Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Δεν ξέρω ποιός ή τι δημιουργεί το πρόβλημα...

Εγώ από τι στιγμή που το ξεκαθάρισα στο μυαλό μου, τα πάντα έγιναν ...εύκολα.

Δεν είναι νόμιμες οι όποιες αυθαιρεσίες σε εξώστες δεν δίνω βεβαίωση. Ρυθμίζω αν θέλει και στη συνέχεια δίνω. Ήδη το έκανα σε τέσσερις περιπτώσεις και "έχω και το κεφάλι μου ήσυχο".

 

Βέβαια έχασα άλλες τρεις βεβαιώσεις - πελάτες.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γνώμη μου.

Παίρνετε το συμβόλαια και το διαβάζετε. Βλέπετε και το συννημένο σχέδιο. Επάνω έχει γράμματα ή νούμερα που περιγράφουν τα όρια της αυτοτελούς οριζόντιας ιδιοκτησίας. Ότι είναι μέσα το εξετάζετε. Ότι είναι έξω το αγνοείτε. Αυτό σας ζητάει ο νόμος να βεβαιώσετε.

Το πρόβλημα προκύπτει επειδή η λέξη αυτοτελής οριζόντια ιδιοκτησία δεν επαναλαμβάνεται μετά το δεύτερο διαζευκτικό 'ή' όπως προφανώς θα έπρεπε. Προφανώς στο ΥΠΕΚΑ τα ελληνικά δεν είναι στο φόρτε τους.

 

Αντί να βγάλουν δύο αράδες ξεκάθαρες μας βάζουν να γινόμαστε γκουρού.

Edited by banskoboy
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου.

Παίρνετε το συμβόλαια και το διαβάζετε. Βλέπετε και το συννημένο σχέδιο. Επάνω έχει γράμματα ή νούμερα που περιγράφουν τα όρια της αυτοτελούς οριζόντιας ιδιοκτησίας. Ότι είναι μέσα το εξετάζετε. Ότι είναι έξω το αγνοείτε. Αυτό σας ζητάει ο νόμος να βεβαιώσετε.

Το πρόβλημα προκύπτει επειδή η λέξη αυτοτελής οριζόντια ιδιοκτησία δεν επαναλαμβάνεται μετά το δεύτερο διαζευκτικό 'ή' όπως προφανώς θα έπρεπε. Προφανώς στο ΥΠΕΚΑ τα ελληνικά δεν είναι στο φόρτε τους.

 

Αντί να βγάλουν δύο αράδες ξεκάθαρες μας βάζουν να γινόμαστε γκουρού.

 

Ο νόμος δεν λέει να "διαβάσουμε" μόνο τα συμβόλαια, αλλά και τα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας.

Link to comment
Share on other sites

ο νόμος δεν λέει να διαβάσουμε συμβόλαια

όποιος ΜΑΣ δηλώσει ιδιοκτήτης του ακινήτου,

τον πιστεύουμε

και αν η δήλωση ακυρωθεί, εξ' αυτού του λόγου, υπεύθυνος είναι ο ίδιος

και όχι ο μηχανικός

Link to comment
Share on other sites

Για την έκδοση βεβαίωσης ο ιδιοκτήτης προσκομίζει στο μηχανικό συμβόλαιο και ο μηχανικός (προφανώς αφού το διαβάσει, γιατί το "μου επιδόθηκαν" δεν νοείται ως κάτι άλλο, μου επιδόθηκαν για να τα διαβάσω και να βεβαιωθώ ότι, όντως αναφέρονται στο συγκεκριμένο ακίνητο και στον συγκεκριμένο ιδιοκτήτη) κ.λπ. πιστοποιεί αυτό που θέλει (και αναφέρει στη βεβαίωσή του ότι, "μου το έφερε και το συμβόλαιο").

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

σωστός ο ΙΑΣΟΝΑΣ

(λάθος μου)

 

αναφερόμουν στην ένταξη και όχι στην έκδοση βεβαίωσης μεταβίβασης

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για πειτε μια γνωμη. Χωραφι σε αναδασμο εχει κοπει σε δυο κομματια απο τις γραμμες του ΟΣΕ. Μια η δυο βεβαιωσεις?

Η λογικη μου μου λεει οτι

α) σε περιπτωση αντιστοιχη στο κτηματολογιο (χωραφι μεσα απο το οποιο ειχε περασει ρεμα) πληρωθηκαν δυο δικαιωματα

β) αν ειναι μια βεβαιωση εχω προβλημα στον γεωγραφικο εντοπισμο (γιατι θα πρεπει μεσα στο πολυγωνο να συμπεριλαβω και τις γραμμες)

 

Αρα 2 βεβαιωσεις?

