Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Παιδιά πολύ ωραία τα λέτε αλλά όταν ο άλλος έχει να πληρώσει 15000 πρόστιμο + 2000 μηχανικό πώς σας φαίνεται θα το κάνει??? εγώ δεν το βλέπω. Μια προκαταβολή ζήτησα χθες για εκτός σχεδίου χωρίς Ο.Α. με όλα τα συναφή ...400Ε και μου είπε: Είσαι ακριβή κοπελιά...θα πάω σε κάποιον από τα ΤΕΙ μάλλον....που με 500 θα μου τα κάνει όλα είπε.

 

Και επίσης καλό θα ήταν συνάδελφοι να συνεννοηθούμε να μην υποβάλλει κανείς δηλώσεις ακόμη, για να κάνουν κάτι επιτέλους με τις νόμιμες αμοιβές των κρατήσεων .

 

Μαθανε όλοι και λένε: ελευθερωθηκε το επάγγελμα κατέβασε κι άλλο την αμοιβή σου...και όταν λέω οτι οι κρατήσεις και η εφορία γινονται με βάση της ελάχιστες ξινίζουν και λένε: η τηλεόραση άλλα λέει.

 

Παιδιά ας κρατάμε λίγο αξιοπρέπεια...και ας σεβόμαστε ο ένας τον άλλον....εγώ αυτό εχω να πω..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια στο θεμα το ποιος παιρνει τι εχετε υπολογισει και τους νεους φορους???διοτι η λυση της anka ειναι αυτο που κανω και εγω...δεν γινεται να παιρνεις λιγοτερα απο οσα θα σου βγουν για κρατησεις διοτι οταν θα πας να κανεις δηλωση με αφορολογητο 5000 και εσοδα εξοδα θα παρεις ΣΤΑΝΤΑΡ τον π....Επισης το ο αλλος ειναι πιο φθηνος ειναι θεμ απροσωπικο να το διαχειριστεις διοτι αυτος ο νομςο ενεχει κινδυνους και ευθυνες που δεν ειναι αστειες.Δεν ειναι ενα αθαιρετοε κτος σχεδιου ιδιο με εναν ημιυπαιθριο που στην τελικη εχει και μια αδεια.Οκ οι καιροι ειναι δυσκολοι αλλα μην το ξεφτιλισουμε διοτι οι δικηγοροι ειναι ακριβο σπορ!!!προκαταβολη,αποτυπωση υπολογισμος προστιμου ΚΑΙ επιφυλλασομαι μεχρι να βγουν οι κρατησεις...

 

Παιδιά πολύ ωραία τα λέτε αλλά όταν ο άλλος έχει να πληρώσει 15000 πρόστιμο + 2000 μηχανικό πώς σας φαίνεται θα το κάνει??? εγώ δεν το βλέπω. Μια προκαταβολή ζήτησα χθες για εκτός σχεδίου χωρίς Ο.Α. με όλα τα συναφή ...400Ε και μου είπε: Είσαι ακριβή κοπελιά...θα πάω σε κάποιον από τα ΤΕΙ μάλλον....που με 500 θα μου τα κάνει όλα είπε.

 

Και επίσης καλό θα ήταν συνάδελφοι να συνεννοηθούμε να μην υποβάλλει κανείς δηλώσεις ακόμη, για να κάνουν κάτι επιτέλους με τις νόμιμες αμοιβές των κρατήσεων .

 

Μαθανε όλοι και λένε: ελευθερωθηκε το επάγγελμα κατέβασε κι άλλο την αμοιβή σου...και όταν λέω οτι οι κρατήσεις και η εφορία γινονται με βάση της ελάχιστες ξινίζουν και λένε: η τηλεόραση άλλα λέει.

 

Παιδιά ας κρατάμε λίγο αξιοπρέπεια...και ας σεβόμαστε ο ένας τον άλλον....εγώ αυτό εχω να πω..

 

ΜΑντηλι του κουνησες????σορρυ κιολας αλλα φυλαγε τα ρουχα σου να εχεις τα μισα αγαπητη συναδερφε!!8-)

Link to comment
Share on other sites

Ακουω κατι ποσα ρε παιδια.... 400€ προκαταβολη + προκαταβολη για την αποτυπωση και παει λεγοντας....

 

Εδω στο Σαλονικα τα πραγματα ειναι αρκετα αγρια... Ηδη εχουνε βγει αρπακτικα που με 700€ σου κανουνε ολη τη δουλεια και σε κερνανε και καφε....

Δυχτυχως υπαρχουνε συναδελφοι που υποβαθμιζουν πολυ τη δουλεια μας και μας αναγκαζουνε η να δουλευουμε για ενα κομματι ψωμι η να μεινουμε μονιμως ανεργοι....

Καπου ενδιαμεσα βρισκεται η αληθεια....

 

Δε νομιζω πως μπορω να ζητησω προκαταβολη 500€ για την 1η φαση και προκαταβολη της αποτυπωσης κιολας και μετα να χρεωθει κι αλλα 400€ το τοπογραφικο συν ποσα ακομα για μενα να οιλοκληρωσω τη διαδικασια...

Μιλαμε για ενα κοστος κανα 2χιλιαρο, ειδικα απο τη στιγμη που εδω πανω στη Χαλκιδικη τα προστιμα ειναι αρκετα χαμηλα, με αυθαιρετα 30-40τ.μ. παμπαλαια που σε ορισμενες περιπτωσεις μπορει και να βγαινουν λιγοτερα και απο την αμοιβη του μηχανικου....

