Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με το Software ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ


emnikol

Recommended Posts

Δοκίμασες απεγκατάσταση από το μενού της βοήθειας;

 

Μήπως φταίει το user account control? Πάτα το start, γράψε uac, στο παράθυρο που σου βγάζει την μπάρα τέρμα κάτω, κάνε επαννεκίνηση δες αν δουλεύει...

Link to comment
Share on other sites

post 202...

Εκανα τα παντα..

Τιποτα...

 

Το περιεργο ειναι οτι δεν μου βγαζει κανενα μηνυμα λαθους...

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποιος να διαβαζει τον κωδικα που τρεχει πισω απο το προγραμμα?

Υπαρχει δυνατοτητα να τον δουμε?

Μηπως μας δωσει την λυση..

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι διαθέσιμη η πηγή του κώδικα, και το έχουν κλειδωμένο είναι πολύ δύσκολο. Το πιο απλό είναι μαζικά να βρίσκουμε λάθη στο πρόγραμμα και να τα αναφέρουμε στο ΤΕΕ και στο ΥΠΕΚΑ, και για να είμαστε καλυμένοι στις μελέτες και στα ΠΕΑ να κρατάμε screenshots από τις αποδόσεις, παρέα με το στήσιμο του υπολογιστή.

Χρήσιμο είναι επίσης για την μελέτη να χρησιμοποιούμε παράλληλα και πρόγραμμα που να φαίνονται οι υπολογισμοί, όπως λογιστικά φύλλα.

Στο passive house, έχουν στήσει αντίστοιχο πρόγραμμα πάνω στο excel συγκεκριμένα.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι αντιμετώπισα σήμερα πρόβλημα κατά την εκτέλεση των αποτελεσματων στο λογισμικό τεε κενακ..πιο συγκεκριμένα αλλοιώνει τα αποτελέσματα στα σενάρια βελτίωσης του κτηρίου ( ενώ έχω εισάγει ηλιακό αυξανει την τιμή στο ζνχ στο σενάριο 1) και από την άλλη χωρίς να εισάγω σεναριο 2 και 3 έχω την παρακάτω αυτόματη προσθήκη σεναρίων να κατατάσσουν το κτήριο στην κατ Α+..(???) και γενικά προσαυξάνει με 0,3...και όλα αυτά ξεκίνησαν σήμερα ενώ μέχρι στιγμής δεν είχα παρόμοια προβλήματα. Έχει τύχει σε καποιον αντίστοιχο πρόβλημα?

 

 

post-68080-0-32561600-1474747736_thumb.png

Edited by gtho
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι corrupted κάτι στο πρόγραμμα; Δοκίμασε να εγκαταστήσεις από την αρχή το πρόγραμμα και να τρέξεις και το xml σε κάποιο άλλο υπολογιστή.

 

Δοκίμασε επίσης να σώσεις το αρχείο σου χωρίς αντίγραφο κτιρίου (σενάριο 1). Και να ξανακάνεις το σενάριο από την αρχή σε άλλο υπολογιστή ή στην φρέσκια εγκατάσταση του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ.

Edited by jedi.Yannis
Link to comment
Share on other sites

Ολα τα δοκιμασα...τιποτα δεν λειτουργησε..

Θεωρω πως για καπιο λογο εχουν ανακατευτει τα net framework και τα visual basic c++ και δεν ξερω πως να τα ξεδιαλυνω..

Link to comment
Share on other sites

Στην προεπισκόπηση στο buildingcert σου δίνει σωστά αποτελέσματα ή βλέπεις το ίδιο πράγμα;

Μπορείς να απεγκαταστήσεις και τα net framework και VB C++.

Αφαιρόντας τα μπορεί να μην λειτουργούν κάποια προγράμματα που τα εγκατέστησαν κατά την εγκατάστασή τους (θυμάμαι ότι το Autocad κάνει εγκατάσταση της VB C++, αν δεν είναι διαθέσιμη)

net framework νομίζω χρησιμοποιεί και το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ και το MS office.

 

Υπάρχει διαθέσιμο PC για να δοκιμάσεις να στήσεις το xml από την αρχή, για να μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα;

Σε πρώτη φάση, στήσε όλο το xml σε άλλο μηχάνημα, και απλά τρέξε το στο δικό σου

Σε δεύτερη φάση ξήλωσέ τα, να δεις αν θα κάνεις δουλειά.

 

Για τα ΠΕΑ θεωρητικά το buildingcert διαβάζει τα δεδομένα από την αρχή, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα.

Για ΜΕΑ, είπαμε ότι το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ δίνει άλλα αποτελέσματα από PC σε PC, οπότε υποβάλεις και το setup του υπολογιστή σου στην ΥΔΟΜ 8-)

 

Ελπίζω να βρεις άκρη, χωρίς να χρειαστείς πιο δραστικές λύσεις.

 

δοκίμασε να τρέξεις και παλιότερα xml που έχεις φτιάξει (αφού τα κάνεις copy-rename κλπ). Συναντάς το ίδιο πρόβλημα;

Edited by jedi.Yannis
Link to comment
Share on other sites

Έχω παρόμοιο πρόβλημα ακριβώς, συν ότι έχω θέμα και με το ΖΝΧ (βγάζει ότι να ναι)..Αυτό έγινε σε windows 10 περίπου στις 28/9/2016 και παρατήρησα ότι κρατάει νούμερα από παλιά επιθεώρηση που έγινε στις 26/09 ...Το ιδιο αρχείο xml που εξάγω το δοκιμασα σε άλλο υπολογιστή σε XP, και όλα βαίνουν καλώς... Κατα τα άλλα το ψάχνω..

συνάδελφοι αντιμετώπισα σήμερα πρόβλημα κατά την εκτέλεση των αποτελεσματων στο λογισμικό τεε κενακ..πιο συγκεκριμένα αλλοιώνει τα αποτελέσματα στα σενάρια βελτίωσης του κτηρίου ( ενώ έχω εισάγει ηλιακό αυξανει την τιμή στο ζνχ στο σενάριο 1) και από την άλλη χωρίς να εισάγω σεναριο 2 και 3 έχω την παρακάτω αυτόματη προσθήκη σεναρίων να κατατάσσουν το κτήριο στην κατ Α+..(???) και γενικά προσαυξάνει με 0,3...και όλα αυτά ξεκίνησαν σήμερα ενώ μέχρι στιγμής δεν είχα παρόμοια προβλήματα. Έχει τύχει σε καποιον αντίστοιχο πρόβλημα?

 

 

attachicon.gifScreenshot 2016-09-24 22.55.23.png

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.