Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Και αν σύμφωνα με το ιδεατό στερεό έπρεπε να έχει εσοχή στους τελευταίους ορόφους αλλά δεν έχει άρα είναι εκτός ιδεατού στερεού χωρίς να έχει υπερβεί το ύψος;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στα

Στο τμήμα του ιδεατού στερεού που το υπερβαίνει τότε είναι και υπέρβαση ύψους σε εκείνο το τμήμα.

 

Εξακολουθεί δε στο υπόλοιπο να μη έχει υπέρβαση ύψους.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι στην πράξη και αυθαίρετα ΔΕΝ μπορεί να χρησιμοποιείται ως κύριος χώρος ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ στο τμήμα της που διαθέτει ένα αποδεκτό ύψος (είτε στην πράξη είτε και στους τύπους).

 

Εξάλλου στον 4014 ΔΕΝ αναφέρεται πουθενά ότι πρέπει να πληρεί τον κτιριοδομικό προκειμένου να δηλωθεί ότι έχει κύρια χρήση (κι αυτό γιατί εξ ορισμού μιλάμε για αυθαίρετες κατασκευές και χρήσεις).

 

Είναι σα να λέμε ότι αν κάποιος έχει κατασκευάσει έναν επιπλέον όροφο με λιγότερο ύψος από το απαιτούμενο (για κύρια χρήση) και το χρησιμοποιεί ως κατοικία, μπορεί να το δηλώσει ως βοηθητική χρήση!!!!!!!!!!

 

Οπότε και πάλι καταλήγουμε ότι για την εφαρμογή του -50% σημασία έχει η εγκατεστημένη χρήση και όχι ΜΟΝΟ αν βρίσκεται σε υπόγειο, πατάρι κ.λ.π.

 

 

Η έκπτωση 50% κατά τη γνώμη μου προκύπτει ΜΟΝΟ στους χώρους που κατασκευάστηκαν αυθαίρετα και ΕΧΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ βοηθητική χρήση.

 

π.χ. υπόγειο ή σοφίτα ή δώμα κ.λ.π. που δε φαινόταν στην άδεια και χρησιμοποιείται ως βοηθητικός χώρος και μόνο.

 

 

 

Θεωρώ ότι ΣΑΦΩΣ(και ασχέτως ατυχούς παραδείγματος ΤΕΕ) δηλώνεται ως ΚΥΡΙΟΣ ΧΩΡΟΣ.

Εξακολουθώ να απορώ πως μπορούμε να αγνοήσουμε την γνώμη του φορέα διαχείρισης(ας γελάσω) της ρύθμισης , του τεε δηλαδή , που λεει ξεκάθαρα σε παραδειγμα οτι ειναι χ0,5 , όσο και αν δεν στέκει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Τι λετε ρε παιδια?

 

Μια χαρα μπορει να εχουμε υπερβαση ιδεατου στερεου χωρις υπερβαση υψους...

 

Σκεφτειτε μοναχα να κανετε παρανομο στεγαστρο στον τελευταιο οροφο πολυκατοικιας, αλλα οχι ρετιρε-εσοχη, τυπικο οροφο.

 

Ποια η υπερβαση υψους?

 

Ενω αν το πλατος του δρομου δεν μας το επιτρεπει, τοτε μια χαρα υπερβαινουμε ΟΡΙΖΟΝΤΙΩΣ το ιδεατο στερεο μας, χωρις υπερβαση υψους και χωρις υπερβαση καλυψης.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, αν το σκεφτούμε έτσι λοιπόν μπορεί ένα τμήμα του κτιρίου να έχει υπέρβαση ύψους κ το άλλο όχι. Ως ύψος όμως του κτιρίου τι ορίζεται; Γνώμη μου είναι ότι για το νόμο αυτό ως υπέρβαση νοείται το ποσοστό υπέρβασης του μέγιστου πραγματοποιούμενου ύψους σε σχέση με το μέγιστο επιτρεπόμενο της περιοχής.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση (δεν ξέρω εάν έχει απαντηθεί , αλλά δεν έχω χρόνο να διαβάσω και τις 80 σελίδες): Έχω μία κατοικία 100μ2 και Η.Χ. 20μ2 , προ του 1983, χωρίς οικοδομική άδεια σε άρτιο και οικοδομήσιμο. Μίλησα πριν λίγο με το ΤΕΕ (μετά από αναμονή 38 λεπτών) και μου είπαν ότι θα πληρώσω το αρχικό παράβολο και μετά θα μπω στην διαδικασία νομιμοποίησης με το άρθρο 22 ΓΟΚ (Δεν θα μπορέσω να το νομιμοποιήσω με το Ν.1337/1983 , διότι ο νέος Νόμος καταργεί όλους τους άλλους νόμους).Θα μπω στην διαδικασία νομιμοποίησης και η πολεοδομία θα μου βγάλει πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης και θα το πληρώσει ο ιδιοκτήτης;

Link to comment
Share on other sites

Θα μπεις στη διαδικασια νομιμοποιησης και η πολεοδομια θα σου εκδωσει κανονικα ΟΑ για το κτισμα σου... Εντος τριετιας, αφου πληρωθει διχιλιαρο παραβολο

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση (δεν ξέρω εάν έχει απαντηθεί , αλλά δεν έχω χρόνο να διαβάσω και τις 80 σελίδες):

....

....

Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική όταν κάποιος λέει (φάτσα κάρτα) δεν έχω χρόνο να διαβάσω, να ψάξω, να ασχοληθώ αλλά βρες κάποιος άλλος χρόνο να μου πεις αυτό που χρειάζεται.

 

Συνεπώς ψάχνουμε και για μαμάκα αλλά και για χασομέρη που δουλειά δεν έχει να κάνει και έχει χρόνο για πέταμα.

Link to comment
Share on other sites

Σε οικόπεδο εκτός σχεδίου, μη άρτιο, υπάρχει αυθαίρετο που αποτελείται από:

1. Pilotis 100 m2

2. A’ όροφο 100 μ2

3. Εξωτερική σκάλα ανόδου στον Α’ όροφο (εκτός περιγράμματος pilotis)

Πως υπολογίζεται το πρόστιμο για την pilotis και την εξωτερική σκάλα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.