Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

η αμοιβή πάει με το 696/74 και το πας αναλυτικά ,σύμφωνα με τι εργασίες θα κάνεις, ή πάει με το 1% για ακίνητο μέχρι 40000ευρώ

 

Ο "χοντρός" πήρε διορία 40 ημερών να ισοπεδώσει τα πάντα. Να "ανοίξει" τα πάντα. Οπότε μη δίνετε μεγάλη σημασία. Ενδεχομένως θα εφευρέσουν κανέναν περίεργο "αντικειμενικό" (όπως πάντα τον τελευταίο καιρό), "με το κεφάλι" τρόπο υπολογισμού των κρατήσεων και τέλος. Και φυσικά όσο πιο τελευταία στιγμή γίνεται για να μας πιάσουν στον ύπνο. Αν ήταν να υπολογίζονταν οι αμοιβές με τον 696 το ευκολότερο πράγμα θα ήταν να βγει μια επίσημη και σαφής ανακοίνωση μέχρι τώρα που ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του...

Link to comment
Share on other sites

εδω σημερα στο πρωτο θεμα μας κρεμασανε ολους.....οτι εχουμε ολοι μυρια κτλ κτλ....οτι ειμαστε παιδια του παοκ και για εμας φροντιζει μονο......ο κοσμος ελεγε μπραβο που το εδωσε η εφημεριδα.....βασικα αποτι καταλαβα ολοι αυθαιρετα ειχαν που τους επιασε κοψιμο με το πιστοποιητικο !!

 

Γιατι παιδια του μπαοκ ρε φιλε....

Εγω που ειμαι Αρειανος δεν εχω τυχη δηλαδης? :confused:

 

Περαν της πλακας τωρα, ακουσα για προσπαθεια ελαχιστων αμοιβων βεβαιωσης νομιμοποτητας διαμερισματος στα 500-600€ πλεον του ΦΠΑ, κατι που ασφαλως και ειναι υπερ του Μηχανικου αλλα τι θα γινει με ολους εμας που εκδωσαμε βεβαιωσεις αλλα κοψαμε ΑΠΥ με μικροτερο ποσο?

 

Αν μας υποχρεωσουν να επιβαρυνθουμε το ΦΠΑ για την ελαχιστη, θα ειναι μεγαλο πληγμα....

Για τις κρατησεις, αντε, να το δεχθω....

Link to comment
Share on other sites

Ο ΦΠΑ Inzaghi επιβάλλεται επί του ποσού το οποίος κόβεις ΑΠΥ. Κάτι διαφορετικό δε μπορεί να γίνει με την υπάρχουσα φορολογική νομοθεσία. Δε γίνεται επιβολή ΦΠΑ διαφορετικού από αυτού που προκύπτει από τα παραστατικά. Το πρόβλημα με όσους βιαστήκατε και κόψατε ήδη ΑΠΥ και μάλιστα "μικρές" είναι μήπως αυτές οι αμοιβές θεωρηθούν κατόπιν εορτής "μικρές" με ό,τι αυτό συνεπάγεται ή μήπως επιβληθούν κρατήσεις (ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ-ΤΕΕ) επί μεγαλυτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω πως μια αμοιβη της ταξεως των 300-400€ πλεον του ΦΠΑ για τη βεβαιωση δυναται να κριθει χαμηλη.... Αλλο να κοψω μια ΑΠΥ για βεβαιωση 10€+ΦΠΑ...

 

Ακομα και χαμηλη να ειναι η τιμη, πχ κατοσταρικο με ΦΠΑ μεσα, καλλιστα μπορεις να ισχυριστεις οτι επροκειτο για φιλικο μου προσωπο και του εκανα καλυτερη τιμη....

 

Νομος της ελευθερης αγορας μετα σου λεει...

Τι ελευθερη αγορα εχουμε οταν μας ζητανε το λογο που κοβουμε χαμηλες αμοιβες?

 

Ντεν καταλαβαινει...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι παιδια του μπαοκ ρε φιλε....

Εγω που ειμαι Αρειανος δεν εχω τυχη δηλαδης? :confused:

 

Περαν της πλακας τωρα, ακουσα για προσπαθεια ελαχιστων αμοιβων βεβαιωσης νομιμοποτητας διαμερισματος στα 500-600€ πλεον του ΦΠΑ, κατι που ασφαλως και ειναι υπερ του Μηχανικου αλλα τι θα γινει με ολους εμας που εκδωσαμε βεβαιωσεις αλλα κοψαμε ΑΠΥ με μικροτερο ποσο?

 

Αν μας υποχρεωσουν να επιβαρυνθουμε το ΦΠΑ για την ελαχιστη, θα ειναι μεγαλο πληγμα....

Για τις κρατησεις, αντε, να το δεχθω....

