Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

καλησπερα σας,

ξερει καποιος να μου απαντησει αν ενα καταστημα 80 τμ περιπου με εξειδεκευση χρησης ζαχαροπλαστειο με αδεια του 07 πρεπει να κανει αλλαγη χρησης για να λειτουργισει ως εστιατοριο?

Και αν χρειαζετε τι μελετες πρεπει να γινουν?

Αν γινετε καποιος να μου πει βαση ποιου νομου αναφεροντε ποτε θα χρειαζετε να γινει αλλαγη χρησης?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

όπως έχει αναφερθεί, πλέον ο μηχανικός βγάζει Βεβαίωση Κύριας Χρήσης.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω, αν φτιάχνουμε από μόνοι μας μία βεβαίωση και την υπογράφουμε? Και τι λέει αυτή η βεβαίωση?

Η μπορούμε να γράψουμε πάνω στην κατοψη ότι οι χώροι είναι κκυρίας χρήσης και να είμαστε καλυμμένοι?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα !

Θέλει μια ξαδέρφη να βγάλει αδεια για ψιλικατζίδικο....

 

Θελει απο μένα μια βεβαίωση ότι ο συγκεκριμένος χώρος έίναι νόμιμος και πληρη τις προυποθέσεις.ΕΡΩΤ:πως το τσεκάρω?Εχετε κάποιο λινκ να διαβάσω?

γιατι με το γκουκλ δεν εβγαλα άκρη

Αυτη ειναι η βεβαιωση που πρέπει να υπογραψω

 

Σύμφωνα με τις διατάξεις του Γενικού Οικοδομικού Κανονισμού (ΓΟΚ) και τις ισχύουσες

 

 

πολεοδομικές διατάξεις ο παρουσιαζόμενος στο παρόν σκαρίφημα χώρος είναι νόμιμος ,

προοριζόμενος για κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος (ειδος κατ/τος)

συμφωνα με την (υπ’αριθ. αδειας ) οικοδομική

άδεια .στην συγκεκριμένη περιοχή ενώ δεν έχει εκδοθεί κάποια διοικητική πράξη ή

Προεδρικό Διάταγμα που να απαγορεύει την παραπάνω χρήση στην περιοχή .

Ημερομηνία: …/…./201…

 

 

Επίσης θελει κάτοψη και τομη του χωρου και διαγραμμα στο οποίο να φαινεται η θεση του καταστήματος?Υπάρχει καπου καποιο υπόδειγμα πως γίνεται ολο αυτό?Πχ σε τι κλίμακα?Το χαρτι που μου εδωσε δεν αναφέρει τίποτα...

"

  • Διάγραμμα στο οποίο σημειώνεται η ακριβής θέση της εγκατάστασης (σκαρίφημα ή αποτύπωση χάρτη).

"

 

ΝΑ ρωτησω και κάτι τελευταίο, το κατάστημα αυτο λειτουργούσε 20χρονια σαν ψιλικατζίδικο και τα τελευταία 5 χρόνια σαν κομπιουτεράδικο (επιδιορθώσεις Η/Υ) δεν χρειάζεται πάλι αλλαγή χρήσης ?ετσι δεν είναι?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by adamantia1
Link to comment
Share on other sites

To τελευταίο επτάμηνο έχουν ανοίξει στον νομό αττικής περί τα 2500 καινούρια σουβλατζίδικα.

 

Στην εποχή της κρίσης μοιάζει να είναι το φαγάδικο η πιο σίγουρη επένδυση.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι δε γνωρίζει κανείς να μου απαντήσει??

Πήγα και είδα το μαγαζί και έχει ενα πατάρι ΞΥΛΙΝΟ το οποίο δεν φαίνεται στην κάτοψη του ....

το πατάρι θα δημιουργήσει πρόβλημα??

Link to comment
Share on other sites

Αν και νιώθω οτι μιλάω μόνη μου, δεν πτωούμε και συνεχίζω με τις απορίες μου :mrgreen:

Μπορει κάποιος να μου εξηγήσει πότε ισχύουν τα παρακάτω?Δηλαδη εγω θα μπορουσα να επικαλεστώ τις παρακάτω εξαιρέσεις για να δωσω τη ΒΚΧ για ΚΥΕ ενω η κάτοψη αναγράφει κατάστημα :confused:

ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ, ΧΩΡΟΤΑΞΙΑΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΡΓΩΝ

Εχοντας υπόψη:

1. Τις διατάξεις του Ν-1577/85 "ΓΟΚ" (ΦΕΚ 210/Α) και ειδικότερα το άρθρο 5 αυτού.

