Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

To θεμα ειναι τι γινεται με οσους εχουν πληρωσει τις εισφορες στο ΤΕΕ...

Εγω προσωπικα δεν θα κανω τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

Δίαβασε αυτό 'εχουν προβλέψει για περιπτώσεις σαν την δική σου.

 

 

Απο ΤΕΕ

 

Ανανέωση παλαιών εντολών πληρωμής με τα νέα δεδομένα.

 

Οι παλαιές εντολές πληρωμής ΔΕΝ έχουν την απαιτούμενη σωστή δομή με την νέα διαδικασία και ΔΕΝ μπορούν να χρησιμοποιηθούν.

 

Όλα τα προϋπάρχοντα έργα έχουν ενταχθεί σε κατάσταση ενδιάμεσης υποβολής και επομένως το σύστημα επιτρέπει τροποποιήσεις από τον ίδιο τον μηχανικό. Η διαδικασία περιγράφεται στο πρόσθετο κείμενο οδηγιών που έχει αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του ΤΕΕ.

 

Η ανανέωση των παλαιών εντολών πληρωμής μπορεί να γίνει ως εξής ανάλογα με την επιθυμία του μηχανικού.

 

Με το πλήκτρο επεξεργασίας που βρίσκεται επάνω αριστερά της οθόνης μπορείτε να επεξεργαστείτε το έργο. Στην καρτέλα "Ομάδα έργου" συμπληρώνετε για κάθε μηχανικό την συμφωνηθείσα αμοιβή και το ΦΠΑ και αφού αποθηκεύσετε τις αλλαγές υποβάλετε το έργο στο ΤΕΕ. Στην καρτέλα αναφορές πρέπει να παραχθεί νέα αναφορά υπολογισμού αμοιβών. Στην συνέχεια με το πλήκτρο "Δημιουργήστε/Ενημερώστε την Εντολή Πληρωμής" στην καρτέλα "Ομάδα έργου" θα εκδοθεί νέα εντολή πληρωμής με την νέα απαιτούμενη μορφή.

Η νέα εντολή περιέχει την συμφωνηθείσα αμοιβή και την εισφορά ΤΕΕ.

ακολουθησα τις οδηγιες του ΤΕΕ εβαλα την νεα συμφωνειθησα αμοιβη αλλα τιποτα...

παρολο που φαινεται στην ομαδα εργου η νεα αμοιβη στην εντολη πληρωμης βγαινει η νομιμη....

Link to comment
Share on other sites

ωραιος...για το Τσμεδε εχουμε καμια ενημερωση?παει και αυτο βαση συμφωνηθεισας?

ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ παραμένουν βάσει νόμιμης (εκτός αν η συμφωνηθείσα είναι μεγαλύτερη). Δεν αλλάζει κάτι σε αυτό. Απλώς πλέον θα μπορούμε να βγάζουμε εντολή πληρωμής για τη συμφωνηθείσα.
Link to comment
Share on other sites

νομιζω εχεις δικιο..το θεμα ειναι οτι δοκιμασα με τον νεο τροπο να καταθεσω αμοιβη αλλα και παλι μου εβγαλε αμοιβη την νομιμη και οχι την συμφωνειθησα...δε ξερω αν το δοκιμασε αλλος συναδελφος και ειδε κατι διαφορετικο

Link to comment
Share on other sites

τελος καλο, ολα καλα.

 

Ρε sundance γιατί ρε παλικάρι μου να πας στην Εθνική?????

 

δεν πρεπει οι αμοιβες μας να κατατιθενται στον οψεως?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εγώ οριστικοποίησα κάποιες αμοιβές οι οποίες ήταν και οι νόμιμες αλλά δεν έβαλα αμοιβή και ΦΠΑ, το σύστημα τα πήρε κανονικά, πρέπει να πάρω τηλέφωνο να ακυρώσω τις εντολές αυτές η δεν τρέχει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βγάζει όλα τα έργα δύο φορές? Μία σε ενδιάμεση υποβολή και μία προς υποβολή? Εμείς σε ποια από τα δύο δουλεύουμε?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να με πληροφορήσετε αν η κατάθεση αμοιβής (βάσει ιδιωτ. συμφωνητικού) για τις τακτοποιήσεις πρέπει να γίνει στο ίδιο έντυπο που καταθέταμε για τις άδειες οικοδ. στην ΕΤΕ, ώστε να γίνει παρακράτηση απ' το ΤΕΕ και αν πληρώνουμε στην ΕΤΕ και το αντίστοιχο ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως οι αλλαγες αφορουν στις δουλειες που θα κανουμε απο 15/02 και μετα ετσι??

 

Μεχρι τωρα εχω εισπραξει στο χερι τη συμφωνηθεισα αμοιβη + ΦΠΑ, εχω πληρωσει στην ΕΤΕ κρατησεις ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ και στο ΤΕΕ τις κρατησεις ΤΕΕ. Εχω ετοιμασει τα εργα στο συστημα αμοιβων χωρις να τα εχω υποβαλλει, πραγμα το οποιο θα κανω οταν ειμαι ετοιμος για οριστικη υποβολη, για τον Α/Α εργου.

Εαν στο συστημα αμοιβων κανω υποβολη νεου εργου διορθωνοντας και βαζοντας τις συμφωνηθεισες αμοιβες οταν ειμαι ετοιμος για την οριστικη υποβολη, αυτο θα συνεπαγεται και καταθεση της αμοιβης στην ΕΤΕ? Δε νομιζω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.