Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια μικρής κλίμακας - Εργασίες που καλύπτει & δικαιολογητικά έκδοσης


Recommended Posts

Οταν εννοούμε Φ.Ο. αναφερόμαστε σε πλάκες, κολώνες, τοιχεία, δοκάρια.

Τελικά τι καθορίζεται ως επέμβαση στον Φ.Ο.;

Δηλ μια αδιατάρακτη κοπή φ100mm στη πλάκα είναι επέμβαση στον Φ.Ο.;

Και αν δεν είναι, στα πόσα ξετρυπήματα θα βγάλω κανονική Ο.Α. αντι για

μικρής κλίμακας, γιατί έχω μπερδευτεί με διάφορες απόψεις δομοστατικών.

Προσωπικά πιστεύω οτι οποιαδήποτε επέμβαση σε πλάκα Ο.Σ. έγκειται

σε οικοδομική άδεια με έλεγχο στατικής επάρκειας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Άδεια να βγαίνει σε σοβαρές επέμβασεις επιβάλλεται. Για μία οπή όμως...

Ας πούμε ότι προχωράς και βγάζεις άδεια. πως θα προσομοιώσεις την οπή 10εκ στην επίλυσή σου;

Έχεις δει σε πολλές οικοδομικές άδειες να προσομοιώνεται η οπή των Η/Μ εγκαταστάσεων (ύδρευση, αποχέτευση, θέρμανση); Εκτός βέβαια αν είναι μέσω φρεατίου/φωταγωγού.

Αν σκεφτείς η αντικατάσταση αγωγών είναι στο άρθρο 30, που δε θέλει κάν άδεια. Αν ο νέος αγωγός είναι μεγαλύτερος, δεν εξυπακούεται ότι θα μεγαλώσει η οπή;

Edited by Gousgounis
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για τη διαφώτιση @Gousgounis🙂

***Edit***

@Gousgounis

κάτι τελευταίο για να το καταλάβω πλήρως, δηλαδή αν είναι σε πλάκα οι τρύπες ούτε έλεγχο των στατικών πρέπει να κάνω για να δω αν κόβονται σίδερα;

Edited by petros71
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και πρέπει να γίνεται έλεγχος επί τόπου κατά την κατασκευή, όχι όμως μελέτη αποτίμησης.

Με έναν φορητό ανιχνευτή μετάλλων (πχ Bosch D-tect ή GMS, έχουν συνήθως οι ηλεκτρολόγοι) θα βρείτε ένα σημείο που δεν περνάει οπλισμός και θα τρυπήσετε εκεί. Εννοείται με καροτιέρα, σε καμία περίπτωση δε μπαίνει κομπρεσέρ.

Επειδή οι οπές γίνονται συνήθως κοντά σε δοκάρια ο οπλισμός της πλάκας είναι πάνω και ανιχνεύεται ευκολότερα.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας,

Θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθεια σας σε μια ερώτηση για ΑΜΚ που αφορά πολυκατοικία 20 διαμερισμάτων.

Θέλω να βγάλω μια Άδεια Μικρής Κλίμακας για επιδιόρθωση όψεων με χρήση ικριωμάτων στην πολυκατοικία. 

Ο εργολάβος μου ζητάει να βγουν τα ένσημα στο ονομάτου του, και δεν το έχω ξανακάνει.

Αυτό πως μπορεί να γίνει? Αν πάμε να βγάλουμε τα ένσημα του ΙΚΑ στο ονομά του, λογικά θα πρέπει να έχουμε και την ΑΜΚ στο ονομά του? Τι έγγραφα πρέπει να έχω και ποιός θα κάνει την υπεύθυνη δήλωση ανάθεσης στο μηχανικό που θα πρέπει να ανέβει στο σύστημα του e adeies?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια βγαίνει στο όνομα του ιδιοκτήτη.

Πρόσφατα πάντως σε ΙΚΑ, μου είπαν ότι δεν γίνεται να μπουν τα ένσημα στο όνομα του εργολάβου (λόγω μιας εγκυκλίου) και μπαίνουν υποχρεωτικά στο όνομα ιδιοκτήτη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για να μη μπερδέψουμε τις έννοιες, η απογραφή γίνεται στο όνομα του ιδιοκτήτη. Δηλαδή ο ιδιοκτήτης είναι υπόχρεος να ασφαλίσει όσους εργάζονται στην ιδιοκτησία του. Τα ένσημα "μπαίνουν" στο όνομα του εκάστοτε εργαζόμενου με την ΑΠΔ.

Για εστεγασμένες επιχειρήσεις (δηλαδή όταν ένα συνεργείο έχει εργαζόμενους με πρόσληψη που τους ασφαλίζει αυτό) πάλι προκύπτουν ένσημα που υπολογίζονται με πίνακα 2, όμως δεν καλύπτει ΕΕΔΜΚ αλλά νέες κατασκευές.

Θεωρητικά προσκομίζοντας συμφωνητικά και ΤΠΥ της εστεγασμένης επιχείρησης, αφαιρούνται τα αντίστοιχα ένσημα απο τον πίνακα 3. Όμως επειδή θέλει διαδικασία (νομίζω ότι περνάει επιτροπή) όλα τα συνεργεία έχουν συνεργαζόμενους εργάτες μη εστεγασμένους για να τους κολλάει ο ιδιοκτήτης τα ένσημα που υποχρεωτικά προκύπτουν και ο εργολάβος κάνει την αντίστοιχη έκπτωση στην τιμή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!!!!

Γνωρίζετε μήπως σε περίπτωση πολυκατοικίας με πολλούς ιδιοκτήτες , σε ποιανού το όνομα βγαίνουν τα παραπάνω?

Του διαχειριστή? Θέλουμε ΥΔΕ απο τους υπόλοιπους για να είμαστε καλυμμένοι?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

στο όνομα του διαχειριστή, εκτός αν η πολυκατοικία έχει ΑΦΜ 

αν δεν έχει ΑΦΜ (πιθανότερο) πιστεύω πως αρκεί το πρακτικό γενικής συνέλευσης της εκλογής του διαχειριστή 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.