Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Συνάδελφοι,θέλω την άποψη σας πανω στο εξής ερώτημα.

Σε νομίμως υφιστάμενο κτίσμα(ΣΚ,ΣΔ,ΣΟ,Υψος),που όμως εχει τοποθετηθεί κατα τρόπο ώστε ενα τμήμα του να είναι εντος του Δ,πώς υπολογίζω το πρόστιμο;

Θεωρώ όλο το τμήμα (x εμβαδού)εντος του Δ αυθαίρετο ή το θεωρώ σαν μία πολεοδομικη παράβαση (παρ.13);Διότι στην μεν πρώτη περίπτωση το πρόστομο είναι αρκετά μεγάλο στην δε δεύτερη περίπτωση ειναι 500,0 Ευρώ.

Ευχαριστώ (σε όποιον γνωρίζει υπεύθυνα και απαντήσει).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

500€ για την μετατόπιση, πρόστιμο για το τμήμα εντός Δ και έκδοση ΟΑ για την ενημέρωση της θέσης.

Γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά!

Το καινούριο πρόβλημά μου είναι το εξής. Έχω ένα αυθαίρετο προς έκδοση οικοδομικής αδείας. Έχει έναν υπόστηλο χώρο όπου πριν καταλάβω ότι πρέπει να μπει ως παράβαση, το είχα σε δεύτερο φύλλο καταγραφής. Ο άνθρωπος πλήρωσε το παράβολο και τώρα είπα να βάλω το υπόστεγο ως μια παράβαση. Το θέμα είναι ότι πάω να ξαναπατήσω υποβολή και μου βγάζει ότι θα πρέπει να πληρώσει άλλα 500 ευρώ άσχετα που έχω επιλέξει ότι είναι προς έκδοση οικοδομικής αδείας. ενώ αν το αφήσω σε δεύτερο φύλλο καταγραφής αν και έχει θεωρητικά υπόλοιπο προς πληρωμή εκτός του παραβόλου όταν πατάω υποβολή, μου λέει πως δεν υπάρχει υπόλοιπο (σωστά δηλαδή). Γιατί αν το βάλω ως παράβαση, πρέπει να πληρώσω; Δεν το καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναρωτώ κι εδώ

Προσθηκούλα 10τ.μ. κυρίου χώρου και 20τ.μ. βοηθητικών με ο.α. και χωρίς υπέρβαση δόμησης.

Το πρότιμο παει κατ'αποκοπή (εγχειρίδιο σελ.25 σημειο 3) 2000Ε ή κανονικά οπότε είναι και μικρότερο; Βοήθεια..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Καλή Χρονιά σε όλους.

Με αφορμή το ερώτημα που υποβλήθηκε παραπάνω από τον sdimog σχετικά με το αν ισόγειο κτίσμα (ξεχωριστά από την υπόλοιπη κατοικία) που στεγάζει το λεβητοστάσιο θεωρείται βοηθητικός χώρος, θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

 

1. Αν το λεβητοστάσιο (ή άλλος χώρος όπως ισόγειος χώρος στάθμευσης, αποθ. χώρος κλπ) εφάπτεται με την κατοικία, (σε εκτός σχεδίου, χωρίς Ο.Α.) τότε μπορεί να θεωρηθεί Β. Χ. με μειωμένο συντελεστή;

 

2. Αν οι παραπάνω βοηθητικοί χώροι έχουν ελεύθερο ύψος πάνω από 2,40 μ. μπορούν να υπολογισθούν με μειωμένο συντελεστή ή θα θεωρηθούν ως κύριοι; (Κάτι τέτοιο αφήνεται να εννοηθεί στις τελευταίες σημειώσεις της Λεμπέση από τις 7-12-2011, στην παρ. 30 'ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΙ ΧΩΡΟΙ')

 

3.Σύμφωνα με τον Κτιριοδομικό Κανονισμό (άρθρο 2) βοηθητικοί χώροι θεωρούνται και οι χώροι υγιεινής. Μπορούν συνεπώς και αυτοί να υπολογισθούν με μειωμένο συντελεστή;

 

4. Στο Δ μέρος ερωτοαπαντήσεων του ΥΠΕΚΑ αναφέρεται στο 3 ότι τα πάχη των εξωτερικών επιχρισμάτων δεν λαμβάνονται υπόψη στο μέτρημα των διαστάσεων του κτιρίου. Πόσα εκατοστά υπολογίζετε συνάδελφοι για τα επιχρίσματα; (όχι βέβαια ότι βγαίνει κάποια σημαντική διαφορά στο πρόστιμο, αλλά αφού μας δίνεται η δυνατότητα γιατί να μην το λαμβάνουμε υπόψη)

Link to comment
Share on other sites

500€ για την μετατόπιση, πρόστιμο για το τμήμα εντός Δ και έκδοση ΟΑ για την ενημέρωση της θέσης.

Γνώμη μου.

 

Αν έχει παραβίαση Δ τι ενημέρωση θα κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, έχω περίπτωση αυθαιρέτου χωρίς Ο.Α. και έχει γίνει μπάζωμα περίπου 1,5μ περίπου από τη στάθμη του εδάφους. Το ύψος του κτηρίου υπολογίζεται από την τελική στάθμη του μπαζώματος?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά!

Το καινούριο πρόβλημά μου είναι το εξής. Έχω ένα αυθαίρετο προς έκδοση οικοδομικής αδείας. Έχει έναν υπόστηλο χώρο όπου πριν καταλάβω ότι πρέπει να μπει ως παράβαση, το είχα σε δεύτερο φύλλο καταγραφής. Ο άνθρωπος πλήρωσε το παράβολο και τώρα είπα να βάλω το υπόστεγο ως μια παράβαση. Το θέμα είναι ότι πάω να ξαναπατήσω υποβολή και μου βγάζει ότι θα πρέπει να πληρώσει άλλα 500 ευρώ άσχετα που έχω επιλέξει ότι είναι προς έκδοση οικοδομικής αδείας. ενώ αν το αφήσω σε δεύτερο φύλλο καταγραφής αν και έχει θεωρητικά υπόλοιπο προς πληρωμή εκτός του παραβόλου όταν πατάω υποβολή, μου λέει πως δεν υπάρχει υπόλοιπο (σωστά δηλαδή). Γιατί αν το βάλω ως παράβαση, πρέπει να πληρώσω; Δεν το καταλαβαίνω.

Είναι ένα πρόβλημα του λογισμικού το οποίο κι εγώ είχα πριν λίγο καιρό, αποφάσισα και έβαλα τον ημιυπαίθριο χώρο σε φύλλο καταγραφής αναφέροντας στην τεχνική έκθεση περι τίνος πρόκειται... δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με αυτόν τον τρόπο αντίθετα με το να αφήσεις 1 λοιπή απλήρωτη παράβαση...

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει παραβίαση Δ τι ενημέρωση θα κάνει?

Συμφωνώ φίλε μου.Ενημέρωση δεν γίνεται.Το ερώτημα είναι μία παράβαση ή το τμήμα εντός του Δ αυθαίρετο;

 

Για το εκτός Δ.

Το εκτός Δ είναι νομίμως υφιστάμενο.Μιλάω για το εντος Δ τί κάνουμε.Δεν μπορεί να βγεί άδεια.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.