Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Μανώλη

έχω ένα "αρτοποιείο" που βρίσκεται σε οικ<2000 κατ

Η ο.α είναι του 2008 και βρίσκεται σε ισχύ

 

Με έπιασε ο νέος νόμος Σηφουνάκη για τους οικισμούς και δεν μπόρεσα να κάνω τροπ/ση,

γιατί λόγω υπερύψωσης ολόκληρου του κτιρίου (χωρίς να μεταβληθούν τα εσωτ ύψη και χωρίς να υπερβ το μέγιστο ύψος) αυξήθηκε ό όγκος του κτιρίου

 

Αναγκάστηκα να το τακτ/σω με τον 4014

 

Τώρα που ζητώ βεβαίωση "κύριας χρήσης" από την πολεοδομία, μου την αρνούνται και μου ζητάνε "ράμπα ΑΜΕΑ" την οποία δεν μπορώ να κατασκευάσω λόγω δεδομένων

 

Οπότε "τζάμπα η τακτοποίηση"

Μου φαίνεται "κουλό" πάντως να μου επικαλούνται ότι είναι υποχρεωτική η κατασκευή της, επειδή η ο.α είναι μετά τον 2831/2000

 

(υπόψη ότι έχω έγκριση Δ/νσης Ανάπτυξης και Υγειονομικού -χωρίς ράμπα ΑΜΕΑ- καθώς και έγκριση Πυροσβεστικής μελέτης)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω κάτι συνάδελφοι για τον υπολογισμό του συντελεστή υπέρβασης δόμησης προσθέτω όλα τα τ.μ που είναι υ.δ + τα τετραγωνικα από η/χ + τ.μ. από αυθαίρετη αλλαγή χρήσης????

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι παραθέτω την κωδικοποίηση της εγκ. 1/12 με τις διορθώσεις της πρόσφατης εγκ. 7/12 όπως έχει αποδοθεί από την Κα Λεμπέση.

 

Με το μπλέ χρώμα είναι οι νέες παρεμβολές από την 7/12 και με κόκκινο τα σχόλια της Κας Λεμπέση.

 

Η κωδικοποίηση πρεπει να αναγνωσθεί με πολύ προσοχή καθώς απο ότι φαίνεται η Λεμπέση ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΗΣ ΕΓΚΥΚΛΙΟΥ.

Βλ. για παράδειγμα παράγραφο Γ4: "μετά την 28-7-2011" λέει η κανονική εγκύκλιος, "είτε προ είτε μετά την 28-7-2011" λέει η Λεμπέση

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η κωδικοποίηση πρεπει να αναγνωσθεί με πολύ προσοχή καθώς απο ότι φαίνεται η Λεμπέση ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΗΣ ΕΓΚΥΚΛΙΟΥ.

Βλ. για παράδειγμα παράγραφο Γ4: "μετά την 28-7-2011" λέει η κανονική εγκύκλιος, "είτε προ είτε μετά την 28-7-2011" λέει η Λεμπέση

 

 

Η Κα Λεμπέση έχει ήδη διορθώσει το εν λόγω σημείο και δημοσιεύσει το διορθωμένο κείμενο της κωδικοποίησης των δύο εγκυκλιων από 5/6/12.

 

Άργησα λίγο στο ρεπορτάζ.

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ (1-12)+(7 -12) από Λεμπέση- rev..pdf

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει ήδη απαντηθεί, αλλά επειδή πρέπει άμεσα να απαντήσω δεν έχω χρόνο να ψάξω. Σε οικ'οπεδο υπάρχει αυθαίρετο σπίτι και αυθαίρετη αποθήκη ( ανεξάρτητη από το σπίτι) .

Η αποθήκη πάει ως 1 παράβαση ή β'αζω τα μ2 στους βοηθητικούς χώρους?

Στις βεράντες του σπιτιού έχουν κάνει στέγαστρο με κεραμμύδι . Πάει σαν 2η παράβαση?

Εάν η αποθήκη πάει σαν 1 παρ'αβαση , τα στέγαστρα πάνε σαν 2η παράβαση ή μπορώ να τα λάβω και τα 2 σαν 1 παράβαση. ( ο προυπολογισμός και των 2 είναι κάτω των 5000ευρώ)

Link to comment
Share on other sites

όταν το οικόπεδο είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο χρειάζεται να λάβουμε υπόψη κάποιο άλλο συντελεστή( υπάρχει αυθαίρετο χωρίς άδεια σε εκτός σχεδίου περιοχή)? κάπου διάβασα ότι θεωρείται από τις μεγαλύτερες παραβάσεις και θεωρείται αυθαίρετο με μη νόμιμη άδεια και πρέπει να σημειώσουμε ότι έχει άδεια. Ισχύει αυτό?

 

Η αποθήκη που δεν είναι σε επαφή με το σπίτι πάει ως ΥΔΒΧ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.