Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Mα ο Α/Α που έχει το έργο όταν είσαι στη ''Φόρμα επεξεργασίας στοιχείων έργων για υποβολή στο ΤΕΕ'' είναι ένας ενδεικτικός Α/Α και αλλάζει όταν κάνεις ''Υποβολή για υπολογισμό στο ΤΕΕ''

 

Σωστός ετσι ακριβώς αλλαζει το Α/Α.

Link to comment
Share on other sites

Το παρακουράσαμε μου φαίνεται το θέμα με τις αμοιβές. Δεν υπάρχουν νόμιμες και δεν υπάρχουν και παράνομες αμοιβές. Είναι ελεύθερη διαπραγμάτευση των 2 μερών. Απλά.

Το μπέρδεμα και το γενικό τραμπάκουλο που υπάρχει τώρα, προέρχεται κατά την γνώμη μου από την αδυναμία τους να προσαρμοσθούν (ΤΕΕ-ΥΠΕΚΑ-ΥΠ. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ-ΤΣΜΕΔΕ) στα νέα δεδομένα.

Να δούμε τα πράγματα ψυχρά. Από την μια πρέπει να απελευθερώσουνε τις αμοιβές λόγω τρόικας, από την άλλη χάνουνε την μαντζαδούρα. Ηταν λάθος η συνεργασία για τα αυθαίρετα (μέσω του προγράμματος) του ΥΠΕΚΑ με το ΤΕΕ. Πολλά από τα προβλήματα μας προέρχονται από αυτή την λάθος συνεργασία. Ο ένας σαμποτάρει τον άλλο και το βλέπουμε κάθε μέρα, αυτοί εκεί αλληλοεκβιάζονται και παίζουν παιχνίδια στην πλάτη των μηχανικών!

Το υπ. οικονομικών θέλει το χρήμα, το ΥΠΕΚΑ δεν ξέρει πως να το πάρει και το ΤΕΕ θέλει τα ποσοστά του. Εμείς οι ελ. επαγγελματίες είμαστε τα θύματα.

Προτείνω την καταχώρηση των διαφόρων δηλώσεων του Ν-4014 όπως του κόβει του καθενός και όσο μπορεί πιο καλά βάσει της ''κείμενης'΄' νομοθεσίας, και για τις αμοιβές να βάζει στο σύστημα τον Α/Α του έργου μόνο κια να μην το προχωρά πάρα πέρα. Ούτε κατάθεση στην ΕΤΕ, ούτε κρατήσεις ΦΕΜ-ΤΕΕ κλπ. Μια ΑΠΥ των χρημάτων που θέλει και αισθάνεται να εμφανίσει και τέλος. Ας κάνουν τους όρους ξεκάθαρους και απλούς και μετά θα δουν το κοκό!

Edited by SIRADRAB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και στην τελική, αν ήθελαν να βάζουμε το έργο στο σύστημα του ΤΕΕ ας κλειδώναν την δυνατότητα να προχωρήσει η διαδικασία αν δεν υπάρχει το Α/Α

Αλλά μπορούν να το κάνουν αυτό; Δεν μπορούν και για αυτό το αφήνουν ανοιχτό.

Ότι αρπάξουν δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

και αν σε 3 μήνες απο τώρα ζητάνε αναδρομικά εισφορές υπερ ΤΕΕ και δεν έχουμε τα λεφτά απλά?

Link to comment
Share on other sites

Το παρακουράσαμε μου φαίνεται το θέμα με τις αμοιβές. Δεν υπάρχουν νόμιμες και δεν υπάρχουν και παράνομες αμοιβές. Είναι ελεύθερη διαπραγμάτευση των 2 μερών. Απλά.

Το μπέρδεμα και το γενικό τραμπάκουλο που υπάρχει τώρα, προέρχεται κατά την γνώμη μου από την αδυναμία τους να προσαρμοσθούν (ΤΕΕ-ΥΠΕΚΑ-ΥΠ. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ-ΤΣΜΕΔΕ) στα νέα δεδομένα.

Να δούμε τα πράγματα ψυχρά. Από την μια πρέπει να απελευθερώσουνε τις αμοιβές λόγω τρόικας, από την άλλη χάνουνε την μαντζαδούρα. Ηταν λάθος η συνεργασία για τα αυθαίρετα (μέσω του προγράμματος) του ΥΠΕΚΑ με το ΤΕΕ. Πολλά από τα προβλήματα μας προέρχονται από αυτή την λάθος συνεργασία. Ο ένας σαμποτάρει τον άλλο και το βλέπουμε κάθε μέρα, αυτοί εκεί αλληλοεκβιάζονται και παίζουν παιχνίδια στην πλάτη των μηχανικών!

