Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Φαντάζομαι πως το Ε9 το ζητάνε για να δούνε αν έχει άλλη ιδιοκτησία ώστε να είναι σωστή η δήλωση κύριας και μοναδικής κατοικίας.

Αν δεν το δηλώνει στο Ε9 είναι φορολογική παράβαση.

 

Στο Ε9 δηλώνεται το ακίνητο μόνο μία φορά όταν το αποκτήσεις.ΔΕΝ δηλώνεται κάθε χρόνο!Έτσι τουλάχιστον έγραφε στις οδηγίες της εφορίας συμπλήρωσης των φορολογικών εντύπων. Επομένως πρέπει να βρει το Ε9 της χρονιάς που το έχει δηλώσει.Όσο για την μοναδική κατοικία με ένα απλό Ε9 δε φαίνεται!Πρέπει να είναι το τελευταίο Ε9 στο οποίο έχει γίνει η μεταβολή ακίνητης περιουσίας και όχι το Ε9 της τελευταίας φορολογικής χρονιάς.

Edited by jimaros288
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε καθ'ολα νομιμο διαμερισμα που δεν εχει καμια υπερβαση δομησης ,ο ενας προβολος στη μια πλευρα του διαμερισματος βαση αδειας επρεπε να εχει μηκος 13 μετρα και στη πραγματικοτητα εχει γινει 14 . Το πλατος του εξωστη ειναι 1.2 μ , οποτε μιλαμε για συνολικη υπερβαση 1,2 τ.μ. εξωστη . Συμφωνα με τον νομο 4014 δεν εχω ουτε υπερβαση δομησης ,καλυψης (εφοσον οι εξωστες δεν μετρουν στην καλυψη) .

 

Ποια ειναι η γνωμη σας σε μια τοσο μικρη παραβαση να δωσω βεβαιωση ή να πω τον πελατη να το τακτοποιησει με τον 4014 και να του βγει 2500 (με την αμοιβη μου) ευρω και μετα να δωσω βεβαιωση ?

Link to comment
Share on other sites

Να αλλάξω λίγο το ερώτημα

 

Αν διαπιστώσουμε περιπτώσεις δομικής τρωτότητας ενός ακινήτου προχωρούμε στην βεβαίωση για μη ύπερξη αυθαιρεσιών η οχι ?

 

Οι παραβάσεις αυτές είναι θέμα του Ν.4014 ?

 

Το Τεε τηλεφ. μου είπε μπορούμε και πάει με αναλυτικό ! Αλλα ολα αυτά προφορικά.

 

Επίσης έχω καταλάβει οτι με το δελτίο δομικής τρωτότητας για κατοικίες ή την μελέτη στατικής επάρκειας για χώρους συνάθροισης τελειώνουμε την διαδικασία!

 

Και εαν η μελέτη απαιτεί μέτρα πρόσθετα τι κάνουμε ?

 

Πιστεύω οτι το θέμα είναι αρκετά σοβαρό και θα υπάρχουν πολλές περιπτώσεις τέτοιων θεμάτων

Link to comment
Share on other sites

Σε καθ'ολα νομιμο διαμερισμα που δεν εχει καμια υπερβαση δομησης ,ο ενας προβολος στη μια πλευρα του διαμερισματος βαση αδειας επρεπε να εχει μηκος 13 μετρα και στη πραγματικοτητα εχει γινει 14 . Το πλατος του εξωστη ειναι 1.2 μ , οποτε μιλαμε για συνολικη υπερβαση 1,2 τ.μ. εξωστη . Συμφωνα με τον νομο 4014 δεν εχω ουτε υπερβαση δομησης ,καλυψης (εφοσον οι εξωστες δεν μετρουν στην καλυψη) .

 

Ποια ειναι η γνωμη σας σε μια τοσο μικρη παραβαση να δωσω βεβαιωση ή να πω τον πελατη να το τακτοποιησει με τον 4014 και να του βγει 2500 (με την αμοιβη μου) ευρω και μετα να δωσω βεβαιωση ?

 

 

 

 

Προσέξτε μη σας πάρουν στο κηνύγι κάποια στιγμή οι ιδιοκτήτες.....

Δεν γίνεται ρε συνάδελφοι μέσα σε λίγους μήνες να λυθούν προβλήματα 40 ετών στην Ελλάδα...ας είμαστε και λίγο ελαστικοί...

Link to comment
Share on other sites

Προσέξτε μη σας πάρουν στο κηνύγι κάποια στιγμή οι ιδιοκτήτες.....

