Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαράδεκτη στατική μελέτη άλλου συναδέλφου.


 
xrysa1973

Recommended Posts

Η μπάλλα θα τους πάρει όλους με κάποιον επιμερισμό της ευθύνης ο οποίος μπορεί και να είναι διαφορετικός στο ποινικό από ότι στο αστικό.

Link to comment
Share on other sites

....

Ο μελετητής ή ο μηχανικός?

...

αυτός που έχει κάνει την μελέτη φυσικά.

 

Σίγουρα δεν επηρεάζει την κρίση σου.

Αλλα τόσο ακραία κατάσταση και με χρονια εμπειρίας έχει ένα ενδιαφέρον στατιστικό τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Αλληλεγγύη και συναδελφικότητα όχι στα λαμόγια και στους επικίνδυνους. Αυτοί χαλάνε την πιάτσα και στο τέλος βγαίνει και το κακό όνομα στους μηχανικούς (λαμόγια μηχανικοί και εργολάβοι κλπ).

Τα δε πειθαρχικά δυστυχώς δεν λειτουργούν όπως θα έπρεπε. Συνήθως καλύπτουν...

Link to comment
Share on other sites

Η μπάλλα θα τους πάρει όλους με κάποιον επιμερισμό της ευθύνης ο οποίος μπορεί και να είναι διαφορετικός στο ποινικό από ότι στο αστικό.

 

Η μπάλα τον κατασκευαστή θα τον πάρει σίγουρα συν ότι αν το όνομα ακουστεί σε κάποια κατασκευή που έπαθε ζημιά, μέχρι να βγει η τελική απόφαση του δικαστηρίου θα χάσει πολλούς πελάτες.

Το δικό μου όνομα αν αναλάβω οργάνωση εργασιών σε τέτοιο έργο από την άλλη θα μπει σε μαύρη λίστα. Το πρώτο που θα σκεφτεί κάποιος είναι ότι για να κερδίσω 5 δραχμές δεν μίλησα ή ότι είμαι άσχετη και δεν έχω τη γνώση για να το δώ.

Η συνάντηση βέβαια μόλις ολοκληρώθηκε. Η πρόταση μου ήταν να μου παραδώσουν όλη τη μελέτη μαζί με το τεύχος. Σίγουρα όσο μπαλαμούτι και να έπεσε το τεύχος θα έχει κενά. Εξήγησα λοιπόν πως για να προχωρήσω θέλω κόμβους, θεμελίωση και έλεγχο από κάποιον άλλο μηχανικό ή να μου υπογράψουν μηχανικός και ιδιοκτήτης ότι έλαβαν γνώση των σοβαρών αμφιβολιών μου τους οποίους και δικαιολογώ, αλλιώς ούτε εγώ αλλά ούτε και ο κατασκευαστής θα συνεχίσουμε. Εκεί ο μηχανικός ΔΕΝ δέχτηκε να υπογράψει και ο ιδιοκτήτης έμεινε άφωνος. Τελικά έβαλε την ουρά στα σκέλια και είπε ότι θα το ξαναδεί γιατί τη μελέτη την έχει κάνει, όχι ο μελετητής που έλεγε στην αρχή αλλά μια κοπελιά που είναι στο γραφείο του, σχεδιάστρια παρακαλώ και ίσως να μην έδωσε σωστα τα δεδομένα. Αυτό ήταν δικαιολογία βέβαια γιατί θεωρώ ότι είναι πιο απαράδεκτο να βάλει την κοπελίτσα από εκεί που σχεδίαζε κρεβατάκια να κάνει μελέτη και το κυριότερο ότι ακόμα και αν έγινε έτσι έπρεπε να δει τα λάθη ο ίδιος. Για να μην ρίξω και εγώ λάδι στη φωτιά είπα ότι αυτά μπορεί να συμβούν, κάποια ρύθμιση δεν έγινε σωστά προφανώς στο πρόγραμμα, αλλά αφού το εντοπίσαμε ας το διορθώσουμε.

Στην πρόταση του ιδιοκτήτη να κάνω εγώ τη μελέτη αρνήθηκα για να μην έχει λόγο να πει ότι τον αμφισβήτησα για να του φάω το ποσοστό.

