Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάλογος για τις Αμοιβές του νέου νόμου περί Αυθαιρέτων 2011


Recommended Posts

Ναι αλλά τι γίνεται στην περίπτωση που τελικά δεν βγουν "νόμιμες ελάχιστες" αμοιβές (για τις κρατήσεις δλδ). Πόσο να περιμένουμε? Ξέρουμε πως λειτουργεί η αγορά...

 

Αν δεν ανακοινώσουν "νόμιμες", δεν τίθεται πρακτικά θέμα κρατήσεων (εγώ πλέον λέω μακάρι να μην το κάνουν). 10Ε+ΦΠΑ το κομμάτι θα κόβουμε. 30 σεντς ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ και άλλα 21 σεντς το ΤΕΕ βγαίνουν. Και 1 ευρώ ΦΕΜ. Ενάμισυ ευρώ το σύνολο. Θα ανακοινώσουν όμως γιατί θέλουν να αρπάξουν και φοβάμαι ότι θα τραβάνε τα μαλλιά τους όσοι βιάζονται...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 553
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άστους δεν πειράζει... Αν νομίζουν ότι θα επιτρέψουμε να ξεκινήσει η διαδικασία και ότι έχουμε την πρόθεση να δουλέψουμε τσάμπα αφήνοντάς τους να μας ανακοινώσουν τι θα πάρουμε στο τέλος (έχουν την εντύπωση ότι μας αρέσουν οι "εκπλήξεις" μάλλον!), γελάστηκαν! Οι μέρες θα περνάνε και δε θα κουνιέται φύλλο! 3 έχω διώξει μέχρι τώρα ακόμα κι εγώ που βαράω μύγες γενικά...

και εγώ μέχρι να βγάλουν αμοιβές .... κάτω τα μολύβια

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά τι γίνεται στην περίπτωση που τελικά δεν βγουν "νόμιμες ελάχιστες" αμοιβές (για τις κρατήσεις δλδ). Πόσο να περιμένουμε? Ξέρουμε πως λειτουργεί η αγορά...

 

"Μηχανικός ο ένας, μηχανικός κι ο άλλος"

"400 ο ένας, 700 ο άλλος"

"Έλα μωρέ, μία δήλωση θα κάνει, δε θα μου το σχεδιάσει από την αρχή. Εκεί είναι το σπίτι και κάθεται. Δε θα σκεφτεί και τίποτα!"

"Θα πάω στον πιο φθηνό εννοείται!"

 

Εγώ ΔΕΝ πρόκειται να κάνω έρευνες, εξαρτημένα τοπογραφικά και -κυρίως- να παίρνω ευθύνες πάνω μου για 400 ευρώ. Θα μείνω χωρίς δουλειά; Να μείνω. Θα μου δώσει την ευκαιρία να ασχοληθώ με το χωράφι μου.

Και μια που τό 'φερε η κουβέντα: Όταν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας οφείλεις να έχεις και κάποιες γνώσεις οικονομο-λογιστικές. Οφείλεις στα "έξοδα" να υπολογίζεις δαπάνες και εναλλακτικά κόστη όπως "ενοίκιο οργάνου", "ενοίκιο γραφείου" (ακόμη κι αν το όργανο/γραφείο είναι δικό τους) και "παλαίωση εξοπλισμού".

Οφείλεις επίσης στα έξοδα να υπολογίζεις και όλους τους φόρους, χαράτσια, ΤΣΜΕΔΕ, βενζίνες κτλ.

Αλλιώς τρέχεις χωρίς λόγο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα και επαυξανω!

