Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Δεν υπάρχει πουθενά γραμμένη τέτοια απάντηση.Κοστολογείται από το είδος της υπηρεσίας που παρέχεται , το χρόνο, τη δυσκολία ευκολία, και δηλώνεται στον πελάτη.Οι τιμές πλέον είναι ελεύθερες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας, διαβαζοντας ολα τα προηγουμενα εχω ακόμα καποιες απορίες σε μια υπόθεσή μου: Σε ισογειο όροφο υπάρχουν δύο καταστηματα οπου στο ένα από τα δυο υπάρχει ημιυπαίθριος χωρος που εχει ενταχθει στον 4014. Σε έναν από τους δύο ακάλυπτους χώρους της πολυκατοικίας υπάρχει αυθαίρετη κατασκευή η οποία αποτελεί ενιαια λειτουργικη ενότητα με το ενα κατάστημα, και αυτή η αυθαιρεσία έχει ενταχθεί στον 4014 με την συναινεση όλων των ιδιοκτητων της πολυκατοικιας(αλλος φακελος υπαγωγης). Με δεδομένο ότι ο ιδιοκτητης των δύο καταστηματων ήδη τα έχει ενώσει και επίσης θέλει να τα κανει ΚΥΕ εαν δεν κάνω λάθος θα πρέπει να γίνουν οι εξής ενέργειες: 1ον να επαναφέρω την αίτηση του 4014 που αφορα τον ημιυπαιθριο σε προσωρινη υπαγωγή και να τσεκάρω την επιλογή για εκδοση αδείας ετσι ωστε να βγει αδεια για αλλαγη χρήσης σε ΚΥΕ και συνένωση των καταστημάτων. 2ον οταν (και εαν) με το καλο βγει η αδεια θα έχω ενα ενιαίο καταστημα ως ΚΥΕ ενα ΗΥ χώρο ως χωρος κυριας χρήσης που ομως η πολεοδομία ΔΕΝ θα μου τον χαρακτηρίσει ΚΥΕ και το ιδιο θα συμβει και με την αυθαιρεσία στον ακάλυπτο όπου και πάλι θα τον χαρακτηρισει σαν χώρο κύριας χρήσης αλλα ΟΧΙ ως ΚΥΕ (αυτο μου το είπε υπάλληλος της πολεοδομίας Αθηνων 4ος οροφος)και με δεδομένο οτι το υγειονομικο θέλει στο σχεδιο να αναγράφεται οτι ο χωρος ειναι Κύριας Χρήσης προοριζόμενος για ΚΥΕ αντιλαμβάνεστε οτι θα υπάρξει πρόβλημα που δεν ξέρω πως μπορει να ξεπεραστει και ενα τελευταιο εαν στον δεύτερο ακάλυπτο της πολυκατοικιας όπου και εκει υπάρχουν αυθαιρεσίες οι οποίες όμως δεν εχουν τακτοποιηθει μπορεί να δημιουργήσουν κόλλημα στην έκδοση της άδειας?

Edited by dkatsaros
Link to comment
Share on other sites

αν και υπαρχουν αποψεις παλιοτερα με αυτο που θελω να ρωτησω, κανω το ερωτημα μπας και εχουμε καποια φρεσκια εμπειρια. μαγαζι ( με ο.α. το 1962) λειτουργουσε απο 1965 εως 2008 ως οβελιστηριο.πελατης μου σημερα θελει να ανοιξει παλι το καταστημα ως οβελιστηριο.η αδεια δεν μπορει να μεταβιβαστει επειδη εχουν περασει 4-5 χρονια κ θα εκδοσει νεα αδεια.Σε αυτη τη περιπτωση απαιτειται αλλαγη χρησης??κ αν οχι στη βεβαιωση αναφερω καταστημα η κυε????

ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

 

Θελω να ρωτήσω το εξης:

 

πρώτη φορα μου ετυχε κατι τέτοιο και ζητάω την βοήθεια σας

 

Εχω ενα πελατη και θελει να κανει εμποριο αναψυκτικων απο μια εταιρια και ισχυριζεται οτι δεν χρειαζεται αδεια παρα μονο μια εναρξη στη εφορια ισχυει αυτο?δεν θα εχει καποιο καταστημα μονο θα εμπορευεται χοντρικης.

 

σας ευχαριστω πολυ....

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ισχύει, δεν μπορεί να εμπορεύεται χωρις στέγαση-αποθήκευση προιόντων

 

Για χοντρική, θα πρέπει να βγάλει άδεια απο τη δ/νση ανάπτυξης όπου εμπλέκεται και το υγειονομικό

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

 

Θελω να ρωτήσω το εξης:

 

πρώτη φορα μου ετυχε κατι τέτοιο και ζητάω την βοήθεια σας

 

Εχω ενα πελατη και θελει να κανει εμποριο αναψυκτικων απο μια εταιρια και ισχυριζεται οτι δεν χρειαζεται αδεια παρα μονο μια εναρξη στη εφορια ισχυει αυτο?δεν θα εχει καποιο καταστημα μονο θα εμπορευεται χοντρικης.

 

σας ευχαριστω πολυ....

 

χρειαζεται αδεια . αν θελει χονδρικη θα πρεπει να προσεξει τις χρησεις γης .

Link to comment
Share on other sites

σε αυτό που ρωτησα παραπάνω η απάντηση ειναι οτι δεν απαιτειται αλλαγη χρησης εφόσον υπάρχει αδεια λειτουργιας ως υ.ε. προ του 1985.

 

Αυτο που θέλω να ρωτησω τωρα ειναι στο σχεδιαγράμματα του καταστήματος θα αποτυπώνονται μόνο οι χώροι η πρέπει να αποτυπώνονται και πχ. ψυγεια, ψησταριες κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από πολύ διάβασμα σε ένα σωρό θρεντς καταλήγω στο ότι τελικά όταν έχουμε οικοδομική άδεια (ανεξαρτήτου χρονολογίας) με κατάστημα ή κατοικία και θέλουμε να ανοίξουμε χώρο Κ.Υ.Ε. (ανεξαρτήτως του αν υπάρχει προηγούμενη άδεια λειτουργίας, αν είναι προ του 1985 κ.τ.λ. ), έχουμε 3 επιλογές :

  1. Πρέπει να βγει άδεια δόμησης αλλαγής χρήσης και να σφραγίσουμε εμείς τα σχέδια.
     
  2. Κάνουμε ν.4014/11 - άρθρο24 με συντελεστή αλλαγής χρήσης 1.40 (βγαίνει ένα πρόστιμο θηρίο !!) και ζητάμε ΒΚΧ από την πολεοδομία αφού πληρωθεί η πρώτη δόση του προστίμου.
     
  3. Κάνουμε ν.4014/11 - άρθρο26, πληρώνουμε παράβολο, ξεκινάμε διαδικασία οικοδομικής άδειας και μετά....?! Μπορούμε να υπογράψουμε σχέδια άμεσα ? ΒΚΧ από πολεδομία δεν μπορούμε να πάρουμε. Άρα είναι η χειρότερη επιλογή.

Υπάρχει άλλη λύση ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.