 

Αποψη μου παντα...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης από Θεσσαλονίκη, με 3-4 περιπτώσεις στη Χαλκιδική (γνωστών και υπό συζήτηση - ως πρώτες μου δουλειές ως νέος μηχανικός).

 

Ακούγονται τιμές 300-400€ ΤΕΛΙΚΕΣ!!! Όταν όμως πήρα τηλέφωνο σαν πελάτης (πες το και αντι-συναδερφικό, δε με νοιάζει, είναι χειρότεροι!!!) , με ενημέρωσαν ότι "αμοιβή δε μπορούμε να σου πούμε γιατί περιμένουμε τα ελάχιστα".

Λυπάμαι -αν και δε θα έπρεπε- τον κακόμοιρο πελάτη που θα πάει με 300 ΤΕΛΙΚΗ και μετά θα του βγουν ++++ !!!!

 

Προσωπικά, αν και δεν έχω πιάσει (ούτε καν ζητήσει) λ€φτά, σε εκτός σχεδίου (Χαλκιδική), χωρίς ο.α., με δικό τους τοπογραφικό η τιμή μου θα ξεκινήσει από τα 400€ για την όλη διαδικασία σε συνεργασία με ΠΜ για το δελτίο τρωτότητας και επιπλέον προκαταβολή β' φάσης διότι η αποτύπωση θα γίνει ολοκληρωμένη από τώρα λόγο τ.μ.

Βέβαια η προκαταβολή μπορεί να είναι μικρή, αλλά θα εξαρτηθεί από την συνολική τιμή β' φάσης που θα εξαρτηθεί από το υπεκα-τεε.

 

Καλές δουλειές βρε!

Link to comment
Share on other sites

Να ο καλός σαμαρείτης βρε παιδιά!!!!! Τζάμπα πράμα! (Από Χρυσή Ευκαιρία)

ΡΥΘΜΊΣΤΕ οποιαδήποτε αυθαιρεσία του ακινήτου σας σε όλη την Ελλάδα μέσω έμπειρων μηχανικών όσο πιο γρήγορα και φτηνά γίνεται , τιμή 180 ευρώ, συζητήσιμη

Link to comment
Share on other sites

συζητησιμη...χαχαχα

Δλδ και στα 80Ε ανετα πας...

 

Βρε terry, από 180€ σε 80€ ? Του ρουφάς το αίμα!!! Στα 150€ καλά είναι "συνάδερφε" της αγγελίας? Έχω να σου στείλω αρκετές περιπτώσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θα σας πω πως το έχω σκεφτεί το θέμα με τις αμοιβές και μου λέτε αν είναι σωστή-λογική μέθοδος.Στο ΤΕΕ στις κυρίες εργασιες βαζουμε Αρχιτεκτονικά Αποτύπωση,και στον πίνακα χώροι βάζουμε αλλαγή χρήσης και τα μέτρα που έχουμε μετρήσει. Οταν ανοίγουμε το pdf αυτό μας δίνει την ελάχιστη αμοιβή 1162,55 συν Φπα.Εννοείται οτι αν χρείάζεται να κάνουμε και τοπογραφικό απο την αρχή βάζουμε κ αυτό στο σύστημα και η αμοιβή ανεβαίνει. Τώρα όσον αφορά τον πελάτη του λέμε οτι θα κοστίσει περίπου 1100 ευρώ σύνολο συν ΦΠΑ και ΦΕΜ, περνουμε προκαταβολικά 400-500 σαν πρώτη φάση και τα υπόλοιπα στο τέλος.Ετσι μέχρι να έρθει η τελική φάση ή θα έχει ανακοινωθεί κατι απο το ΤΕΕ ή τελειώνουμε την διαδικασία όπως ανέφέρα. Τώρα βέβαια που έχουν ακυρωθεί οι ελάχιστες αμοιβές και λένε οτι είναι διαπραγματευσιμο, αυτο κάπου δεν έχει βάση γιατι θα έρθει η στιγμή που θα ξεκινήσουν οι έλεγχοι σε εμας τους μηχανικους και ΄θα πρέπει να έχουμε πληρώσει και φπα,φεμ,τσμεδε,τεε, για ολες τις τακτοποιησεις αυθαιρέτων.Οπότε δεν μπορώ εγω να κάνω 5 τακτοποιήσεις σε συγγενεις ας πουμε για 100 ευρω την μια. Αυτή είναι η ελάχιστη αμοιβη λοιπόν 1430 με ΦΠΑ και διαπραγματεύσιμο είναι αν θέλει καποιος μηχανικός να ζητήσει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μάλλον έχω χάσει επεισόδια... ΠΟΥ φαίνεται ότι τελικά θα χρησιμοποιήσουμε τις αμοιβές του ΤΕΕ.... ΠΟΙΟΣ έχει πεί κάτι σχετικό....

και αρχίσατε όλοι με διάφορα "κόλπα" και παραδοχές και βγάζετε ελάχιστες;;;

 

Αν όντως υπάρχει κάτι, παρακαλώ ενημερώστε με... αλλιώς μη σπάτε το κεφάλι σας για προσομοίωση της νέας αμοιβής με τις υπάρχουσες...

Είμαι σίγουρος ότι θα διαμορφωθεί στην αγορά η αμοιβή και θα είναι αρκετά καλή.

Ηδη τα μ.μ.ε. κάνουν φιλότιμες προσπάθειες να μαντέψουν τα νούμερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.