Αναμένω τώρα την εξέλιξη....:confused:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα

 

Μια χαρα σε βρισκω...

 

Οπως ειπε και ο συναδελφος beartuozo, καμια συνεργασια με τα λαμογια του κλαδου..

 

Αν παμε ετσι σε καμια 500αρια χρονια θα εχει ξεκαθαρισει ο κλαδος... :smile:

Link to comment
Share on other sites

@terry για την ιστορία μόνον,

Αν ο μηχανικος δεν εχει κανει σχεδια συνδεσεων τι κανεις ο κατασκευαστης???
Ζητάς εγγράφως να σου τα δώσει, εάν έχεις πέσει σε πραγματικά άχρηστο κόπροσκυλο και σε καθυστερεί ή σε άσχετο που δεν ξέρει, τα φτιάχνεις εσύ και του τα πάς να σου τα υπογράψει. Όλα τα σοβαρά εργοστάσια μεταλλικών έχουν αυτήν την δυνατότητα και δεν παίζουν εύκολα με το όνομά τους και τις μελλοντικές δουλειές τους. Οι μικροί τώρα με ένα γερανό και δυό τεχνίτες ......

Εάν κάνεις ότι νομίζεις χωρίς σχέδια, έκανες παρέμβαση στην μελέτη και τότε είναι που έμπλεξες πολύ άσχημα.

 

Και αφού τελείωσε καλά η ιστορία, να το ξαναπώ,

καμαρώστε την ποιότητα μελετών και έργων που εξασφαλίζουν οι ελάχιστες υποχρεωτικές αμοιβές και το σύστημα ελέγχου τους από τίς πολεοδομίες.

 

Ο μόνος που έχει πραγματικό λόγο και ενδιαφέρεται για την ποιότητα της κατασκευής του, είναι ο ιδιοκτήτης, και όχι ο υπάλληλος της πολεοδομίας.

Ο κλάδος θα ξεκαθαρίσει μόλις τα λαμόγια πάψουν να κρύβονται πίσω από τίς "ελάχιστες" τίς "υποχρεωτικές" και τα "επαγγελματικά δικαιώματα"

Link to comment
Share on other sites

Ο κλάδος θα ξεκαθαρίσει μόλις τα λαμόγια πάψουν να κρύβονται πίσω από τίς "ελάχιστες" τίς "υποχρεωτικές" και τα "επαγγελματικά δικαιώματα"

 

Δεν θα καταργηθει τιποτα συναδελφε....

Ειμαστε αλλη μια αφρικανικη τριτοκοσμικη χωρα....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πολλές φορές έχω κάνει μελέτη "εφαρμογής" για λογαριασμό κατασκευαστή, βασισμένος βέβαια στην μελέτη της "πολεοδομίας"...η οποία ήταν συνήθως ανεπαρκής...

 

Χρύσα, ουσιαστικά παραδέχτηκε την μλκ ο μηχανικός. Μην περιμένεις να πει και δημόσια συγγνώμη! Εσύ το χειρίστηκες πολύ καλά. Μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

Αν ο μηχανικος δεν εχει κανει σχεδια συνδεσεων τι κανεις ο κατασκευαστης???

 

 

Είναι δυνατόν να μη δώσεις λεπτομέρεις συνδέσεων;

Πως ο κατασκευαστής θα κόψει λάμες ή θα ανοίξει οπές; πώς θα κόψει τις φαλτσογωνίες; ή όλα θα γίνουν όταν είσαι κρεμασμένος από πάνω;

 

Ο κατασκευαστής δεν μπορεί να προχωρήσει αν δεν έχει αυτά.

 

Είναι σαν να μου λέτε οτι φτιάξαμε τον ξυλότυπο και δεν σχεδιάσαμε τον οπλισμό .... τέλεια ....

 

Άντε το παρασυζητήσαμε το θέμα ... στην πυρά ο μελετητής ...

Link to comment
Share on other sites

Οι λεπτομέρειες που δίνονται στις μελέτες πολεοδομίας συνήθως είναι ανεπαρκείς ή τυπικές. Μην περιμένεις σχέδια κοπής από τον μελετητή της οικοδομικής άδειας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.