Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια μικρής κλίμακας - Εργασίες που καλύπτει & δικαιολογητικά έκδοσης


ilias

Recommended Posts

12 λεπτά πριν, Ymeorter said:

Μπορεί να πρόκειται για κτίσμα προϋφιστάμενο του 1955, αλλά η αυθαίρετη αλλαγή χρήσης έγινε αργότερα. Επομένως η βεβαίωση που χρησιμοποιήθηκε για το συμβόλαιο δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Η άποψή μου είναι να εξηγήσεις στον πελάτη την διαμορφωμένη κατάσταση και να επικοινωνήσεις με τον μηχανικό της βεβαίωσης.

Δλδ να του πω ότι είναι άκυρο το συμβόλαιο.. γιατί αυτό ουσιαστικά είναι.. 

Ναι θα μιλήσω κ με το μηχανικό.. αλλά

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Ο συμβολαιογράφος θα πει τι είναι και τι θα γίνει με το συμβόλαιο. Θέμα μηχανικού είναι ότι η εκδοθείσα βεβαίωση δεν είναι αληθής.

Edited by Ymeorter
Link to comment
Share on other sites

Μην είστε απόλυτοι. Το ότι ήταν κάποτε φροντιστήριο δεν σημαίνει πως ήταν και κατά την διάρκεια της αγοροπωλησίας.

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, Αλέξανδρος said:

Μην είστε απόλυτοι. Το ότι ήταν κάποτε φροντιστήριο δεν σημαίνει πως ήταν και κατά την διάρκεια της αγοροπωλησίας.

Οταν γίνεται αλλαγή χρήσης παραμένει η νέα χρήση μέχρι νεοτέρας χρήσης απ΄οσο ξέρω..

Κατά την αγοραπωλησία δεν λειτουργούσε και δεν βρίσκω άδεια από το 1950 μέχρι σήμερα για αλλαγή χρήσης κλπ. όμως η όψη είναι " κλασική''  φροντιστηρίου και ο πελέτης το θέλει για κατοικία, γιατί έτσι λέει το συμβόλαιο και κατοικία χρειαζόταν..

Τώρα μένει να δω πως θα φτιάξω την όψη όπως στην άδεια χωρίς προβλήματα..  αφού ΔΕ δικαιολογείται με κάποιο νόμιμο τρόπο η υπαρξη τζαμαρίας και δεν υπάρχει τακτοποιήση για την ιδιοκτησία για τπτ παρα μόνο βεβαίωση πως όλα έχουν καλώς. 

Αν αναφέρω στον συμβολαιογράφο την κατάσταση το συμβολαιο θεωρείται ακυρο σίγουρα.. 

Εντάξει, θα βγει πάντως μια άδεια αυτό είναι σίγουρο

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Mαρία Σκ. said:

Οταν γίνεται αλλαγή χρήσης παραμένει η νέα χρήση μέχρι νεοτέρας χρήσης απ΄οσο ξέρω..

Κατά την αγοραπωλησία δεν λειτουργούσε και δεν βρίσκω άδεια από το 1950 μέχρι σήμερα για αλλαγή χρήσης κλπ. όμως η όψη είναι " κλασική''  φροντιστηρίου και ο πελέτης το θέλει για κατοικία, γιατί έτσι λέει το συμβόλαιο και κατοικία χρειαζόταν..

Τώρα μένει να δω πως θα φτιάξω την όψη όπως στην άδεια χωρίς προβλήματα..  αφού ΔΕ δικαιολογείται με κάποιο νόμιμο τρόπο η υπαρξη τζαμαρίας και δεν υπάρχει τακτοποιήση για την ιδιοκτησία για τπτ παρα μόνο βεβαίωση πως όλα έχουν καλώς. 

Αν αναφέρω στον συμβολαιογράφο την κατάσταση το συμβολαιο θεωρείται ακυρο σίγουρα.. 

Εντάξει, θα βγει πάντως μια άδεια αυτό είναι σίγουρο

Ευχαριστώ!

