Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολεοδομίες τέλος?


Alessio

Recommended Posts

Κάτσε ρε παιδί μου με συγχωρείς και συγγνώμη από όλο το thread που βγαίνω εν μέρει εκτός θέματος και δυναμιτίζω και το θέμα, αλλά αρχίζω και δεν μπορώ να κρατήσω την υπομονή μου.

 

Σας ζώνουν τα φίδια τους τειτζίδες, μάλλον χωρίς λόγο αλλά ας πούμε ότι τελικά και μακάρι να γίνει αυτό που προβλέπετε, να βγείτε δηλαδή από παντου, έτσι για την ευκολία της κουβέντας.

 

Δεν καταλαβαίνω τι απαιτείτε. Κανονικά δεν θα έπρεπε να έχετε κανένα δικαίωμα στην οικοδομή.

Τώρα κυρίες και κύριοι, η πίτα σχεδόν εξαντλήθηκε. Και ενώ για τους ΗΜ και ΜΜ ο ήλιος ανέτειλε επιτέλους (και το γράφω αυτό για να αποδείξω ότι δεν έχω κανένα συμφέρον από αυτά που προτείνω, είναι απλά η γνώμη μου), για όλους τους άλλους τα πράγματα όλο και δυσκολεύουν.

Οι τοπογράφοι κάνουν αγώνα να μην κάνει κανείς άλλος τοπογραφικά. Οι πολιτικοί εδώ και χρόνια έχουν φτιάξει κάστρα απόρθητα. Οι αρχιτέκτονες κοιμούνται βαθειά, οι ηταμήδες τα ίδια. Μέχρι πότε? Πιστεύετε οι τειτζίδες ότι χωράτε στο κάδρο? Εδώ τόσος κόσμος σκίστηκε να μπεί στο ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ και ξεσκίστηκε να τελειώσει, για να διαπιστώσει ότι λίγα πράγματα έμαθε, αφού κανείς δεν τους δίδαξε γοκ, πολεοδομία(την υπηρεσία και ότι την επιστήμη), λάδωμα, ότι η αγορά και οι γηραιοί τους είδους είναι αδίστακτοι, και ότι θα αργήσουν να συντηρήσουν τον εαυτό τους, και περιμένετε ότι θα σας αφήσουν για πολύ να τους τρώτε το φαγητό? Ή τα αποφάγια? Ή ότι προτιμάτε τέλος πάντων? Για όνομα του Θεού! Χαρτί από ελληνικό τει έχετε!

 

Τα παραπάνω είναι ολίγον τι χιουμοριστικά, ολίγον τι σοβαρά, και ολίγον τι η πραγματικότητα.

Δεν έχω διάθεση να προσβάλλω κανέναν σας, φυσικά με την πάροδο των ετών μπορεί να γίνατε όλοι πολύ καλύτεροι από οποιοδήποτε ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΥΧΟ. Απλά με εξοργίζει το άγχος σας, όταν τα προβλήματα είναι πολύ πολύ μεγαλύτερα από τα δικαιώματα σας.

Κατ εμέ εαν σας δίνεται το δικαίωμα οποιασδήποτε υπογραφής/ έκδοσης άδειας/μελέτης, θα έπρεπε να υπάρχει και ώς θεσμός το εμπειρικό πτυχίο.

 

Στο θέμα και ξαναζητώ συγγνώμη για το δυναμίτισμα του θέματος (δεν είναι αυτή η πρόθεσή μου, αλλά πιθανολογώ ότι αυτό θα γίνει),

 

η γνώμη μου είναι ότι θα έπρεπε με τις νέες ρυθμίσεις να απελευθερωθεί εντελώς η δόμηση.

Το μοναδικό που θα πρέπει να ελέγχεται είναι

 

η στατικότητα της κατασκευής,

 

και ο εναρμονισμός με το περιβάλλον.

 

Τέλος.

