Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Συνάδελφοι συγνώμη για την χιλιειπωμένη ερώτηση αλλά μετά και την εγκυ. 13 μπερδεύτηκα.

Όταν έχουμε υπέρβαση δόμησης μετράμε τα μέτρα και τα συγκρίνουμε με τα επιτρεπόμενα μέτρα της περιοχής για να δούμε το ποσοστό και το συντελεστή.

Όταν έχουμε υπέρβαση κάλυψης, μετράμε τα μέτρα κι αν έχω υπόλοιπο κάλυψης ως την επιτρεπόμενη της περιοχής, τότε δεν έχω παράβαση;

Όπως και για το ύψος, αν έχω υπόλοιπο ως το ύψος που επιτρέπεται στην περιοχή, τότε δεν έχω παράβαση;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι συγνώμη για την χιλιειπωμένη ερώτηση αλλά μετά και την εγκυ. 13 μπερδεύτηκα.

Όταν έχουμε υπέρβαση δόμησης μετράμε τα μέτρα και τα συγκρίνουμε με τα επιτρεπόμενα μέτρα της περιοχής για να δούμε το ποσοστό και το συντελεστή.

Όταν έχουμε υπέρβαση κάλυψης, μετράμε τα μέτρα κι αν έχω υπόλοιπο κάλυψης ως την επιτρεπόμενη της περιοχής, τότε δεν έχω παράβαση;

Όπως και για το ύψος, αν έχω υπόλοιπο ως το ύψος που επιτρέπεται στην περιοχή, τότε δεν έχω παράβαση;

 

Η σύγκριση υπέρβασης δόμησης, κάλυψης, ύψους μας λένε ξεκάθαρα πλέον ότι γίνεται με βάση τους όρους δόμησης της περιοχής και όχι της Ο.Α. (αν και απο το ΤΕΕ πριν από μια εβδομαδα σχετικα με την υπέρβαση ύψους μου είχαν πει ότι λογίζεται ως προς αυτό της Ο.Α.)

 

Εγώ εκεί που έχω χάσει την μπάλα είναι τί γίνεται με τους βοηθητικούς χώρους. Στην χθεσινή εγκύκλιο στο παράδειγμα Β2 πού πήγε ο συντ/στης 0,50 για το υπόγειο????

Οι κλειστοί η/χ ή κλειστοί εξώστες αντιμετωπίζονται σαν βοηθητικοί χώροι ???

Τα χάπια μου... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλά μέτρα υπέρβαση δόμησης βάζουμε πάντα, αλλά μέτρα υπέρβαση κάλυψης μόνο όταν είμαστε πλέον από τα επιτρεπόμενα ή πλέον από την άδεια.

Προσοχή λέω για πότε συμπληρώνουμε τα μέτρα κι όχι για τη σύγκριση για τα ποσοστά...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι συγνώμη για την χιλιειπωμένη ερώτηση αλλά μετά και την εγκυ. 13 μπερδεύτηκα.

Όταν έχουμε υπέρβαση δόμησης μετράμε τα μέτρα και τα συγκρίνουμε με τα επιτρεπόμενα μέτρα της περιοχής για να δούμε το ποσοστό και το συντελεστή.

Όταν έχουμε υπέρβαση κάλυψης, μετράμε τα μέτρα κι αν έχω υπόλοιπο κάλυψης ως την επιτρεπόμενη της περιοχής, τότε δεν έχω παράβαση;

Όπως και για το ύψος, αν έχω υπόλοιπο ως το ύψος που επιτρέπεται στην περιοχή, τότε δεν έχω παράβαση;

 

 

 

Ως προς το υψος (και με την υποθεση οτι δεν μπορεις να νομιμοποιησεις λογω ογκου), μια σκεψη που εκανα καθως εχω αναλογη περιπτωση ειναι να πας με αναλυτικο για το επιπλεον τμημα του κτιριου που εχεις κατασκευασει. Δηλαδη αν εχεις "ψηλωσει" το κτιριο κατα 1μ. υπολογιζεις με αναλυτικο το κοστος αυτου του 1μ και βγαζεις παραβασεις..

 

Κατα τα λοιπα ειναι σχεδον οπως το λες. Οχι δεν εχεις παραβαση, δεν υπολογιζεις τον αντιστοιχο συντελεστη

Link to comment
Share on other sites

@ pk10gr

 

Τα μέτρα της δόμησης μπαίνουν πάντα όμως άσχετα αν ξεπερνάω τη δόμηση της περιοχής ή όχι.

Τα μέτρα της κάλυψης και τα εκατοστά του ύψους μπαίνουν μόνο όταν ξεπερνάω τα της περιοχής.

 

Σωστά κατάλαβα;

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την παρ 6β του άρθρου 24 για να ισχύει πρέπει να υπάρχει Ο.Α. Οταν πας στο πρόγραμμα του ΤΕΕ και βάλεις μία και μοναδική αυθαιρεσία π.χ. υπέρβαση δόμησης 12μ2 είτε έχει άδεια είτε όχι σου βγάζει πρόστιμο 1500€ για εκτός σχεδιου . Ξερει κανένας τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

@ pk10gr

 

Τα μέτρα της δόμησης μπαίνουν πάντα όμως άσχετα αν ξεπερνάω τη δόμηση της περιοχής ή όχι.

Τα μέτρα της κάλυψης και τα εκατοστά του ύψους μπαίνουν μόνο όταν ξεπερνάω τα της περιοχής.