Link to comment
Share on other sites

2 βεβαιώσεις αν είναι κομμένο από παλιά

δηλαδή αν υπάρχει ήδη τίτλος που περιγράφει το κόψιμο -γιατί πλεον αποτελούν 2 ακίνητα

 

αν δεν υπάρχει 1 βεβαίωση (δεν σε ενδιαφέρει αν στο εντοπισμό το δείξεις σαν ένα

με τις γραμμές μέσα)

στο τοπ/κό θα φαίνεται η κατάτμηση σε 2

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Πως συνάδελφε, οι δικηγόροι σου και οι πολεοδόμοι σου, σου λένε ότι η παρ 2

Αρθ 23 αναφέρεται ΠΑΝΤΑΚΑΘΑΡΑ σε δόμηση, κάλυψη, ύψος

Αρχικως δεν μου το λενε οι δικηγοροι ΜΟΥ και οι πολεοδομοι ΜΟΥ. Δικο μου συμπερασμα ειναι, ουτε φυσικα οι προαναφερθεντες ειναι δικοι ΜΟΥ

Παει αυτο, ξεκαθαριστηκε, νομιζω

 

Η παρ 2 αρ 23 σε παραπέμπει στην παρ 6 άρθ 24 και όχι στην 6.α (που πράγματι αναφέρεται σε τ.μ και επομένως έμμεσα σε σ.δ σ.κ κλπ)

 

Η παρ 6 αποτελείται από τις υποπαραγράφους 6.α- 6.β -6.γ-6.δ

Για δες σε τι αναφέρεται η 6.δ

Δεν αναφέρεται σύμφωνα με τους «ιεραπόστολους» του ΥΠΕΚΑ σε ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ εξωστών- κιόσκια κλπ;;

 

Ήτοι σε αυτές που εσύ με το μήνυμά σου, απαρνείσαι

 

 

Άρθρο 23 Παρ2

στ) για τις οποίες έχει περατωθεί η διαδικασία καταβολής του ενιαίου ειδικού προστίμου, όπως προβλέπεται στην παράγραφο 6 του επόμενου άρθρου και για το χρονικό διάστημα που προβλέπεται στον παρόντα νόμο

Άρθρο 24

6. α. Ο φερόμενος ιδιοκτήτης της αυθαίρετης κατασκευής ή χρήσης που δηλώνεται σύμφωνα με τις προηγούμενες παραγράφους καταβάλλει ενιαίο ειδικό πρόστιμο, το οποίο υπολογίζεται με βάση το εμβαδόν της, επί την τιμή ζώνης, που ισχύει στην περιοχή του ακινήτου, ανεξαρτήτως της χρήσης αυτού, σύμφωνα με το σύστημα αντικειμενικών αξιών

….

β. Ειδικά για αυθαίρετη κατασκευή ή χρήση καθ’ υπέρβαση ….. χιλιάδες (2.500) ευρώ.

γ. Στην περίπτωση που η αυθαίρετη κατασκευή ή η αυθαίρετη … παραπάνω διατάξεων.

«δ. Για παραβάσεις, οι οποίες δεν εμπίπτουν στις κατηγορίες 1 έως και 12 του πίνακα του Παραρτήματος του παρόντος και δεν αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια χώρου (τ.μ.), καταβάλλεται παράβολο 500 ευρώ και το ειδικό πρόστιμο υπολογίζεται ανά είδος παράβασης με αναλυτικό προϋπολογισμό. Προϋπολογισμός έως και 5.000 ευρώ θεωρείται μία (1) παράβαση για την οποία καταβάλλεται πρόστιμο 500 ευρώ. Ο αριθμός των παραβάσεων α-

νά είδος προκύπτει από το πηλίκον του αναλυτικού προϋπολογισμού της δια του ποσού των 5.000 ευρώ, στρογγυλοποιούμενο προς τα άνω. Ο συνολικός αριθμός των παραβάσεων του ακινήτου σημειώνεται στο τετραγωνίδιο 13 του πίνακα του Παραρτήματος.»

ΟΚ.... Ξερω επακριβως τι μου λεει ο Νομος... Τι μου τα ξανατονιζεις με Bold και υπογραμμισμενα και δεν ξερωγω τι αλλους τροπους για να τραβηξεις τα βλεμματα μου?

Το θεμα εν προκειμενω ειναι οτι ο Νομος στα σημεια που τονιζεις αναφερει για πασης φυσεως παραβασεις, ενω ο 4030, αρ49, παρ4 αναφερει ρητα ποιες παραβασεις ελεγχουμε....

