Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ και Η/Μ συστήματα σε τριτογενή κτήρια


dib

Recommended Posts

και αν εχουμε ας πουμε και ενα σπλιτακι για θερμανση-ψυξη πως κατανεμονται επι του εμβαδου κτλ?

Τα κατανέμεις ανάλογα με το ποσοστό του εμβαδού που καλύπτουν.

Π.χ. σε διαμέρισμα εμβαδού 120τ.μ. αν ένα δωμάτιο 30τ.μ. έχει ένα κλιματιστικό, τότε η ισχύς του καλύπτει το 25% του κτιρίου.

Στην θέρμανση απαιτείται 100% κάλυψη ενώ στην ψύξη τουλάχιστον 50%.

 

Τα καταστήματα έχουν ενιαίο χώρο οπότε αν βγάλεις τις τουαλέτες και τις αποθήκες τότε το κλιματιστικό συχνά καλύπτει άνω του 50% του χώρου.

Στην περίπτωση όμως που η κάλυψη ψυκτικών φορτίων βγαίνει χαμηλότερη του 50% τότε θα πρέπει να πάρεις του κτηρίου αναφοράς (δυσμενέστερη περίπτωση), τότε θα πρέπει να πάρεις του κτηρίου αναφοράς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα.

 

έχω την ακόλουθη απορία και θα ήθελα την άποψή σας και τα φώτα σας!

Ιδιοκτήτης ενός κτηρίου γραφείων μου ζήτησε την έκδοση ΠΕΑ για ένα μόνο από τα συνολικά 4 γραφεία που διαθέτει το κτήριο.

Σημειωτέον ότι το κτήριο διαθέτει 2 ορόφους από 350τμ (ανά όροφο: 2 γραφεία των 150τμ με 50τμ ενδιάμεσο κοινόχρηστο χώρο (κλιμ/σιο,WC,lift) & επιπλέον υπόγειο βοηθ.χρήσης 350τμ).

 

Συμβολαιογραφικά όμως το κτήριο εμφανίζεται ως μία ενιαία ιδιοκτησία και δεν έχει γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας, παρόλο που ο ιδιοκτήτης μισθώνει εδώ και χρόνια τον κάθε χώρο γραφείου σε διαφορετικούς ενοικιαστές-εταιρείες.

 

Στην Οικ.Αδ. (1999) φαίνονται βέβαια οι χώροι των γραφείων ως λειτουργικά ανεξάρτητοι με δική τους είσοδο ο καθένας.

 

Επιπλέον, ο ιδιοκτήτης πήρε κατά την τελική θεώρηση της Οικ.Αδ. έναν μόνο μετρητή ΔΕΗ, και ο συνολικός λογαριασμός του ρεύματος μοιράζεται τόσα χρόνια ανά γραφειακό χώρο με τη χρήση ενδιάμεσων μετρητών.

 

Η ερώτηση μου είναι αν μπορεί να γίνει η έκδοση του ΠΕΑ όπως το ζητάει ο ιδιοκτήτης (ανά γραφείο ως "τμήμα κτηρίου") ή αναγκαστικά λόγω της μη ύπαρξης "συμβολαιογραφικής" διαίρεσης πρέπει να εκδοθεί συνολικό ΠΕΑ για το κτήριο.

 

Η βάση για την ύπαρξη της απορίας μου είναι το γεγονός ότι ο νόμος λέει για έκδοση ΠΕΑ "ανά αυτοτελή και διηρημένη ιδιοκτησία" (αν κάνω λάθος διορθώστε με).

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 2 παράγραφος 2

2. «Κτιριακή μονάδα»: τμήμα, όροφος ή διαμέρισμα 
εντός κτιρίου, που έχει σχεδιαστεί ή υποστεί μετατροπή 
ώστε να χρησιμοποιείται χωριστά.
 
Άρθρο 12 παράγραφος 1
Έκδοση Πιστοποιητικού Ενεργειακής Απόδοσης (ΠΕΑ)
1. Η έκδοση ΠΕΑ είναι υποχρεωτική: 
α) μετά την ολοκλήρωση κατασκευής νέου κτιρίου ή 
κτιριακής μονάδας, με την επιφύλαξη της παραγράφου 4,
 
Άρα μπορείς. Δεν αναφέρει τίποτα για αυτοτελή και διηρημένη ιδιοκτησία
 
Ανάλογη απάντηση υπήρξε και από το ΥΠΕΚΑ 
Edited by mixmentzos
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα 

κάνω ΠΕΑ για ένα φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης

την επιθεώρηση την έκανα κατά το διάστημα όπου όλα τα Η/Μ συστήματα είχαν αποξηλωθεί, οπότε θα πρέπει να πάω με θεωρητικά

α. στη θέρμανση βάζω λέβητα, άσχετως αν θα εγκατασταθούν κλιματιστικά, έτσι δεν είναι ;;;

β. τι λαμπτήρα να βάλω στον φωτισμό ; υπόψην ότι δεν υπάρχουν καθόλου φωτιστικά, μόνο αναμονές καλωδίων

Link to comment
Share on other sites

β. τι λαμπτήρα να βάλω στον φωτισμό ; υπόψην ότι δεν υπάρχουν καθόλου φωτιστικά, μόνο αναμονές καλωδίων

 

Νομίζω οτι στο θεωρητικό δεν επιλέγουμε το λαμπήρα, απλά παίρνεις τη τιμή του κτηρίου αναφορας των 16 W/m2 απο τον πιν. 2.4 της ΤΟΤΕΕ

 

edit

 

Χωρίς νομίζω

Edited by dib
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα, κάνω ένα ΠΕΑ σε κτίριο που βρήκα εγκατεστημένες κασέτες οροφής( αυτό το αναγνώρισα ψάχνοντας στο ιντερνετ φωτογραφίες). Στο λογισμικό του ΤΕΕ πως το δηλώνω??? σαν κεντρική κλιματιστική μονάδα??? και γενικά όλα τα υπόλοιπα στοιχεία τα αντιμετωπίζω - να το πω λίγο χοντρικα- σαν μια μεγάλη αντλία θερμότητας, με EER κτλ???

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.