προσωπικα χτες εδωσα σε εναν ιδιοκτητη αυθαιρετου εκτιμηση προστιμου και την αμοιβη μου για την τακτοποιηση

 

ηταν εκτος σχεδιου και ανω των 50km απο την εδρα μου

υπολογισα την αμοιβη που θα μου ζητησει συναδελφος τοπογραφος για το τοπογραφικο, την αμοιβη συναδελφου πολ.μηχ για συνυπογραφη της βεβαιωσης, αμοιβη δικη μου για αποτυπωσεις, αρχιτεκτονικα κλπ, κρατησεις τεε/τσμεδε, εξοδα μετακινησης

να μη σας τα πολυλογω ζητησα ανω των 2500 ευρω + φπα

 

προσωπικα πιστευω αυτο ειναι το νοημα της ελευθερης αγορας

ο πελατης ας κανει την ερευνα του

αλλα εγω την δουλεια μου και τη δουλεια των συνεργατων μου δε θα την ξεπουλησω

Link to comment
Share on other sites

Για να εξηγήσω καλύτερα: Ακόμη κι αν το γραφείο είναι δικό μας, για να υπολογίσουμε το "καθαρό κέρδος" πρέπει να αφαιρούμε το ενοίκιο γραφείου. Διότι αν καθόμασταν σπίτι μας αραχτοί, θα νοικιάζαμε το γραφείο σε κάποιον άλλο.

Το ίδιο και σε μια επένδυση π.χ. 50.000  για τον υπολογισμό του "καθαρού κέρδους" θα πρέπει να αφαιρούμε τους τόκους αν είχαμε τα λεφτά σε προθεσμιακή κατάθεση.

Με την ίδια λογική θα πρέπει να αφαιρούμε και το δικό μας μισθό ακόμη κι αν είμαστε αφεντικά.

Αυτή είναι η έννοια του εναλλακτικού κόστους.

Άμα δεν το υπολογίσεις δεν είσαι επιχειρηματίας αλλά μέλος φιλανθρωπικής οργάνωσης που δουλεύει εθελοντικά.

Και να τονίσω σημασία δεν έχει το πόση δουλειά έχετε αλλά το πόσο κέρδος έχετε.

Link to comment
Share on other sites

+1000 Julius Caesar

 

 

OTAN ξεκινας με το που αλλαζει ο χρονος......

ΤΣΜΕΔΕ 3300

ΤΕΕ 50

ενοικιο 3000 πως πολυ σωστα ειπε θα το νοικιαζαμε να περναμε και ευρωπουλα

δεη-κιν-σταθερο 2000

λογιστης 600

συνδρομες 200

 

ξεκιναμε με 9150

 

επομενως καθε μηνα πρεπει να βγαζω 762,5 ΜΟΝΟ γιαυτα

παμε τωρα.....βενζινες και αντιστοιχα σερβις που αναλογει στα χλμ

εξοπλισμος γραφειου

οργανα με ανανεωση ανα διαστηματα

φορολογια για αυτα τα ελαχιστα γιατι τερμα οι συντελεστες

 

εχω υπολογισει οτι χρειαζομαι 1200 τον μηνα.....

 

δλδ 14,400 τον χρονο και ουτε ενα καφε δεν ηπια ακομα.....

 

αν μπει μεσα και η αποσβεση των κοντα 100,000 ευρω που ξοδεψαν οι γονεις μου σχολειο-φροντιστηριο-σχολη για να βγω μεγαλος επιστημονας και το κανω αποσβεση σε 20 χρονια χωρις τοκους τοτε παμε

στα 19.400 τον χρονο

 

κερδος απο εκει και πανω......

 

αυτα για να ξερουν μερικοι που σας λενε εκατσες 5 λεπτα και σημειωσες στο χαρτι και θελεις 500 ευρω !!!

 

 

το καναλεω απο χομπι δενειμαι μηχανικος.....

 

αν ειχα καμια 30000 εισοδηματα τον χρονο απο ενοικια η τι αλλο....ναι θακανα και τσαμπαμερικους για ναχω καλη ''ΑΥΡΑ΄΄

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις αμοιβές κάτι ακουστηκε στην τηλεόραση για το πρωτο σταδιο (ηλεκτρονική υποβολή, αυτοψια) άτυπα ,ένα ποσό ίσο με 2 μεροκάματα μηχανικου ήτοι 2*350=700 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Και τι θα λεμε στους πελατες που θα νομιζουν οτι αυτο ειναι το ποσο για ολη τη δουλεια... Δωστε αλλα τοσα στο δευτερο σταδιο? Καλυτερρα να τα καταθεταμε ολα μαζι να μην ειχαμε και γκρινιες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.