2. Τις διατάξεις του Ν-1558/88 (ΦΕΚ 137/Α) και ειδικότερα το άρθρο 23 παράγραφος 1 αυτού.

3. Την αρ.4621/864/6.6.88 απόφαση του Αναπληρωτή Υπουργού Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημοσίων Εργων "Μεταβίβαση αρμοδιοτήτων στο Γενικό Γραμματέα κλπ." (Β' 376).

Αποφασίζουμε:

1. Επιτρέπεται να μεταβάλλονται η σύμφωνα με την οικοδομική άδεια χρήση του κτιρίου ή μέρους αυτού καθώς και οι διαστάσεις των χώρων του που προορίζονται για κοινή χρήση, χωρίς να απαιτείται η έκδοση σχετικής οικοδομικής άδειας από την αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία, εφόσον η νέα χρήση ή η μεταβολή των διαστάσεων:

α) Δεν αντίκειται στις γενικές ή ειδικές Πολεοδομικές διατάξεις ή σε όρους και περιορισμούς δόμησης που ισχύουν στην περιοχή.

β) Δεν αντίκειται στις διατάξεις κτιριοδομικού κανονισμού.

γ) Δεν συνεπάγεται μεταβολή τιμής μονάδος όγκου από την κατηγορία του κτιρίου στην οποία ανήκει και

δ) Δεν δημιουργούνται πρόσθετες θέσεις στάθμευσης αυτοκινήτων

2. Η προηγούμενη παρ.1 δεν εφαρμόζεται εάν για την αλλαγή της χρήσεως απαιτείται η εκπόνηση νέας μελέτης ή η χορήγηση εγκρίσεως από αρμόδιους φορείς ή η εκτέλεση νέων εργασιών εκτός από τις εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται άδεια σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ.2 του άρθ-52 του ΝΔ/17-7-23 ή της παρ.1 του άρθ-22 του Ν-1577/85 ΓΟΚ ή εάν δεν συνεπάγεται μεταβολή των φορτίων και γενικά των δυνάμεων που επενεργούν στο κτίριο.

3. Η ισχύς της παρούσας απόφασης αρχίζει από τη δημοσίευσή της στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Αθήνα, 16 Ιουνίου 1989.

ΣΧΕΤ-ΝΟΜ Παρ.1 του Αρθ-22 του ΓΟΚ/85 (Ν-1577/85).

 

 

Καλημέρα συνάδελφοι ομολογώ οτι ενώ διαβασα όλες τις αποψεις δεν ξεκαθαρισε καθόλου το πράγμα και αυτό γιατί δε βοηθάνε και οι υπηρεσίες. Πριν απο τρεισ μήνες περίπου στην πολεοδομία αιγάλεω έβγαλα μια άδεια συνένωσης και ήθελα να κάνω και αλλαγή χρήσης απο κατάστημα σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος, εκεί λοιπόν μου είπαν οτι κανονικά δεν υφίσταται ο όρος κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντοσ και αυτό γιατι πρακτικά δεν υπάρχει τέτοια κατηγορία στα φορολογικά. και ετσι μου είπαν να παραμείνει ο χαρακτηρισμός κατάστημα. αν λοιπόν πάρω σαν βάση αυτό ένα κατάστημα θέλει αλλαγή χρήσης οταν πρόκειται να γίνει χώρος συναθροισης κοινού snack bar και άλλα που αναφέρονται σαν κατηγορίες στον ΓΟΚ. επίσης μου είπαν οτι ο όροσ ΚΥΕ ισχύει για υγειονομικό και Δήμο οπότε υποθέτω οτι αυτός είναι και ο λόγος που βγήκε ένα τέτοιο ΦΕΚ. Όσον αφορά τωρα τα τακτοποιημένα με το 3843/10 στη πολεοδομία αθηνών ενώ μου είπαν οτι χρειάζεται αλλαγή χρήσης απο κατάστημα σε καταστημα υγειονομικού ενδιαφέροντοσ για κατάστημα με άδεια του 2009 δεν την έκαναν γιατι απλά δεν γίνονται αλλαγές χρήσης στα τακτοποιημένα. Ποτέ μου δε κατάλαβα πως γίνεται κάθε πολεοδομία και κάθε δήμος να έχουν διαφορετική αντιμετώπιση του ιδίου θέματος. Αλλα εδώ έρχεται ένα άλλο ερώτημα όταν γίνεται έλεγχος στον δήμο και όντως χρειάζεται αλλαγή χρήσης δε θα έπρεπε μετά την κατάθεση των διακαιολογητικών και εφόσον έχουν την βεβαίωση του μηχανικού οτι ο χώρος προορίζεται για ΚΥΕ και μία άδεια που αναφέρει οτι υπάρχει ισόγειο κατάστημα να κόβεται η άδεια;

Αυτό τώρα ισχύει?????