 

Έλα ρε inzaghi αρειανάρα? Από την αρχή σε πήρα με καλό μάτι! :P

Πάντως απαράδεκτο και αυτό το άρθρο!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!! Προσπαθωντας να βρω μια ακρη με τις νομιμες αμοιβες που ανεφερονται στον 3919/2011, κατεληξα στο εξης¨

Οι ελαχιστες πλεον ονομαζονται νομιμες.

8. Η παρ. 1 του άρθρου 1 του π.δ. 696/1974 αντικαθίσταται

ως εξής:

«1. Οι καθοριζόμενες με το διάταγμα αυτό αμοιβές απο−

τελούν τις νόμιμες αμοιβές, οι οποίες ισχύουν για την πε−

ρίπτωση που δεν προκύπτει έγκυρη έγγραφη συμφωνία

αμοιβής, για την εκπόνηση μελετών και τη διενέργεια επι−

βλέψεων − παραλαβών και εκτιμήσεων Συγκοινωνιακών,

Υδραυλικών και Κτιριακών Έργων ως και Τοπογραφικών

Κτηματογραφικών και Χαρτογραφικών Εργασιών.

5. Οι αναφερόμενες στο π.δ. 696/1974 «ελάχιστες αμοιβές»

ή «αμοιβές» νοούνται εφεξής ως νόμιμες αμοιβές κατά την

έννοια της παραγράφου 1 του άρθρου 1 του ίδιου διατάγ−

ματος όπως αντικαθίσταται με την παράγραφο 8 και, πέραν

της λήψεως υπόψη για τον υπολογισμό νόμιμων εισφορών

και δικαιωμάτων από το ΤΕΕ

Εγω κατεληξα στο συμπερασμα , οτι ανετα μπορουμε να παμε με τις μεχρι τωρα "ελαχιστες" ή"νομιμες" αμοιβες (το ιδιο πραγμα ειναι στην ουσια).Αν τωρα εχουμε συμφωνησει με τον πελατη μια τιμη πχ εστω 700e ,θα καταβαλουμε φπα , φεμ τσμεδε και τεε βασει αυτης της τιμης.Δεν αναφερει πουθενα οτι πρεπει οι κρατησεις να πανε με την νομιμη -ελαχιστη αμοιβη.Και λογικο ειναι , θα μπορουσα να κοψω δ.π.υ για 700e και στο φεμ να βαλω αμοιβη 1163 και να πληρωσω το10% , οταν ηδη πανω στο Φεμ εχω συμπληρωσει το νουμερο της αποδειξης? δεν θα υπαρχει αντιστοιχια. Εξαλλου στο νομο γινεται αναφορα και για τις κρατησεις του ΤΕΕ ") Επί της συμβατικώς συνομολογουμένης ή της νομί−

μου αμοιβής κατά τις διακρίσεις της παραγράφου 4, κατα−

βάλλεται από τον μηχανικό υπέρ του Τ.Ε.Ε. ποσοστό 2% για

τις πάσης φύσεως δαπάνες αυτού

Αρα ή παμε με τις νομιμες-ελαχιστες ή κανουμε συμφωνια για ενα λογικο ποσο(οκ ποιος μηχανικος θα παρει 100 e αμοιβη για ολη αυτην διαδικασια και να εχει και την ευθυνη αμα μετα ο ιδιοκτητης του ζητησει και την βεβαιωση -που λογικο ειναι να απευθυνθει στον ιδιο μηχανικο που του εκανε την τακτοιηση.)Φυσικα για τους συγγενεις τουλαχιστον α βαθμου και να με καλεσει το ΤΕΕ , μπορω να επικαλεστω την συγγενεια για την σχετικα χαμηλη τιμη που θα φαινεται υποχρεωτικα στο δ.π.υ

Αυτη ειναι η γνωμη μου τελικα οσον αφορα τις αμοιβες μας , κα για αυτο ισως βγαινουν και λενε "ειναι ελευθερες συμφωνα με τον ν3919/2011

Link to comment
Share on other sites

ΚΡΙΣΙΜΗ ΕΡΩΤΗΣΗ:

 

Όταν ένας μηχανικός θέλει να κάνει ρύθμιση για τον εαυτό του με απαλλαγή από αμοιβές, σαν "Αριθμό έργου" τι θα βάλει στο σύστημα;

 

Θα εκδόσει κανονικά εντολή την οποία δεν θα πληρώσει (θα πληρώσει μόνο τα "ψιλα" στο τοπικό ΤΕΕ); Και το σύστημα όταν πάει να διασταυρώσει δήλωση με αμοιβή, απλά θα δει μια "απλήρωτη" αμοιβή;

 

Σχετικό: http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=29213

Link to comment
Share on other sites

dimitripsi: ναι. Αυτό συνέβαινε πάντα εξάλλου. Εκδίδεις εντολή πληρωμής και με αυτήν πας στο ΤΕΕ και παίρνεις απαλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.