Δεν γίνεται ρε συνάδελφοι μέσα σε λίγους μήνες να λυθούν προβλήματα 40 ετών στην Ελλάδα...ας είμαστε και λίγο ελαστικοί...

 

Συμφωνώ κ. συνάδελφε, δυστυχως τα πρβλήματα των τελευταίων 60 ετών θα πω εγώ δεν γίνεται να λυθούν !

 

Σκέφτομαι δε συχνά οτι η βεβαίωση είναι περιορισμένης χρονικής διάρκειας ( ημερών μηνός , 2 μηνών και πολύ λέω)

 

Πάντως καταντάει συνειδησιακό το πρόβλημα και ο μηχανικός των 300 ευρώ καλείται να βγάλει το κουνέλι απο την τρύπα!

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΝΟΨΗ

 

σε περιπτωσεις χορηγησης βεβαιωσης:

 

1. πρεπει να γινει ηλεκτρονικα

2. αμοιβη επισημη δεν υπαρχει αλλα προωθειται το 1000λ

3. κρατησεις τεε/τσμεδε (ελαχιστη αμοιβη) και φεμ (συμφωνησεισα αμοιβη) πληρωνονται (?)

 

 

κατα αυτο απαιτειται υποβολη του εργου στο προγραμμα αμοιβωνγια παραλαβη κωδικου. ως τι εργο θα το υποβαλλουμε διοτι στα εργα του 4014, δεν ειναι 1000λ η ελαχιστη και οι κρατησεις πανε βασει αυτης...

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

Στο Ε9 δηλώνεται το ακίνητο μόνο μία φορά όταν το αποκτήσεις.ΔΕΝ δηλώνεται κάθε χρόνο!Έτσι τουλάχιστον έγραφε στις οδηγίες της εφορίας συμπλήρωσης των φορολογικών εντύπων. Επομένως πρέπει να βρει το Ε9 της χρονιάς που το έχει δηλώσει.Όσο για την μοναδική κατοικία με ένα απλό Ε9 δε φαίνεται!Πρέπει να είναι το τελευταίο Ε9 στο οποίο έχει γίνει η μεταβολή ακίνητης περιουσίας και όχι το Ε9 της τελευταίας φορολογικής χρονιάς.

Πολύ σωστά jimaros288.

Link to comment
Share on other sites

salpigoal

 

Συναδελφε κι εγω το ιδιο σκεφτομαι, εχει τοσες μα τοσες μικροπαραβασεις σε καθε ακινητο που αν οι πελατες ειχαν λεφτα και δεχοντουσαν να τα πληρωσουν εμεις θα επρεπε ηδη να ειχαμε κανει περιουσια .....

Link to comment
Share on other sites

sandance

από ότι καταλαβαίνω ισχύουν πλέον τα εξής:

  1. Αν συμφωνήσω εργασία με 3.000 ενώ η νόμιμη είναι 4.000 και δεν καταθέσω το συμφωνητικό στο ΤΕΕ (για να μην έχω πειθαρχικές διώξεις) τότε φορολογούμε στις 4.000
  2. Αν συμφωνήσω εργασία με 3.000 και η νόμιμη αμοιβή είναι 4.000 και καταθέσω και το συμφωνητικό στο ΤΕΕ (άσχετα αν θα έχω ή δεν έχω πειθαρχικές διώξεις) τότε φορολογούμε στις 3.000
  3. Αν συμφωνήσω εργασία με 3.000 και η νόμιμη αμοιβή είναι 3.000 είτε καταθέσω το συμφωνητικό στο ΤΕΕ είτε όχι τότε φορολογούμε στις 3.000

Όλα τα παραπάνω στοιχεία θα διασταυρώνονται:

1.από την συγκεντρωτική κατάσταση του ΤΕΕ και

2.από την συγκεντρωτική κατάσταση που είμαι υποχρεωμένος να υποβάλω και εγώ ως φορολογούμενοςΓ

ια αυτό το λόγο ζητάν την υποβολή της και από τον φορολογούμενο και από τον πρόεδρο ΤΕΕ

Θα την πατήσουν όσοι νόμιζαν ή νομίζουν ότι κάνοντας συμφωνητικό με 3.000 και πληρώνοντας υπέρ ΤΕΕ στις 4.000 ξεμπέρδεψαν (χωρίς να μπλέκουν με κατάθεση συμφωνητικών-εμφάνιση έκπτωσης-πειθαρχικά κλπ)

Τώρα μετά την διασταύρωση θα τους ζητήσουν διαφορά ΦΠΑ 1000χ23%=230 και ΦΕΜ 100 σύνολο 330 και κάτι …

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.