτή την περίπτωση τί γίνεται ή μάλλον εγώ τι κάνω?

 

Στην ΥΔΕ, δηλώνουμε ότι η εγκατάσταση πληροί τις απαιτήσεις, δηλαδή έχει ΔΔΕ και μικρή αντ. γείωσης. Από την άλλη όμως στο πρωτόκολλο ελέγχου έχεις επιλογή να γράψεις σχετικά με την καταλληλότητα των μέτρων προστασίας και γενικά αν έχουν διαπιστωθεί σφάλματα κτλ.

 

Πως γίνεται λοιπόν στο ένα έντυπο να δηλώσω ότι υπάρχουν ελλείψεις και στο άλλο ότι πληροί τις προδιαγραφές?

Link to comment
Share on other sites

tascos

δες εδώ κ για όποιες απορίες, το συζητήταμε πάλι

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας,

 

Θέλω στο σπίτι μου να κάνω αλλαγή μονοφασικού ρολογιού σε τριφασικό τύπου Β και η ΔΕΗ θέλει συμπληρωμένη τη νέα Υ.Δ.Ε.

Η νέα Υ.Δ.Ε. έχει το αρχικό φύλλο, φύλλο κατά ΚΕΗΕ, φύλλο κατά HD 384 και φύλο έκθεσης. Σε κάποιο σημείο θα πρέπει να κάνω και μονογραμμικό ηλεκτρολογικό και σε κάτοψη όπως το παλιό έγγραφο προς τη ΔΕΗ

 

Συμπληρώνω και το κατά ΚΕΗΕ και το κατά HD 384? Ο Ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης θα τοποθετήσει νέο πίνακα, τον οποίο θα χρησιμοποιήσω φαντάζομαι στην ΥΔΕ και στην κάτοψη.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.