Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανακοίνωση της ΕΕΤΕΜ για τις Αμοιβές


Recommended Posts

@didonis η ΕΕΤΕΜ δεν έχει βλέψεις να ελέγξει κανέναν. Απλά λέει το αυτονόητο, πως δεν μπορεί να αφήνει το ελληνικό κράτος έλληνες απόφοιτους ελληνικών ΑΕΙ χωρίς ΕΔ, και να σκίζεται να δώσει σε απόφοιτους κωλεγίων.

 

@JTB συμφωνώ σε ότι λες αλλά μην ξεχνάμε πως και το ΤΕΕ είναι κράτος. Αν ήθελε να έχει έστω την παραμικρή αξιοπρέπεια θα έπρεπε από μόνο να προσπαθεί να λύσει όλα τα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

....

Απλά λέει το αυτονόητο, πως δεν μπορεί να αφήνει το ελληνικό κράτος έλληνες απόφοιτους ελληνικών ΑΕΙ χωρίς ΕΔ,

....

....

 

Σταύρο

Λες κάτι μη αυτονόητο για την δική μου λογική.

Ο κανόνας στα ΑΕΙ και στα Τεχνολογικά ιδρύματα και Ελλάδα αλλά και παγκόσμια είναι η σινάφια που έχουν με το να δίνουν γνώση - έρευνα και όχι επαγγελματικά δικαιώματα.

Δεκάδες οι σχολές με μηδενικά δικαιώματα.

Πχ διακοσμητές στα ΤΕΙ που είναι και πολύ καλοί στην δουλειά τους αν έχεις συνεργαστεί μαζί τους

Πχ ΑΕΙ φυσικοί, χημικοί, μαθηματικοί, σχολή καλών τεχνών, φιλοσοφικά και πολλά άλλα.

Μη μπερδεύεσαι ότι κατά κανόνα τους απορροφούσε η αγορά του καθηγητή. Δεν είναι επαγγελματικό δικαίωμα

 

Οι επιστήμες "εφαρμοσμένης ευθύνης" όπως γιατροί, δικηγόροι, μηχανικοί παίρνουν άδεια εξάσκησης επαγγέλματος. Διότι ανεπάρκεια ή σφάλματα τους ενέχει κινδύνους για τους άλλους.

Αυτό ναι, είναι επαγγελματικό δικαίωμα που απορρέει όμως από το κράτος στην ουσία και όχι από το Πανεπιστήμιο.

Απλά απαιτεί σ αυτά το κράτος να έχεις κάνει τις Χ σχολές για να μπορείς να έχεις τα ανάλογα ΕΔ σ αυτά.

Ανάποδο παράδειγμα... οι πιλότοι. Μέγιστο ΕΔ χωρίς ΑΕΙ αλλά με ειδικές διαδικασίες ελέγχου επάρκειας (ελπίζω)

 

 

Όμως είμαστε εκτός θέματος ή κάνω λάθος?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς; Πως στα ΤΕΙ δεν δίνονται οι απαραίτητες γνώσεις και έτσι οι απόφοιτοι τους εν γένει, είναι επικίνδυνοι; Τότε γιατί εμένα τον άσχετο και τον επικίνδυνο με έχουν ζαλίσει να με ρωτάνε για ΦΒ; Και σύμφωνα με αυτά που λες, για να έχουν πλήρη ΕΔ οι απόφοιτοι κολεγίων, η εκπαίδευση που πήραν είναι υπερπλήρης. Όπως υπερπλήρης είναι οι γνώσεις σε υποσταθμούς Μέσης και Υψηλής τάσης των προγραμματιστών που το ΤΕΕ τους δίνει πλήρη ΕΔ Ηλ/γου Μηχανικού... Αρχίσαμε να λέμε ανέκδοτα;

 

 

Να είσαι πιο συγκρατημένος σε παρακαλώ γιατί εγώ δεν σε έθιξα ως επαγγελματία και ζητάω το ίδιο από εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Στα ΤΕΙ διδάσκεται περίπου το 50% της ύλης που διδάσκεται στην αντίστοιχη ειδικότητα στα ΑΕΙ. Οι σπουδαστές μαθαίνουν πως γίνεται και δεν μαθαίνουν γιατί γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το θέμα μας τα επαγγελματικά δικαιώματα! Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει περίπτωση να επιτραπή να δημιουργηθούν έμμεσα Μηχανικοί 2 κατηγοριών: αυτοί που λογοδοτούν για τις αμοιβές που ζητάνε (μέλη ΤΕΕ) και αυτοί που κάνουν ό,τι γουστάρουν και τελικά παίρνουν τη δουλειά όσο φθηνά θέλουν. Ξέρετε τι συνειδητοποιώ εγώ και τρομάζω; Ότι επί τόσα χρόνια, οι κυβερνώντες είχαν την εντύπωση ότι λειτουργούσαν όλα κατά το γράμμα του νόμου και δεν έχει μπει ούτε μια υπογραφή από απόφοιτο ΤΕΙ! Γιατί τελικά η υπάρχουσα νομθεσία ακριβώς αυτό "γράφει"! Δεν είχαν συνειδητοποιήσει ότι οι απόφοιτοι ΤΕΙ ασκούσαν στην πράξη κανονικότατα πλην όμως καταχρηστικά το επάγγελμα!

