Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με το Software ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ


emnikol

Recommended Posts

Μάλλον έτσι θα είναι, καθώς (μάλλον και πάλι), το λογισμικό δεν χαμπαριάζει από ημερομηνίες (που υποτίθεται ότι θα έπρεπε να τις αναγνώριζε από την καταχώρησή τους στον αριθμό αδείας), αλλά από χρονολογίες μόνο.

Δηλαδή: η δημοσίευση του ΚΕΑΝΚ στην εφημερίδα της κυβέρνησης, έγινε στις 09/04/2010 με την Δ6/Β/οικ. 5825. Και οριζόταν ότι η έναρξη ισχύος θα ήταν <<τρεις (3) μήνες από τη δημοσίευσή της στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, εκτός αν άλλως ορίζεται σε επί μέρους διατάξεις της παρούσας>>. Βγήκε από το ΥΠΕΚΑ στις 09/07/2010 μια εγκύκλιος με αριθμό 1049, η οποία έλεγε πως η έναρξη εφαρμογής του θα ήταν η 01/10/2010. Ε, το λογισμικό, και στις 09/07/2010 (που εκδόθηκε η εγκύκλιος παράτασης της έναρξης) να άρχιζε η εφαρμογή του, πάλι σκέτο 2010 θα έβλεπε. Και 01/10/2010 να είχε κατατεθεί και εγκριθεί αυθημερόν ( :P) η Ο.Α. και 31/12/2010 να είχε συμβεί και οποιαδήποτε ημερομηνία μέσα στο 2010, πάλι το ίδιο θα του έκανε. Μάλλον το έχουν ρυθμίσει έτσι ώστε στην επιθεώρηση (όχι και στην μελέτη του τότε) να καταλαβαίνει από χρονολογίες μεγαλύτερες του 2010.

 

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

Πρόκειται να αγοράσω το τεε- κενακ, και αν θα μπορούσε κάποιος συναδελφος να απαντήσει σε κάποια βασικά ερώτημα θα το εκτιμούσα πολυ,

 

1. Εχω παρατηρήσει ότι πολλα εμπορικά λογισμικά, έχουν ενσωματωμένο και σχεδιαστικό περιβάλλον cad, το οποίο βοηθάει πολυ στην περίπτωση που η κάτοψη του προς εξέταση κτιρίου ειναι μη κανονική, (πλευρά τόξου κύκλου, διαγώνια, κτλ). Αυτό πως αντιμετωπίζεται στο τεε-κενακ?.

2.Το τεε-κενακ ειναι για επιθεώρηση και μελέτη?

 

Ευχαριστώ

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ είναι η μηχανή που "τρέχει" την προσομοίωση του κτιρίου. Είναι και για επιθεώρηση και για μελέτη αφού τα λογισμικά που σχεδιάζεις το υπό επιθεώρηση ή υπό μελέτη κτίριο χρειάζονται να συνδεθούν στο τέλος με το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ για να πραγματοποιηθεί η ενεργειακή κατάταξη. 

 

Στις απλές περιπτώσεις ενεργειακών επιθεωρήσεων οι περισσότεροι (και εγώ) δεν χρησιμοποιούν άλλα λογισμικά και συμπληρώνουν απλά τα πεδία κατευθείαν στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ. Σε μεγάλης κλίμακας κτίρια (π.χ. δημοσίου) τα εμπορικά λογισμικά είναι μονόδρομος αν θέλεις να έχεις ένα σωστό αποτέλεσμα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αντιμετώπιση προβλήματος μηδενικών αποτελεσμάτων μετά την λύση στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ

 

 

έχω 2 PC με Windows 10 x64 και στο ένα αντιμετώπιζα πρόβλημα, κατόπιν αναφορών που έγιναν στο forum σχετικά με το Microsoft Visual C++ Redistributable παρατήρησα ότι στο pc που δεν έτρεχε σωστά το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ μου έλειπαν τα ακόλουθα:

 

 

Microsoft Visual C++ Redistributable 2012 x 86

 

Microsoft Visual C++ Redistributable 2012 x 64 

 

 

 

Είχα δοκιμάσει πολλές φορές απεγκατάσταση και νέα εγκατάσταση, καθαρισμό registry εγκατάσταση κάποιων άλλων Microsoft Visual C++ Redistributable χωρίς αποτέλεσμα αλλά αυτό που δούλεψε ήταν:

 

 

1. Απεγκατάσταση του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ

 

2. Εγκατάσταση των παραπάνω

 

3. Επανεκκίνηση

 

4. Εγκατάσταση του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ

 

 

Επίσης και στα δύο pc έχω και τα ακόλουθα

 

Microsoft Visual C++ Redistributable 2005 x86, x64

 

Microsoft Visual C++ Redistributable 2008 x86, x64

 

Microsoft Visual C++ Redistributable 2010 x86, x64

 

Microsoft Visual C++ Redistributable 2013 x86

 

Microsoft Visual C++ Redistributable 2015 x86

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα,

δοκιμάζω το νεο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ, και αφου συμπληρώνω ολα τα πεδία (ΠΕΑ σε διαμερισμα σε παλια πολ/κια) οταν παταω εκτελεση μου βγαζει το παρακατω μνμ:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Errors για Υπάρχον Κτίριο

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Μηδενικές θερμογέφυρες για τις αδιαφανείς επιφάνειες στη ζώνη 1 στο Υπάρχον Κτίριο

 

Συνολικά errors για Υπάρχον Κτίριο = 1

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Warnings για Υπάρχον Κτίριο

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Συνολικά warnings για Υπάρχον Κτίριο = 0

 

μπορείτε να με βοηθήσετε? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ματίνα, σιγουρέψου ότι στην αρχική καρτέλα είναι τικαρισμένη η επιλογή "Παλιό"

πραγματι εχει τσεκαρει "νεο κτηριο", αλλα εγω πριν κατεβασω το xml ειχα συμπληρώσει το πεδίο "παλιο"

ευχαριστώ συναδελφε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.