Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

αποτυπωσεις με προγραμμα....

 

οπτικο ελεγχο αναλογα, αν βλεπω χαλασματα οπως και ναναι ανεβαινει το ρισκο !!!

 

στατικη μελετη.....εχω συνεργατη που δινει ξεχωριστα αμοιβη μην παμε και φυλακη

 

δασαρχεια κτλ αν χρειαστουν τιμη μοναδας ΚΑΤΑ ΑΠΟΚΟΠΗ...

 

εχω τιμοκαταλογο 1 σελιδα....

 

ετσι και αλλιως μπορει να μην κανω εκτος απο κατι πελατες βασικους γιατι μουτυχε περιπτωση οικισμων και εκει θα χρειαστω πολυ χρονο και εκει ειναι η μονη περιπτωση που δεχτηκα να δωσω τιμη ΑΝΑ Τ.Μ....

Link to comment
Share on other sites

Δεν απαιτειται ελεγχος στατικης επαρκειας σε συνηθη εργα....

Αρα δεν βαζεις αποτυπωση και ελεγχο στατικων..

 

 

Το ξέρω. Εννοώ στατικό έλεγχο είτε σε επίπεδο δελτίου τρωτότητας είτε μελέτης, ανάλογα την περίπτωση.

Δηλαδή το δελτίο τρωτότητας τσάμπα; Ε, όχι!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόστιμο τώρα είναι προσωρινό και μετά την κατάθεση σχεδίων επανυπολογίζεται.

ΑΛΛΑ... τι μπορεί να αλλάξει? Μπορεί να τροποποιηθούν τα τ.μ. ?

ΑΝ ΟΧΙ, τότε πρέπει ΤΩΡΑ να κάνουμε και κανονικότατη αποτύπωση (σε 50 μέρες)!!!

Άρα δεν έχουμε 2 φάσεις (για την αμοιβή μας) !!!

 

ANKA

Αν και ΑΜ και όχι ΠΜ, συμφωνώ μαζί σου! Δεν είναι δυνατό να δίνεις τέτοια πράγματα τζάμπα!!! Την υπογραφή σου βάζεις σε (έστω οπτικό) έλεγχο!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια εβγαλε κανεις γραμμη στο τεε να ρωτησει τι γινεται με τις αμοιβες??πρεπει να ξεκαθαριστει επιτελους αυτο το θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Αφού βγαίνει ο πρόεδρος στην τηλεόραση και δηλώνει ότι οι αμοιβές είναι ανοιχτές και γίνεται συνεννόηση με τον πελάτη τι άλλο να ξεκαθαριστεί...? Το θέμα είναι τι ισχύει με τις "νόμιμες" κρατήσεις. Ποιες είναι ? ΦΠΑ βάζουμε σε ότι θέλουμε ?

Link to comment
Share on other sites

Το πρόστιμο τώρα είναι προσωρινό και μετά την κατάθεση σχεδίων επανυπολογίζεται.

ΑΛΛΑ... τι μπορεί να αλλάξει? Μπορεί να τροποποιηθούν τα τ.μ. ?

ΑΝ ΟΧΙ, τότε πρέπει ΤΩΡΑ να κάνουμε και κανονικότατη αποτύπωση (σε 50 μέρες)!!!

Άρα δεν έχουμε 2 φάσεις (για την αμοιβή μας) !!!

 

ANKA

Αν και ΑΜ και όχι ΠΜ, συμφωνώ μαζί σου! Δεν είναι δυνατό να δίνεις τέτοια πράγματα τζάμπα!!! Την υπογραφή σου βάζεις σε (έστω οπτικό) έλεγχο!!!

 

architect_duth, εγώ έχω αποφασίσει να κάνω κανονική αποτύπωση από τώρα. Δε γίνεται διαφορετικά. Ξέρουμε όλοι καλά, πώς 1-2 λεπτομέρειες μπορεί να φέρνουν τα πάνω κάτω στους υπολογισμούς. Απλά δε θα συντάσσω λεπτομερή σχέδια ούτε θα κάθομαι να κάνω τομές κλπ. Αυτά στην επόμενη δόση.