Η τζαμαρία δεν ορίζει χρήση. Για το πότε απαιτείται άδεια για την αλλαγή χρήσεις ίσχυαν διάφοροι νόμοι κατά διαστήματα. Σε κάποιους δεν υπήρχε απαίτηση για έκδοση άδειας αλλαγής χρήσης αν πληρούνται κάποια κριτήρια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Αλέξανδρος said:

Η τζαμαρία δεν ορίζει χρήση. Για το πότε απαιτείται άδεια για την αλλαγή χρήσεις ίσχυαν διάφοροι νόμοι κατά διαστήματα. Σε κάποιους δεν υπήρχε απαίτηση για έκδοση άδειας αλλαγής χρήσης αν πληρούνται κάποια κριτήρια.

Ωραία δεν ορίζει χρήση η τζαμαρία και δεν υπήρχε η απαίτηση έχω όμως μια τζαμαρία που υπάρχει ενώ δεν έπρεπε να υπάρχει? 

να πάω για τροποποίση όψεων δεν μπορώ αφού τίποτα δεν αποδεικνύει αλλαγή όψης από τα αρχικά σχέδια της αδείας.. 

είναι αυθαίρετη η αλλαγή στη διάσταση των κουφωμάτων? είναι

άρα η άδεια μου ενώ επρεπε να είναι τροποποίηση όψης  θα είναι για επισκευή όψης .. Δε βρίσκω άλλο τρόπο ΑΡΑ είμαι τυχερή γιατί δε θα χρειαστώ συναίνεση?...

 

 

Edited by Mαρία Σκ.
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Mαρία Σκ. said:

Ωραία δεν ορίζει χρήση η τζαμαρία και δεν υπήρχε η απαίτηση έχω όμως μια τζαμαρία που υπάρχει ενώ δεν έπρεπε να υπάρχει? 

να πάω για τροποποίση όψεων δεν μπορώ αφού τίποτα δεν αποδεικνύει αλλαγή όψης από τα αρχικά σχέδια της αδείας.. 

είναι αυθαίρετη η αλλαγή στη διάσταση των κουφωμάτων? είναι

άρα η άδεια μου ενώ επρεπε να είναι τροποποίηση όψης  θα είναι για επισκευή.. Δε βρίσκω άλλο τρόπο.

 

 

Γράφω κάπου πως δεν έπρεπε να υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2021 at 11:45 ΠΜ, Αλέξανδρος said:

Γράφω κάπου πως δεν έπρεπε να υπάρχει;

" Σε κάποιους δεν υπήρχε απαίτηση για έκδοση άδειας αλλαγής χρήσης αν πληρούνται κάποια κριτήρια" εδώ πάει το δεν υπάρχει.. όχι στη τζαμαρία

Κατά τα άλλα? Θεωρείς υπάρχει άλλος τρόπος προσέγγισης ως προς την έκδοση της ΕΕΔΜΚ?

οτι ενώ η άδεια επρεπε να είναι τροποποίηση όψης  θα είναι για επισκευή.. αφού θα γίνουν τα ανοίγματα ως την άδεια του 1950?

 

 

Edited by Pavlos33
αλλαγή χρώματος γραμματοσειράς-βλ. κανόνες συμμετοχής
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας, για Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας" και συγκεκριμένα για εσωτερικές διαρρυθμίσεις απαιτείται πλέον και Σχέδιο και Φάκελος Ασφάλειας & Υγείας του Έργου; Παλαιοτέρα δεν το ζητούσε το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

πέραν της ερώτησης της συναδέλφου από πάνω, να ρωτήσω κι εγώ κάτι: 

σε υπάρχον κτίριο που πρόκειται να γίνει αλλαγή χρήσης, είναι ok σα διαδικασία να εκδόσω μια ΕΕΔΜΚ πριν την κυρίως οικοδομική άδεια για κάποιες προπαρασκευαστικές εργασίες (καθαιρέσεις, επισκευές κλπ) προκειμένου να εξοικονομήσω λίγο κατασκευαστικό χρόνο?

ευχαριστώ

 

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.