 

Συνάδελφοι δε γνωρίζει κανείς να μου απαντήσει??

Πήγα και είδα το μαγαζί και έχει ενα πατάρι ΞΥΛΙΝΟ το οποίο δεν φαίνεται στην κάτοψη του ....

το πατάρι θα δημιουργήσει πρόβλημα??

Μυρι που είσαι???????
Link to comment
Share on other sites

Αν και νιώθω οτι μιλάω μόνη μου, δεν πτωούμε και συνεχίζω με τις απορίες μου :mrgreen:

Καλά το πας, το ψάχνεις!

 

ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ, ΧΩΡΟΤΑΞΙΑΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΡΓΩΝ

Εχοντας υπόψη:

1. Τις διατάξεις του Ν-1577/85 "ΓΟΚ" (ΦΕΚ 210/Α) και ειδικότερα το άρθρο 5 αυτού.

2. Τις διατάξεις του Ν-1558/88 (ΦΕΚ 137/Α) και ειδικότερα το άρθρο 23 παράγραφος 1 αυτού.

3. Την αρ.4621/864/6.6.88 απόφαση του Αναπληρωτή Υπουργού Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημοσίων Εργων "Μεταβίβαση αρμοδιοτήτων στο Γενικό Γραμματέα κλπ." (Β' 376).

 

Αποφασίζουμε:

1. Επιτρέπεται να μεταβάλλονται η σύμφωνα με την οικοδομική άδεια χρήση του κτιρίου ή μέρους αυτού καθώς και οι διαστάσεις των χώρων του που προορίζονται για κοινή χρήση, χωρίς να απαιτείται η έκδοση σχετικής οικοδομικής άδειας από την αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία, εφόσον η νέα χρήση ή η μεταβολή των διαστάσεων:

α) Δεν αντίκειται στις γενικές ή ειδικές Πολεοδομικές διατάξεις ή σε όρους και περιορισμούς δόμησης που ισχύουν στην περιοχή.

β) Δεν αντίκειται στις διατάξεις κτιριοδομικού κανονισμού.

γ) Δεν συνεπάγεται μεταβολή τιμής μονάδος όγκου από την κατηγορία του κτιρίου στην οποία ανήκει και

δ) Δεν δημιουργούνται πρόσθετες θέσεις στάθμευσης αυτοκινήτων

2. Η προηγούμενη παρ.1 δεν εφαρμόζεται εάν για την αλλαγή της χρήσεως απαιτείται η εκπόνηση νέας μελέτης ή η χορήγηση εγκρίσεως από αρμόδιους φορείς ή η εκτέλεση νέων εργασιών εκτός από τις εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται άδεια σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ.2 του άρθ-52 του ΝΔ/17-7-23 ή της παρ.1 του άρθ-22 του Ν-1577/85 ΓΟΚ ή εάν δεν συνεπάγεται μεταβολή των φορτίων και γενικά των δυνάμεων που επενεργούν στο κτίριο.

3. Η ισχύς της παρούσας απόφασης αρχίζει από τη δημοσίευσή της στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Αθήνα, 16 Ιουνίου 1989.

ΣΧΕΤ-ΝΟΜ Παρ.1 του Αρθ-22 του ΓΟΚ/85 (Ν-1577/85).

Εσύ θες έγκριση από τους αρμόδιους φορείς, άρα δεν εφαρμόζεται.

 

Επίσης δες εδώ

http://www.ypeka.gr/...&language=el-GR

-----

Διαβάζεις στον υγειονομικό κανονισμό σχετικά με το κατάστημα ψιλικών είναι ΦΕΚ B 528/1983

 

Δες νέα οικοδομική άδεια αλλαγής χρήσης σε ΚΥΑ - κατάστημα ψιλικών

Στην ιδια άδεια κανεις αι τις εσωτερικές διαρρυθμίσεις που ίσως χρειάζονται πχ Wc

----

Το πατάρι είναι παράνομο αφού δεν εμφανίζεται στην κάτοψη.

Ρωτάς τον ιδιοκτήτη αν το έχει ρυθμίσει, διαφορετικά ή ξήλωμα ή ρύθμιση με τον 4014

---

Αν τελικά ρυθμιστεί το πατάρι, δεν μπορείς να δώσεις εσύ ΒΚΧ, παρά μόνο η πολεοδομία.

Η πολεοδομία είναι πιθανόν να κάνει αυτοψία.

 

Διαβάζεις και αν έχεις απορία ξαναρωτας.

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.