Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Μα γτ να παει σε αλλο μηχανικο???

 

Για οποιονδήποτε λόγο! Γιατί τσακώθηκε, γιατί βρήκε φθηνότερο για τη "Β' φάση", γιατί πήρε σύνταξη ο 1ος μηχανικός, γιατί πέθανε, γιατί έκλεισε τα βιβλία του, γιατί έφυγε μετανάστης. 2μήνες (++ θα πάει πιθανότατα είμαι σίγουρος) είναι πολύς καιρός. Κυρίως για τον 2ο λόγο βέβαια (το κατανοείς υποθέτω). Εκτός αν γίνονται συμφωνητικά εξαρχής.

Link to comment
Share on other sites

Άρα για να ξεκινήσεις οτιδήποτε πληρώνεσαι την προκαταβολή για την αποτύπωση, μετά πας κάνεις την αποτύπωση και τα υπόλοιπα (υπολογισμός προστίμου κλπ) και αφού ολοκληρωθεί η πρώτη φάση πληρώνεσαι και τα 400?

 

Έτσι το σκέφτομαι. Σε μια πελάτισσα που το είπα σήμερα πάντως το δέχτηκε χωρίς πρόβλημα. Η γνώμη σου;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μου φαίνεται και θα το εφαρμόσω κι εγώ. Τουλάχιστον εξασφαλίζεις απο πριν τα χρήματα για την αποτύπωση που είναι το πιο κοπιαστικό της πρώτης φάσης. Φαντάσου να πήγαινες να την έκανες, να έβγαζες ακριβώς τα τετραγωνικά κλπ και με βάση αυτά και το ακριβές πρόστιμο και να σου έλεγε ο πελάτης δεν το προχωράω (και δεν σε πληρώνω). Ενώ αν σου ρίξει πιστόλι στα υπόλοιπα (της πρώτης φάσης πάντα) δεν είναι τόσο μεγάλη η ζημιά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκέφτομαι να χρεώνω ενα ποσό για την πρώτη φάση που για μένα σημαίνει: αίτηση, υπολογισμός προστίμου, βασικός έλεγχος τίτλων, όροι δόμησης (επίσκεψη σε πολεοδομία κλπ) και γενικά ξεκαθάρισμα περί οικοδομησιμότητας, γύρω στα 400ευρώ

+ προκαταβολή για την αποτύπωση η οποία θα συμψηφιστεί με την αμοιβή της δεύτερης φάσης που είναι: σύνταξη σχεδίων, δελτίο τρωτότητας/στατική μελέτη κλπ κλπ

Τι λέτε;

 

Δηλαδή θεωρώ οτι στην πρώτη φάση θα κάνω όλη την έρευνα και τη συγκέντρωση στοιχείων και στη δεύτερη φάση απλά υλοποίηση. Βέβαια θα μου φάει πολύ χρόνο η πρώτη φάση αλλά μόνο έτσι μπορώ να είμαι καλυμμένη.

 

Άρα για να ξεκινήσεις οτιδήποτε πληρώνεσαι την προκαταβολή για την αποτύπωση, μετά πας κάνεις την αποτύπωση και τα υπόλοιπα (υπολογισμός προστίμου κλπ) και αφού ολοκληρωθεί η πρώτη φάση πληρώνεσαι και τα 400?

 

Άρα δε ζητάς μόνο 400€ έτσι. Ζητάς 400€ για την 1η φάση (ας την πούμε έτσι) και προκαταβολή ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ για τη 2η φάση. Διότι χωρίς αποτύπωση, δεν ολοκληρώνεται η 1η φάση.

 

Συμφωνώ απόλυτα με τα 400€ για την 1η φάση, αν και αν πρέπει να κάνεις έστω και γρήγορη αποτύπωση σε περίπτωση που υπάρχει ο.α., αν είναι κατοικία 200 τ.μ. έχεις πολύ δουλειά!!!

 

Το θέμα είναι όμως και τι ζητάς για 2η φάση!!! Σε εντός - εκτός με ή χωρίς ο.α...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι όμως και τι ζητάς για 2η φάση!!! Σε εντός - εκτός με ή χωρίς ο.α...

 

Εκεί ακόμα δεν έχω καταλήξει. Περιμένω μπας και βγει καμιά ανακοίνωση για το θέμα των κρατήσεων από το ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά κλίνω (με "ι" και όχι με "ει") στο εξής:

 

ΜΕ Ο.Α.: Για την 1η φάση 300€ και πάνω (ανάλογα με τ.μ. και είδος αυθαιρεσίας)

+ προκαταβολή εάν η αυθαιρεσία επιβάλλει αποτύπωση και όχι αυτοψία

Για τη 2η φάση αναμένω.