Ούτε εντός σχεδίου, ούτε εκτός σχεδίου, ούτε υψηλή παραγωγικότητα ούτε κλίσεις καλύψεις ούτε δομήσεις, ούτε τίποτα. Έχετε δει κατοικίες στο εξωτερικό χτισμένες σε κάθετο βράχο? Εντός βουνών? Κατασκευές χτισμένες σε γέφυρες πάνω από ρυάκια και ποτάμια? Πανέμορφες, με σεβασμό στο περιβάλλον, πέρα από οικολαγνείες, τσιμέντα, και βλακείες.

Συνάδερφε που παραπάνω πρότεινες την ύπαρξη κτιριοδομικού για να μην πέσει η γιαγιά από τη σκάλα, ξανασκέψου το. Να μην ανεβεί τη σκάλα. Εγώ και ο πελάτης θέλουμε σκάλα έργο τέχνης, όταν γεράσει θα ανέβει από τον ανελκυστήρα. Πλακίτσα μεν, σοβαρό δε όταν διαπιστώνουμε ότι όλα αυτά δεν έχουν βάση πουθενά. Στο τέλος τέλος, πόσες σκάλες δεν έχετε ανεβεί σκυφτοί γιατί χτυπάτε στο δοκάρι? Αυτούς τους σταμάτησε ο κτιριοδομικός? Όταν προβλέπει ότι οι μικροί λέβητες δεν χρειάζονται λεβητοστάσιο, και ο πελάτης τον βάζει στο ύπαιθρο, κάνει καλά?

 

Αφήστε τους Μηχανικούς να δημιουργήσουν!

 

Αν έθιξα κανέναν του ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 181
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

bleo8onhs

Συνάδερφε που παραπάνω πρότεινες την ύπαρξη κτιριοδομικού για να μην πέσει η γιαγιά από τη σκάλα, ξανασκέψου το. Να μην ανεβεί τη σκάλα. Εγώ και ο πελάτης θέλουμε σκάλα έργο τέχνης, όταν γεράσει θα ανέβει από τον ανελκυστήρα.

 

Εγώ λέω να τα απλοποιήσουμε τα πράγματα αντί για σκάλα να δέσουμε ένα σχοινί και ας ανεβαίνει από εκεί η γιαγια.

Link to comment
Share on other sites

Σας ζώνουν τα φίδια τους τειτζίδες, μάλλον χωρίς λόγο αλλά ας πούμε ότι τελικά και μακάρι να γίνει αυτό που προβλέπετε, να βγείτε δηλαδή από παντου, έτσι για την ευκολία της κουβέντας.

 

Δεν καταλαβαίνω τι απαιτείτε. Κανονικά δεν θα έπρεπε να έχετε κανένα δικαίωμα στην οικοδομή.

 

Πού'σαι μεγάλε, να μου στείλεις μια φωτογραφία σου να την έχω στο γραφείο μου!!!!!!!

Εχεις χάρη που δεν θέλω να με διώξουν από το φόρουμ γιατί χρωστάω πολλά και σε αυτό και σε όλους εδώ μέσα που προσπαθούν για να έχουμε μια τόσο αξιοπρεπή κοινότητα....

Αλλιώς θα σου έριχνα κάτι καντήλια που θα ντρεπόσουν να ξαναπατήσεις εδω πέρα!!!

 

Δηλαδή πόσο στο κόσμο σου είσαι (για να μη σου πώ τίποτε άλλο) που σε περίοδο που αντιμετωπίζουμε προβλήματα επιβίωσης, γράφεις τέτοιες αηδίες!!!!

 

 

Δηλαδή ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

bleo8onhs

Συνάδερφε που παραπάνω πρότεινες την ύπαρξη κτιριοδομικού για να μην πέσει η γιαγιά από τη σκάλα, ξανασκέψου το. Να μην ανεβεί τη σκάλα. Εγώ και ο πελάτης θέλουμε σκάλα έργο τέχνης, όταν γεράσει θα ανέβει από τον ανελκυστήρα.

