Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόβλημα με το Software ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ


emnikol

Recommended Posts

είχα φτιάξει ενα  ΠΕΑ για το εξοικονομώ 2 του 2019 ... παω να το τρέξω τώρα και δεν το τρέχει ενώ μου βγάζει μηδενικά λαθη εντούτοις μου λέει οτι υπάρχει λάθος ... τι λέτε να φταίει ;;;  μηπως ειχαμε τοτε την προηγουμενη εκδοση του ΤΕΕ κεναν ..θυματε κανεις ;; τα πεα του 20 τα τρεχω χωρις προβλημα 

 

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

όχι. είναι η ίδια έκδοση. ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ 1.31.1.9 και βγήκε το 2018. Η προηγούμενη είναι η ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ 1.29.1.19 και βγήκε το 2012. Κάπου το έσωσες αλλού με αποτέλεσμα να μην έχει δεδομένα μέσα. Το είχες εκδώσει ή το είχες ανεβάσει στο σύστημα του buildingcert? ΑΝ ναι , μπες στο buildingcert και κατέβασέ το απο εκεί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σε συνεχεια του ερωτηματος ..το κατεβασα απο το buildcert το ανοιγω κανονικα αλλα δεν μπορω να το εκτελεσω ... γιατι μου βγαζει οτι υπρχει λαθος και μου βγαζει αυτο 

Errors για Υπάρχον Κτίριο
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Συνολικά errors για Υπάρχον Κτίριο = 0


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Warnings για Υπάρχον Κτίριο
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Συνολικά warnings για Υπάρχον Κτίριο = 0


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Errors για Κτίριο 1
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Συνολικά errors για Κτίριο 1 = 0


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Warnings για Κτίριο 1
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Συνολικά warnings για Κτίριο 1 = 0

 

τι μπορει να εχω κανει λαθος ;;;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, george68 said:

σε συνεχεια του ερωτηματος ..το κατεβασα απο το buildcert το ανοιγω κανονικα αλλα δεν μπορω να το εκτελεσω ... γιατι μου βγαζει οτι υπρχει λαθος και μου βγαζει αυτο 

Errors για Υπάρχον Κτίριο
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Καλησπέρα μήπως υπάρχει κάποιο θέμα με τις ρυθμίσεις στα Ελληνικα; Έχεις την τελευταία έκδοση ή σου ξέμεινε κάποια παλιά; Αν κάνεις copy/paste τα δεδομένα σε νέο xml μήπως διορθωθεί;

Link to comment
Share on other sites

τρέχει κανονικά ολα τα αλλα xml απο τις άλλες ενεργειακές επιθεωρήσεις και φτιάχνω κανονικά προσαρτήματα αλλα αυτή μου δημιουργεί αυτο το πρόβλημα ..δεν ξερω τι μπορεί να φταει ... μάλλον σκέφτομαι να κανω νεο ΠΕΑ μια και ειναι του 19 .

Link to comment
Share on other sites

έστειλα στο helpdesk το παραπάνω και μου απάντησαν οτι αυτό είναι ενας λογος για ανάκληση και οτι το δοκίμασαν και αυτοι και βγάζει το ιδιο πρόβλημα που μάλλον δεν ξέρουν τι ειναι ...

αν κάνω ανάκληση μπορώ να κανω και τροποιησεις στο υπαρχων κτιριο ;  και στο σενάριο για το εξοικονομώ ; οποτε και δεν θα χρειαστει προσάρτημα ... 

επειδη δεν εχω ξανακάνει ανάκληση ... θα χαθεί τελείως το παλιο xml και θα πρεπει να φτιαξω αλλο ;;; τα υπόλοιπα στοιχεία της φόρμας θα υπάρχουν και θα διορθώσω μονο το xml  με την υποβολή νέου ;; 

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

Ναι αν κάνεις ανάκληση θα είναι όλα όπως ήταν ακριβώς πριν το υποβάλεις. Θα μπορείς να κάνεις τις αλλαγές που αναφέρεις, τα στοιχεία στις καρτέλες δεν θα χαθούν, διορθώνεις το xml.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ας ξαναπώ εδώ τον πονο μου ..

παρατηρώ ( κάπως αργα θα ελαγα ) ότι σε όλα τα ΠΕΑ μου αλλα μου βγαζει το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ  και αλλά το buildcert μικρή αποκλυση αλλά εχω απόκλιση ..τώρα το παρατήρησα που έφτιαχνα ενα προσάρτημα ..δηλαδή πχ. το 314 kWh/m2 που βγάζω εγώ με το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ αυτό το βγάζει 333 kWh/m2 ..το 88 kWh/m2 και κατηγορία Β το βγάζει 92 και κατηγορία Γ ... μικρή ζημιά αλλά εχω απόκλιση ... εχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά δεν μπορώ να βρω το λάθος ... καμία ιδέα κανείς ;;; 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αντίστοιχη ε/α στο κενακ faq αλλά όταν η διαφορά αφορά δεκαδικά ψηφία. Στην περίπτωσή σου, οι διαφορές είναι πολύ μεγαλύτερες, οπότε κάτι άλλο ίσως τρέχει. Για αρχή έχεις δοκιμάσει να βάλεις ελληνικές ρυθμίσεις στην υποδιαστολή στα Windows? Επίσης έχουν αναφερθεί από άλλους συναδέλφους αποκλίσεις στα  Windows 8.1 λόγω έκδοσης visual basic.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας,

 

Προσπάθησα να εγκαταστήσω το πρόγραμμα και εχει το παρακάτω πρόβλημα

Δεν ήταν δυνατή η καταχώρηση της λειτουργικής μονάδας C:/ Program Files ( x86 ) / Common Files / Business Objects / 2.7 / bin / ExportModeller.dll. HRESULT – 2147010895. Επικοινωνήστε με το προσωπικό υποστήριξης.

 

Διάβασα τα προηγούμενα post και κατέβασα το MS C++ , το εγκατέστησα ως admin. Στη συνέχεια πήγα στο πρόγραμμα και το έτρεξα και αυτό παλι ως admin ...... αλλά δυστυχώς λαμβάνω πάλι το ίδιο μήνυμα!

 

καποια ιδέα?!??!?!?!!?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.