Τωρα αν εσυ συνεχιζεις να ελεγχεις τους εξωστες για δομηση, καλυψη και υψος δικαιωμα σου...

Δε θα σου πω τι να κανεις, μεγαλα παιδια ειμαστε (και πατριωτες κιολας :mrgreen: ), αναλαμβανουμε τις ευθυνες των πραξεων μας

 

Δες επίσης και τι υπογράφεις στη βεβαίωση μεταβίβασης (όπως ισχύει με την τελ τροπ/ση -παρά τις τόσες τροπ/σεις του κειμένου της)

Άρθ 23 παρ 4

«4. Σε κάθε ΄΄΄΄΄΄ βεβαίωση μηχανικού, με τις οποίες δηλώνεται και βεβαιώνεται αντίστοιχα ότι στο ακίνητο δεν υπάρχει κτίσμα ή στη διακεκριμένη αυτοτελή οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μη συμπεριλαμβανομένων των κοινοκτήτων ή κοινοχρήστων χώρων του ακινήτου, δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές που να επηρεάζουν τη δόμηση, την κάλυψη και το ύψος της ιδιοκτησίας και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια, ή ότι οι εκτελεσμένες αυθαίρετες κατασκευές ή οι εγκατεστημένες αυθαίρετες χρήσεις, εμπίπτουν σε μία από τις εξαιρέσεις της παραγράφου 2 και δεν υπάγονται σε καμία από τις περιπτώσεις της παραγράφου 3.

Μα δεν βεβαιωνεις αυτο... Αυτο λεει ο 4030 να βεβαιωσεις... 1η περιπτωση να ειναι καθαρο και 2η περιπτωση να εχει αυθαιρεσιες που να εντασσονται σε εξαιρεσεις..

Διαφορες στις διαστασεις εξωστων δεν τις θεωρω αυθαιρεσιες της οριζοντιας ιδιοκτησιας μου. Εσυ τις θεωρεις. Ληξαν

 

Όσο για το ότι τα μπαλκόνια δεν μεταβιβάζονται (όπως μερικοί σχολιάζουν) δεν μπορώ να το κατανοήσω και δεν νομίζω ότι αξίζει να το σχολιάσει κανείς είναι σαν να λέμε ότι η όψη της οικοδομής επειδή νοείται "κοινή" δεν μεταβιβάζεται με το διαμέρισμα

Μα δε μεταβιβαζεις τους εξωστες και τους τοιχους... Το εμβαδον εντος της περιμετρου που οριζεται απο αυτους μεταβιβαζεις....

Ξεκαθαρο νομιζω ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος δεν λέει να "διαβάσουμε" μόνο τα συμβόλαια, αλλά και τα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας.

Ο νόμος δεν λέει να "διαβάσουμε" μόνο τα συμβόλαια, αλλά και τα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας.

1. Τα συμβόλαια διαβάζονται. Δεν βλέπω το λόγο των αποσιωπητικών.( ΟΚ. Μπορείς να πεις αναγιγνώσκονται.)

2. Τα εγκεκριμένα σχέδια της άδειας ΔΕΝ περιγράφουν οριζόντιες ιδιοκτησίες. Μπορεί να είναι εγκεκριμένα από την Πολεοδομία, αλλά η ιδιοκτησία

καθορίζεται από τα σχέδια που έχουν κατατεθεί στο συμβόλαιο (σύσταση, μεταβίβαση κτλ) ΕΑΝ έχουν κατατεθεί (πχ παλαιά κτίρια). Ο νόμος μιλάει για ιδιοκτησίες και οι ιδιοκτησίες καθορίζονται από τα συμβόλαια και όχι από τις πολεοδομικές άδειες.

Τα εγκεκριμένα σχέδια χρειάζονται για να βρεθούν και να καταγραφούν οι υπερβάσεις. Το στάδιο αυτό όμως έπεται.

 

Δηλαδή δουλειά μας είναι να συγκρίνουμε το σχέδιο της ιδιοκτησίας (σύσταση, μεταβίβαση, κτλ) με το εγκεκριμένο της πολεοδομίας ώς προς το τμήμα που περικλείεται σαφώς στην ιδιοκτησία απο το συμβόλαιο και να αποφανθούμε εάν σε αυτό το τμήμα υπάρχουν υπερβάσεις σε κάλυψη, δόμηση και ύψος ή άλλες αυθαίρετες κατασκευές (εννοείται και χρήσεις).

Edited by banskoboy
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.