 

Εγώ λέω να τα απλοποιήσουμε τα πράγματα αντί για σκάλα να δέσουμε ένα σχοινί και ας ανεβαίνει από εκεί η γιαγια.

 

 

Ανελκυστήρα εννοείς?? Γιατί εγώ προτιμώ τους υδραυλικούς.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά είναι όλοι τους για σφαλιάρες...πες τα φίλε JTB γιατί στο τέλος να την ξέρετε την δουλειά...θα μας δώσουν και εγχειρίδιο για να @$#@...

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι να πας πουθενά αλλού να σπάσεις πλάκα. Κάποιοι από εμάς παίρνουμε σοβαρά αυτό το φόρουμ και σεβόμαστε ΟΛΑ του τα μέλη. Επίσης πιστεύεις θα με σταματήσει το να χάσω το δικαίωμα υπογραφής μου απο το να σου φάω τη δουλειά. Κοιμάσαι ύπνο βαθύ. Θα βγάζω λεφτά (μαύρα κυρίως), στην πλάτη πεινασμένων Διπλωματούχων. Απλά τυχαίνει να θέλω να είμαι τίμιος και καθαρός αλλιώς θα το έκανα. Να ζήσουν οι κομάντο!

 

Υ.Γ. : Eίτε σου αρέσει είτε όχι σπουδάσαμε και εμείς και πρέπει το προβλημά μας να λυθεί. Σίγουρα δεν θα γίνουμε Διπλωματούχοι αλλά και η αξιοπρέπεια είναι μια καλή λύση. Δεν νομίζεις?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, ας συζητήσουμε το θέμα που αφορά την εκ βάθρων αλλαγή του τρόπου που θα κάνουμε τις μελέτες μας και θα κατασκευάζουμε τα κτίρια του κόσμου τα επόμενα πολλά χρόνια και ας γίνει η όποια συζήτηση ή και αντιπαράθεση για τα επαγγελματικά δικαιώματα σε άλλα θέματα που υπάρχουν στο φόρουμ.

 

Αν κρίνετε ότι το κυρίαρχο ζήτημα αυτού του νόμου είναι τα επαγγελματικά δικαιώματα και όχι η ουσία του, τότε συνεχίστε.

 

Άποψη μου, δεν είναι.

 

 

υ.γ.

Μη ξεχνάτε ότι το πιο σημαντικό απ όλα είναι τα κτίρια που φτιάχνουμε μένουν μέσα παιδάκια και άνθρωποι. Μετά από αυτό ακολουθούν το τι θα εισπράξουμε, πως και πότε.

Link to comment
Share on other sites

Didonis συμφωνώ με όσα λες αλλά εντάξει στο κάτω εξέφρασα απλά μια άποψη σε δύο γραμμές και ακριβώς μετά ο συνάδελφος μηχανολόγος μας επιτέθηκε με 52. Δεν έχω καμία όρεξη να τσακωθώ και δεν θέλω να χαλάσει το θέμα αλλά για να υπάρχει ενδιαφέρον απο μέρους μας για το μέλλον της κατασκευής θα πρέπει να διαφαίνεται οτι το μέλλον μας είναι εκεί και οχι σε αλλάγή καριέρας.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω αγαπητέ και κατανοώ την αγωνία του θέματος που θέτεις.

Πιθανά έχω την τύχη από την ειδικότητα μου να μη με επηρεάζει άμεσα αλλά ναι κατανοώ.

Ας το αποφύγουμε όμως και σε αυτό το θέμα να επικεντρωθούμε στην παράμετρο των επαγγελματικών δικαιωμάτων.

Απλά μια γνώμη λέω ενός βαθειά κοιμισμένου αρχιτέκτονα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και δεν προτίθεμαι να συνεχίσω αλλά εσένα συνάδελφε ποιός σου είπε οτι είσαι βαθιά κοιμισμένος? Εμένα μια χαρά ξύπνιος μου φαίνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.