Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με το Software ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ


emnikol

Recommended Posts

Γειά και πάλι αυτό που περιγράφεις είναι για τις διεθνείς ρυθμίσεις, για την Ελλάδα είναι ανάποδα δηλ κόμμα (,) για δεκαδικά και τελεία (.) για τις χιλιάδες. Έχει αναφερθεί από παλιά ως λόγος αποκλισης των αποτελεσμάτων για αυτό στο ανέφερα, μιλάς όμως για συγκεκριμένο αρχείο οπότε μπορεί να μην φταίει απαραίτητα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Όταν οι 2 υπολογιστές έχουν τις ίδιες ρυθμίσεις στα σημεία της υποδιαστολής και των χιλιάδων τα αποτελέσματα είναι ίδια και στους 2 υπολογιστές όποτε φαντάζομαι αυτό φταίει.

Το θέμα μου είναι να ξεκαθαρίσουμε ποιες είναι οι σωστές ρυθμίσεις ???

 

 Αντιγράφω κατά λέξη από building cert: 

" Η μόνη γνωστή μέχρι στιγμής περίπτωση που τα αποτελέσματα των υπολογισμών του buildingcert.gr δεν συμφωνούν με τα αποτελέσματα των υπολογισμών του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ, είναι όταν ο χρήστης δεν έχει στο PC του, τις απαιτούμενες απο το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ ρυθμίσεις Περιοχής και Γλώσσας (Region and Language Settings ή Regional Settings).

Συγκεκριμένα, απαιτείται το σύμβολο της υποδιαστολής να είναι η τελεία και όχι το κόμμα (και κατα συνέπεια το διαχωριστικό των χιλιάδων να είναι το κόμμα). Σε αντίθετη περίπτωση, και σε ορισμένα XML files, το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ δίνει λάθος αποτελέσματα.

Αν συμβαίνει αυτό στην περίπτωσή σας, τα αποτελέσματα του buildingcert.gr είναι σωστά και μπορείτε να προχωρήσετε στην έκδοση του ΠΕΑ. Αν θέλετε να συμφωνήσουν με αυτά τα αποτελέσματα, τα αποτελέσματα που δίνει το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ στο PC σας, θα πρέπει να κάνετε τις ρυθμίσεις που αναφέρονται παραπάνω" 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε κάντα μία με το κόμμα στα δεκαδικά και μία ανάποδα και δες αν αλλάζει κάτι με τα αποτελέσματα. Εγώ πάντως βλέπω ότι στον δικό μου υπολογιστή έχω κόμμα στα δεκαδικά και δεν έχω θέμα με διαφορά στα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι όταν τρέχω το xml

Εκεί είναι η διαφορά μου 

@akis73 εάν μπορείς τρέξε  ένα xml σου με τη ρύθμιση αυτή που έχεις και μετά τρέξε το ίδιο xml αφού έχεις αλλάξει τις ρυθμίσεις στον υπολογιστή σου.  

Τα αποτελέσματα είναι ίδια ? 

Σε ευχαριστώ για την προσπάθεια !

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα,

Προσπαθω να ανεβασω ενα XML αρχειο για ενα ΠΕΑ στο BuildingCert και μολις προσθετω την θερμανση, μου βγαζει ενα περιεργο μηνυμα το BC και δεν με αφηνει να δω καν την μελετη. Το μηνυμα αναγραφει το εξης:
Servlet Exception:The incoming tabular data stream (TDS) remote procedure call (RPC) protocol stream is incorrect. Parameter 48 (""): The supplied value is not a valid instance of data type float. Check the source data for invalid values. An example of an invalid value is data of numeric type with scale greater than precision.


Εχω στειλει μηνυμα και στο helpdesk του BC απο την Πεμπτη αλλα ακομα περιμενω απαντηση.

Εχει κανεις ιδεα τι μπορει να ειναι;
 

Edited by ΕΛΕΝΗ ΚΟΥΡΟΥΠΑΚΗ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μπορεί απλά να είναι κάποιο θέμα του BC, σε πρώτη φάση το αρχείο xml τρέχει κανονικά τοπικά στον υπολογιστή σου ή και εκεί έχει θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Στο πρόγραμμα που το τρέχω λειτουργεί κανονικά. Υπάρχει κάποιος τροπος επικοινωνίας με το BC;

Δεν μου απαντάει κανείς στο τηλεφωνο και σε email που έχω στείλει.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω που έστειλες mail και ποιο τηλέφωνο καλείς στο BC που λες, αλλά για το λειτουργικό κομμάτι του BC (xml, κλπ) αρμόδιο είναι το ΚΑΠΕ στο Πικέρμι.

Πάρε τηλ. και ζήτα να μιλήσεις με τεχνικό του προγράμματος.

Edited by hkamp
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα θελω να κανω β ΠΕΑ για εξ οικονομω 2021 και μόλις φορτωνω  το xml μου βγαζει αυτό: 

Η επιθεώρηση δεν μπορεί να υποβληθεί οριστικά εξαιτίας των παρακάτω προβλημάτων:

  • Μετά την αναθεώρηση του ΚΕΝΑΚ το αρχείο XML της δεύτερης επιθεώρησης θα πρέπει να έχει δημιουργηθεί με την ίδια έκδοση του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ που είχε δημιουργηθεί και το πρώτο (εδώ την null)

και τα δυο xml σε επικοινωνια και με τον επιθεωρητη Α πεα εχουν γίνει με την ίδια εκδοση. Ξέρει κάποιος κάτι σχετικό? Στο helpdesk δεν μπου έχουν απαντήσει ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.