Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Άκουσα κάπου για αμοιβή βεβαίωσης νομιμότητας ίση με αυτήν της ενεργειακής επιθεώρησης, δηλαδή περίπου €1.5/m2, με minimum τα €150... Ήμαρτον... Τι σπέκουλα είναι αυτή; Γιατί δεν βγαίνει το ΤΕΕ να δηλώσει επίσημα τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να διαγραφούν τα post 965 & 966 τώρα.

Άντε γιατί έχω και ταξίδι στα Κύμινα την Κυριακή και δε μπορώ να πάω με νεύρα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω περίπτωση που με προβληματίζει σχετικά με την ρύθμιση με τον 4014 και έκδοση βεβαίωσης για κτίσμα προ το 1955 που όμως υπάρχει προσθήκη με τσιμεντόλιθους τουαλέτας που επίσης υπάρχει το 1971 (Α/Φ) αλλά λόγω δέντρου που κάλυπτε το κτίσμα το 1950 (Α/Φ) δεν φαίνεται Αλλά λόγω της κατασκευής του και τις μαρτυρίες των κατοίκων του, μάλλον έγινε περί τα τέλη της δεκαετίας του 1960 .

Υπήρχε ένας νόμος επί χούντας που επέτρεπε την κατασκευή τουαλέτας σε παλαιά κτίσματα ?

Αλλιώς είμαι αναγκασμένος να το κάνω ρύθμιση με τον 4014 μαζί με μια προσθήκη που έχει αποδεδειγμένα σε άλλο παλαιό κτίσμα αποθήκης από λιθοριπή που έχει επίσης εντός του οικοπέδου Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Να διαγραφούν τα post 965 & 966 τώρα.

Άντε γιατί έχω και ταξίδι στα Κύμινα την Κυριακή και δε μπορώ να πάω με νεύρα.

Χαβαλέ κάναμε...

Δεν ήταν για σβήσιμο τα μηνύματα, αν και off topic όπως και τα δικά μου.

Αλλά δεν πειράζει... έτσι τιμωρεί ο λαός του ΗΡΑΚΛΗ. :smile:

Link to comment
Share on other sites

@Clemenza

 

(το βάζω bold για να μην τ ακούσω απ τον απο πάνω tpanag...... :smile: )

 

 

Φίλε μου δεν έχω καμία διάθεση να διαφωνούμε μεταξύ μας ούτε πρόκειται να τα "ακούσεις". Απλά αυτό που ξέρω εγώ, είναι το ΤΕΕ δε νομοθετεί (τουλάχιστον όχι αυθαίρετα και μόνο του γιατί εμμέσως το κάνει κάποιες φορές). Οφείλει να εφαρμόζει τους νόμους. Και γραπτά ως νομοθεσία δεν έχω βρει κάτι από αυτά που υποστηρίζετε.

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Άρα τι κάνουμε βρε συνάδελφοι.

Εκδιδουμε ηλεκτρονική ή χειρογραφη βεβαίωση για μεταβίβαση ακινήτου?

Παίρνουμε εντολή πληρωμής ή συμφωνητικό?

Πληρώνουμε ΦΕΚ τμεδε ΤΕΕ ή μόνο ΑΠΥ?

Τι στο καλό κάνουμε?

Έλεος!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όσο δεν μου ζητάνε οι συμβολαιογράφοι ηλεκτρονική υποβολή , δεν την κάνω παρά μόνο για αυτά που κάνω ρύθμιση με τον 4014. Φυσικά εκδίδω ΑΠΥ και κρατώ σε αρχείο τα στοιχεία και την βεβαίωση αν χρειαστεί να την υποβάλω.

Τελευταία για ασφάλεια παίρνω από τον πελάτη μου υπογραφή σε υπόδειγμα ιδιωτικού συμφωνητικού αμοιβής που κυκλοφορεί και το κρατώ και αυτό στο αρχείο μου προς το παρόν , ώστε να δω τι θα γίνει αργότερα.Αν δηλαδή υποβάλεται και αυτό μαζί με αυτά που αφορούν αμοιβές για ρύθμιση με το 4014

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Απο δω και εφεξης λεω να το κανω κι εγω αυτο με το ιδιωτικο συμφωνητικο...

Δεν ειναι τιποτα να αποσπασω μια ακομα υπογρφαη απο τον πελατη, τη στιγμη που θα τις μοιραζει δεξια και αριστερα οταν θα πουλαει το σπιτι του...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς απλή?

 

Αν υποτίθεται ότι έλεγξες δεν βρηκες αυθαιρεσίες την δίνεις (ΜΟΝΟ φπα) χωρίς ΤΣΜΕΔΕ, ΦΕΜ και περιμένουμε μήπως τα ζητήσουν αργότερα με κάποιον τρόπο. (αναδρομικά???)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.