 

Σωστά κατάλαβα;

Όλα μπαίνουν όταν υπερβαίνουν αυτά της άδειας αλλά τα ποσοστά της υπέρβασής τους υπολογίζονται διαιρώντας με το επιτρεπόμενο της περιοχής!

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω καταλάβει, η υπέρβαση δόμησης, κάλυψης και ύψους συγκρίνονται κατ' αρχήν με τα εγκεκριμένα στην οικοδομική άδεια. Έτσι ορίζεται η έννοια αυθαίρετη κατασκευή. Όμως για τον υπολογισμό προστίμων σύμφωνα με τον Πίνακα του νόμου και την εγκύκλιο 13 λαμβάνονται υπόψη τα μέγιστα επιτρεπόμενα στην περιοχή. Πότε όμως;

Τα μέγιστα επιτρεπόμενα που αναγράφονται στο Διάγραμμα Κάλυψης της Ο.Α., δηλ. όταν εκδόθηκε η άδεια; Ή αυτά που σήμερα ισχύουν;

Στις περιπτώσεις που υπάρχει μείωση των όρων δόμησης, ή το οικόπεδο ή αγροτεμάχιο έπαψε να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο διότι καταργήθηκαν οι παρεκκλίσεις αρτιότητας τί γίνεται; Στην τελευταία αυτή περίπτωση μάλλον δεν υποβάλλεται ούτε σημερινό διάγραμμα κάλυψης.

Σε ερώτημα στο ΥΠΕΚΑ η απάντηση για την περίπτωση μείωσης Σ.Δ. σε μεταγενέστερο χρόνο από την έκδοση της Ο.Α. και την ολοκλήρωση της κατασκευής, η απάντηση ήταν ότι η σύγκριση θα γίνει με το Διάγραμμα Κάλυψης της Ο.Δ. που αναφέρει επιτρεπόμενους όρους δόμησης.

Είναι όμως σωστή η απάντηση αυτή;

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω καταλάβει, η υπέρβαση δόμησης, κάλυψης και ύψους συγκρίνονται κατ' αρχήν με τα εγκεκριμένα στην οικοδομική άδεια. Έτσι ορίζεται η έννοια αυθαίρετη κατασκευή. Όμως για τον υπολογισμό προστίμων σύμφωνα με τον Πίνακα του νόμου και την εγκύκλιο 13 λαμβάνονται υπόψη τα μέγιστα επιτρεπόμενα στην περιοχή. Πότε όμως;

Τα μέγιστα επιτρεπόμενα που αναγράφονται στο Διάγραμμα Κάλυψης της Ο.Α., δηλ. όταν εκδόθηκε η άδεια; Ή αυτά που σήμερα ισχύουν;

Στις περιπτώσεις που υπάρχει μείωση των όρων δόμησης, ή το οικόπεδο ή αγροτεμάχιο έπαψε να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο διότι καταργήθηκαν οι παρεκκλίσεις αρτιότητας τί γίνεται; Στην τελευταία αυτή περίπτωση μάλλον δεν υποβάλλεται ούτε σημερινό διάγραμμα κάλυψης.

Σε ερώτημα στο ΥΠΕΚΑ η απάντηση για την περίπτωση μείωσης Σ.Δ. σε μεταγενέστερο χρόνο από την έκδοση της Ο.Α. και την ολοκλήρωση της κατασκευής, η απάντηση ήταν ότι η σύγκριση θα γίνει με το Διάγραμμα Κάλυψης της Ο.Δ. που αναφέρει επιτρεπόμενους όρους δόμησης.

Είναι όμως σωστή η απάντηση αυτή;

 

Ρε παιδια, ειναι δυνατον να λεει ο Ν4014 στον π.χ ιδιοκτητη του 3ου οροφου τριοροφης κατοικιας 100 μ2 σε οικοπεδο 300 μ2 που το 1970 ειχε σ.δ 1 (και χτιστηκαν 3 οροφοδιαμερισματα 100 μ2 -μικτων) ότι επειδη ο συντελεστης τωρα επεσε στο 0,8 , ξαφνικα εγινε παρανομος και πρεπει να πληρωσει προστιμο για 60 μ2?

προφανως αποκλειεται, δεν μπορει να ισχυσει κατι τετοιο γιατι δεν θα σταθει νομικα σε μελλοντικα δικαστηρια.

Link to comment
Share on other sites

Η σύγκριση υπέρβασης δόμησης, κάλυψης, ύψους μας λένε ξεκάθαρα πλέον ότι γίνεται με βάση τους όρους δόμησης της περιοχής και όχι της Ο.Α. (αν και απο το ΤΕΕ πριν από μια εβδομαδα σχετικα με την υπέρβαση ύψους μου είχαν πει ότι λογίζεται ως προς αυτό της Ο.Α.)

 

Εγώ εκεί που έχω χάσει την μπάλα είναι τί γίνεται με τους βοηθητικούς χώρους. Στην χθεσινή εγκύκλιο στο παράδειγμα Β2 πού πήγε ο συντ/στης 0,50 για το υπόγειο????

Οι κλειστοί η/χ ή κλειστοί εξώστες αντιμετωπίζονται σαν βοηθητικοί χώροι ???

Τα χάπια μου... :confused:

 

Αυτό το 0.50 για το υπογειο το ψάχνω και εγώ...μήπως θεωρούν το ξεμπαζωμένο υπόγειο κύριας χρήσης και δε βάζουμε 0.50??? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.