 

ΧΩΡΙΣ Ο.Α.: Για την 1η φάση 400€ (θα συμφωνήσω) και πάνω (ανάλογα με τ.μ. και είδος

αυθαιρεσίας)

+ προκαταβολή διότι επιβάλλεται αποτύπωση εκ του μηδενός και μάλιστα

καλή!

Για τη 2η φάση αναμένω.

 

Βέβαια, θα παίξει ρόλο και το εντός - εκτός, τόσο για απόσταση=βενζίνες + χρόνος (Θεσσαλονίκη-Χαλκιδική ένα τσιγάρο δρόμος... αλλά δεν καπνίζω!!!)

ΚΑΙ για το εξαρτημένο τοπογραφικό θέλει συζήτηση!

Link to comment
Share on other sites

Άρα δε ζητάς μόνο 400€ έτσι. Ζητάς 400€ για την 1η φάση (ας την πούμε έτσι) και προκαταβολή ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ για τη 2η φάση. Διότι χωρίς αποτύπωση, δεν ολοκληρώνεται η 1η φάση.

Όταν λέμε 400 (ή 300 ή whatever) για την πρώτη φάση εννοούμε για τις εύκολες περιπτώσεις που θα υπάρχει άδεια, τοπογραφικό, κάτοψη κλπ. Αλλιώς 400 συν την αποτύπωση. Επειδή όμως η αποτύπωση είναι το πρώτο πρωτο που πρέπει να γίνει αφού μόνο έτσι θα υπολογιστούν σωστά τα τετραγωνικά και το πρόστιμο (και εκεί θα κριθεί αν προχωρήσει τη δουλειά ο πελάτης ή αν θα κάνει πίσω), ζητάς μπροστά τα χρήματα της αποτύπωσης. Τα 400 στην ολοκλήρωση της 1ης φάσης.

 

Όσο για τη 2η φάση.. βλέπουμε! Μέχρι τότε μπορεί να έχουν βγει οι νόμιμες αμοιβές ή να έχουμε βγει εμείς στην Ομόνοια με ένα ζευγάρι μαύρα γυαλιά και ακορντεόν! 8-)

Link to comment
Share on other sites

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ !!!!!!

Μπορεί να ξεκινάω τώρα τη δουλειά μου ως νέος μηχανικός, αλλά επειδή από αυτό θα ζήσω, δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω το οτιδήποτε χωρίς "χρήματα μπροστά". Εντάξει, εξαιρούνται συγγενείς! :razz:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά τα λέτε εσείς οι Αθηναίοι Π.Μ., αλλά για ρωτήστε και εμάς στο wild west της Μπανανίας!

 

Πρώτη φάση τζάμπα και κέρασμα καφεδάκι στο γραφείο με την προοπτική ότι θα δουλέψει η φάκα και θα τσακώσει τον πελάτη.

 

Ενδιάμεση φάση 20 τηλέφωνα (σε σταθερό που είναι τζάμπα) να βγει καμιά άκρη με το κ...οαυθαίρετο τους και άντε καμιά βόλτα από εκεί για να φανεί ότι κάτι κάνουμε. Από διατροφή μέχρι αυτή τη φάση προτείνω φιδέ και ακίνητος!

 

Δεύτερη φάση ξεκινάμε με συμφωνητικό και 1000-2000 προκαταβόλα ανάλογα τη περίπτωση και αφού προκύψει το προστιμάκι και ετοιμαστεί ο φάκελος άλλα τόσα και παραπάνω κατά βούληση όπως λέει ο νόμος και ΑΠΥ όσα πει ο θεός εκείνη τη στιγμή.

 

..Και αν δεν τα κάνω εγώ τα παραπάνω (γιατί δεν θα τα κάνω), θα τα κάνει ένας από τους χιλιάδες μηχανικούς που με πυροβολούν με αμέτρητα e-mail καθημερινά για μια θέση στο γραφείο μου με 600/μήνα. Και στο τέλος, εκεί που εγώ θα ζητάω ένα χ ποσό για προκαταβολή στη πρώτη φάση, ο "καλός" συνάδελφος θα το δίνει τζάμπα. Και όπως με τους Η/Χ που εγώ ζητούσα 230+φπα, αυτός ζητούσε 120+φπα (των 230).....

 

...και αυτός έκανε 50 τακτοποιήσεις και έβγαλε τα έξοδα της χρονιάς και εγώ μια (της μάνας μου) και πήρα τον π.....λο!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.