Το υπ. οικονομικών θέλει το χρήμα, το ΥΠΕΚΑ δεν ξέρει πως να το πάρει και το ΤΕΕ θέλει τα ποσοστά του. Εμείς οι ελ. επαγγελματίες είμαστε τα θύματα.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα και εγώ προσωπικά το εφαρμοζω εώς τώρα!!καλώς ή κακώς όταν το ξεμπερδεψουν ας μας πουν,μέχρι τότε μόνο ΑΠΥ

Προτείνω την καταχώρηση των διαφόρων δηλώσεων του Ν-4014 όπως του κόβει του καθενός και όσο μπορεί πιο καλά βάσει της ''κείμενης'΄' νομοθεσίας, και για τις αμοιβές να βάζει στο σύστημα τον Α/Α του έργου μόνο κια να μην το προχωρά πάρα πέρα. Ούτε κατάθεση στην ΕΤΕ, ούτε κρατήσεις ΦΕΜ-ΤΕΕ κλπ. Μια ΑΠΥ των χρημάτων που θέλει και αισθάνεται να εμφανίσει και τέλος. Ας κάνουν τους όρους ξεκάθαρους και απλούς και μετά θα δουν το κοκό!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει λογικη και νοημα αν βαλουμε στο Α/Α τον αριθμο απο το συστημα των αμοιβων που θα εχουμε υπολογισει την νομιμη αμοιβη (ετσι ωστε να γιε δεκτο) και μετα να συμπληρωνουμε στο κατω ¨κελι" το ποσο τησ συμφωνηθησας αμοιβης?

Edited by Patrick
Link to comment
Share on other sites

Ποιος νομος ακριβως το λεει αυτο????

 

Θα ψάξω αύριο να το βρω ακριβώς αλλά για τώρα έχω ένα έγγραφο απο ΠΕΧΩ που λεει:

 

μπλα μπλα.....

 

''Επισημαίνεται ότι δεν απαιτείται αμοιβή:

α) όταν πρόκειται για προσθήκη σε νομίμως υφιστάμενο κτίριο...μπλα μπλα...

 

β) για τα τοπογραφικά διαγράμματα που είναι ακριβή αντίγραφα από τοπογραφικές μελέτες που έχουν συνταχθεί από Δημόσιες

Υπηρεσίες (Υπουργείο Γεωργίας - Κοινωνικών Υπηρεσιών κλπ) καθώς και αυτά που αντιγράφονται από το κτηματολόγιο (και μόνο

εφόσον πληρούν τις ως άνω προδιαγραφές ΠΔ/03.09.83 ΦΕΚ 394Δ) Εγκ. ΥΠΕΧΩΔΕ 21/92

Edited by kat2011
Link to comment
Share on other sites

Και στην τελική, αν ήθελαν να βάζουμε το έργο στο σύστημα του ΤΕΕ ας κλειδώναν την δυνατότητα να προχωρήσει η διαδικασία αν δεν υπάρχει το Α/Α

Αλλά μπορούν να το κάνουν αυτό; Δεν μπορούν και για αυτό το αφήνουν ανοιχτό.

Ότι αρπάξουν δηλαδή.

 

Και στα συμφωνητικά τι θα βάζουμε; Μήπως να μην αναφέρουμε καν τη νόμιμη και απλά μία γενική αναφορά στις εργασίες (και όπου είναι δυνατό με την ενδειξη ''ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ'') και να αναφέρεται μόνο η συμφωνηθείσα;

Link to comment
Share on other sites

kat2011 αυτό δεν εννοεί το κτηματολόγιο, ίσα ίσα που θα κάνεις τοπογραφικό και θα ελεγχεις την αποδεκτή ανοχή του.

 

Ο Νόμος αναφέρεται στο αν έχει μετρηθεί παλαιότερα η ιδιοκτησία πχ απο πράξης αναλογισμού κτλ

Link to comment
Share on other sites

παντως παιδια υπαρχει τεραστια κοροιδια στον χωρο μας....ΔΥΣΤΗΧΩΣ.....με περνουν πελατες (τους οποιους χανω....τελικα....)και μου λενε ρωτησα συναδελφο σου και μου ειπε ααααααα θα σου κοψω ενα τετρακοσσαρι και ειμαστε οκ....ρε φιλε και εγω θα σου κοψω 100 ευρω αν μπορω!!!αλλα δεν γινεται αυτο το πραγμα.......δυστυχως οι περισσοτεροι πανε να πιασουν τους πελατες στην φακα...και μετα απο τον καινουριο χρονο θα αρχισουν τα αλλα.....ξερεις δωσε τοσα....δεν το ηξερα κλπ.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.