Link to comment
Share on other sites

@georgecv το θέμα είναι να μπορούν να κάνουν μία σωστή μελέτη. Και η γνώση από τα ΤΕΙ, στο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ αντικείμενο, είναι υπεραρκετή για αυτό.

 

Και εδώ http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=27049 αποδεικνύεται πως ούτε το δίπλωμα, ούτε και οι ελάχιστες αμοιβές εξασφαλίζουν μία ποιοτική μελέτη. Ναι ξέρω, πέσατε όλοι από τα σύννεφα...

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν ξέρεις γιατί κάνεις μια ενέργεια τότε δεν κάνεις μελέτη αλλά αντιγράφεις μελέτη. Τουλάχιστον στο δομοστατικό τομέα που έχω ιδία άποψη και από τις δύο σχολές θεωρώ ότι οι απόφοιτοι ΤΕΙ είναι ανεπαρκείς. Πάντως η κατεύθυνση των ΤΕΙ είναι η εφαρμογή της μελέτης και όχι η μελέτη, γι΄ αυτό και έχουν πολύ περισσότερα εργαστήρια από τα ΑΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Και από άλλο απόφοιτο Πολυτεχνείου και ΤΕΙ διάβασα πως στα ΤΕΙ δίνουν όλες τις απαραίτητες γνώσεις. Και εκείνος το δήλωσε με ονοματεπώνυμο...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο την ΕΕΤΕΜ μπορεί γενικώς να μη μιλάει αλλά όταν ανοίγει το στόμα της μας αποζημιώνει για όλα τα υπόλοιπα χρόνια μουγκαμάρας.

 

Ο Pappos έχει δίκιο. Το ίδιο και ο stayros. To TEE δεν μπορεί να μας εγκαλέσει για τίποτα. Δεν είμαστε μέλη του, δεν έχει καμιά δικαιοδοσία πάνω μας και η ανακοίνωση της ΕΕΤΕΜ κινείτε στο σωστό πλαίσιο.

πρόσεχε τι εύχεσαι γιατί δεν έιναι δύσκολο στο ΤΕΕ να βγάλει μια ανακοίνωση και αντί να εγκαλέσει

να κόψει τις εντολές πληρωμής

 

@didonis η ΕΕΤΕΜ δεν έχει βλέψεις να ελέγξει κανέναν. Απλά λέει το αυτονόητο, πως δεν μπορεί να αφήνει το ελληνικό κράτος έλληνες απόφοιτους ελληνικών ΑΕΙ χωρίς ΕΔ, και να σκίζεται να δώσει σε απόφοιτους κωλεγίων.

Δεν νομίζω πως λεει κάτι τέτοιο;

 

Με τις εκπτωσεις ασχολείται!

Βιάζεται τα μέλη της να γίνουν πιο ανταγωνιστικά

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς; Πως στα ΤΕΙ δεν δίνονται οι απαραίτητες γνώσεις και έτσι οι απόφοιτοι τους εν γένει, είναι επικίνδυνοι; ...

...

...

Όχι Σταύρο, μη μυγιάζεσαι σε παρακαλώ. Δεν εννοώ αυτό. Άλλο ήταν πνεύμα του κειμένου μου.

 

Έχεις ένα δίκιο περί πιο συγκεκριμένου, αλλά όπως είπα δεν είναι αυτό το κατάλληλο θέμα για το γνωστικό περιεχόμενο των σχολών, ούτε για το τι σύνδεση έχουν τα πανεπιστήμια με τα επαγγελματικά δικαιώματα.

Για αυτό ότι είπα το διατύπωσα σχεδόν επιγραμματικά οπότε οι παρανοήσεις είναι εύκολες.

Οπότε εγώ προσωπικά δεν έχω κάτι να προσθέσω σε αυτά τα ζητήματα σ αυτό το θέμα.

 

Παρεμπίπτοντος συμφωνώ και με την θέση της myri που είναι και στο αντικείμενο του θέματος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.