 

Εγώ σκέφτομαι να χρεώνω ενα ποσό για την πρώτη φάση που για μένα σημαίνει: αίτηση, υπολογισμός προστίμου, βασικός έλεγχος τίτλων, όροι δόμησης (επίσκεψη σε πολεοδομία κλπ) και γενικά ξεκαθάρισμα περί οικοδομησιμότητας, γύρω στα 400ευρώ

+ προκαταβολή για την αποτύπωση η οποία θα συμψηφιστεί με την αμοιβή της δεύτερης φάσης που είναι: σύνταξη σχεδίων, δελτίο τρωτότητας/στατική μελέτη κλπ κλπ

Τι λέτε;

 

Δηλαδή θεωρώ οτι στην πρώτη φάση θα κάνω όλη την έρευνα και τη συγκέντρωση στοιχείων και στη δεύτερη φάση απλά υλοποίηση. Βέβαια θα μου φάει πολύ χρόνο η πρώτη φάση αλλά μόνο έτσι μπορώ να είμαι καλυμμένη.

Link to comment
Share on other sites

tpanag

Αν εχεις 30 περιπτωσεις προλαβαινεις σε 2 μηνες (50 μερες πλεον) να κανεις ολη τη δουλεια??

 

Με τίποτα! Αλλά από την άλλη δε γίνεται (πρακτικά) ένας να ξεκινάει τη δουλειά να μαζεύει δηλαδή τα δικαιολογητικά και ό,τι απαιτείται από το φάκελο της Ο.Α., να κάνει αυτοψία, να κάνει αποτύπωση (πως αλλιώς θα ξέρει πόσα τ.μ. είναι ένα εντελώς αυθαίρετο αν δεν κάνει αρχιτεκτονική αποτύπωση; ), να "ρίχνει" τη δήλωση στο σύστημα και μετά 2 μήνες να αναλαμβάνει άλλος άσχετος! Δηλαδή θα παραδίδει το αρχείο που μάζεψε στον επόμενο κατόπιν συνεννόησης με τον ιδιοκτήτη; Θα του λέει και σε ποιόν αριθμό πρωτοκόλλου θα βρει τη δήλωση στο σύστημα; Και θα κάνει τομές, κατόψεις κλπ. με βάση την αποτύπωση του 1ου ο 2ος; Δε μπορώ να σκεφτώ πως μπορεί να υλοποιηθεί κάτι τέτοιο χωρίς να γίνει μπάχαλο...

Link to comment
Share on other sites

Μα γτ να παει σε αλλο μηχανικο???

Ειναι το ιδιο πραγμα σαν κανεις καποιος τη μελετη, να φευγει απο την επιβλεψη και να αναλαμβανει αλλος..

 

Στην περιπτωση που αναλαβει αλλος φυσικα ΔΕΝ του δινεις την αποτυπωση που εκανες...

Link to comment
Share on other sites

architect_duth, εγώ έχω αποφασίσει να κάνω κανονική αποτύπωση από τώρα. Δε γίνεται διαφορετικά. Ξέρουμε όλοι καλά, πώς 1-2 λεπτομέρειες μπορεί να φέρνουν τα πάνω κάτω στους υπολογισμούς. Απλά δε θα συντάσσω λεπτομερή σχέδια ούτε θα κάθομαι να κάνω τομές κλπ. Αυτά στην επόμενη δόση.

 

Εγώ σκέφτομαι να χρεώνω ενα ποσό για την πρώτη φάση που για μένα σημαίνει: αίτηση, υπολογισμός προστίμου, βασικός έλεγχος τίτλων, όροι δόμησης (επίσκεψη σε πολεοδομία κλπ) και γενικά ξεκαθάρισμα περί οικοδομησιμότητας, γύρω στα 400ευρώ

+ προκαταβολή για την αποτύπωση η οποία θα συμψηφιστεί με την αμοιβή της δεύτερης φάσης που είναι: σύνταξη σχεδίων, δελτίο τρωτότητας/στατική μελέτη κλπ κλπ

Τι λέτε;

Άρα για να ξεκινήσεις οτιδήποτε πληρώνεσαι την προκαταβολή για την αποτύπωση, μετά πας κάνεις την αποτύπωση και τα υπόλοιπα (υπολογισμός προστίμου κλπ) και αφού ολοκληρωθεί η πρώτη φάση πληρώνεσαι και τα 400?
Link to comment
Share on other sites

Μα γτ να παει σε αλλο μηχανικο???

Ειναι το ιδιο πραγμα σαν κανεις καποιος τη μελετη, να φευγει απο την επιβλεψη και να αναλαμβανει αλλος..

 

Στην περιπτωση που αναλαβει αλλος φυσικα ΔΕΝ του δινεις την αποτυπωση που εκανες...

 

συγγνωμη που στο χαλαω αλλα σαν κυρια δρατηριοτητα εχω να κανω επιβλεψεις αλλων μελετητων.........θελανε τον α -χ μηχανικο για μελετες για α-χ λογους........επιβλεπων ημουν εγω και οχι απλα για να φαινομαι.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.