Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Συνοψίζοντας αν υποθέσουμε ότι έχουμε συμφωνηθείσα αμοιβή 1000 ΕΥΡΩ, ΦΠΑ 230 ΕΥΡΩ και κρατήσεις ΤΕΕ 32,14 ΕΥΡΩ έχουμε δύο επιλογές στο γραμμάτιο είσπραξης της Ε.Τ.Ε :

 

1. Έχουμε πάρει κωδικό πληρωμής από το σύστημα αμοιβών για 1262,14 ΕΥΡΩ.

 

Αμοιβή 1000,00

ΦΠΑ 230,00

Σύνολο 1230,00

Κρατήσεις ΤΕΕ 32,14

..............................

Γενικό σύνολο 1262,14

 

Το πρόβλημα είναι ότι έχουμε καταθετήριο για 1262,14 ΕΥΡΩ ενώ έχουμε Α.Π.Υ (βάσει συμφωνητικού) για 1230,00 ΕΥΡΩ και ότι καταθέτουμε τα 32,14 ΕΥΡΩ από την τσέπη μας...

 

2. Έχουμε πάρει κωδικό πληρωμής από το σύστημα αμοιβών για 1230,00 ΕΥΡΩ.

 

Αμοιβή 967,86

ΦΠΑ 230,00

Σύνολο 1197,86

Κρατήσεις ΤΕΕ 32,14

..................................

Γενικό σύνολο 1230,00

 

Ενώ συμφωνεί το καταθετήριο με την Α,Π.Υ (1230,00 ΕΥΡΩ) δεν συμφωνεί το ποσό του ΦΠΑ( 23% επί της αμοιβής)....

 

Προσωπικά βρίσκω την πρώτη περίπτωση σωστότερη...

 

To Φ.Π.Α. συμφωνεί αφού η αμοιβή σου ουσιαστικά είναι 1000 ευρώ και πάλι. Και επ' αυτής υπολογίζεται το Φ.Π.Α. απλά η εισφορά του ΤΕΕ κατατίθεται απευθείας σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

To Φ.Π.Α. συμφωνεί αφού η αμοιβή σου ουσιαστικά είναι 1000 ευρώ και πάλι. Και επ' αυτής υπολογίζεται το Φ.Π.Α. απλά η εισφορά του ΤΕΕ κατατίθεται απευθείας σε αυτό.

 

Εννοώ πως δεν συμφωνούνε στο έντυπο της κατάθεσης.

 

Αμοιβή 967,86

ΦΠΑ 230,00

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μεγάλο ζήτημα είναι και τι θα γίνει με τισ μέχρι τώρα αμοιβές που έχουμε πάρει με τον 4014 θα πρέπει όλες να τις καταθέσουμε στην ΕΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

Να βάλω και μια δύσκολη ερώτηση ακόμα? Αν θέλουμε να πάρουμε μια προκαταβολή, ας πούμε τα 1659 € για αρχή και να αφήσουμε τα υπόλοιπα της αποτύπωσης και του τοπογραφικού να τα πάρουμε μετά τη β φάση. Τί κάνουμε ? Βγάζουμε εντολή και πώς ? Τι ποσά θα αναφέρει πάνω? Μάλλον οι φωστήρες του ΤΕΕ έχουν το ίδιο DNA με τους φωστήρες του ΥΠΕΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δουλέψει το σύστημα ακόμα, δεν έχω κάνει κατάθεση ακόμα οπότε θα πω τη γνώμη μου.

Πιστεύω ότι στο μέλλον τα 3τυπα της ΕΤΕ θα έχουν μία γραμμή ακόμα, αυτή των κρατήσεων.

Ο έφορος θα κοιτάξει την αμοιβή, θα κάνει επί 23% και άμα δει ΑΠΥ με αυτά τα ποσά θα πει Ok. άμα είνα Ούνος του πηγαίνεις και την εντολή πληρωμής και καθαρίζεις.

 

Μανώλη,

νομίζω ότι πλέον το σύστημα σου επιτρέπει να εκδίδεις εντολές πληρωμής σε διάφορα χρονικά σημεία αφού έχεις προσθέσει μηχανικούς, εργασίες κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Καθαρίζεις γιατί την κατάθεση δεν την κάνεις εσύ αλλά ο πελάτης.. Όσον αφορά το θέμα της σπαστής αμοιβής νομίζω ότι γίνεται να πληρώσεις όποιο ποσό θέλεις αλλιώς ποιός ο λόγος που έχει στο σύστημα υπόλοιπο αμοιβών και υπόλοιπο φ.π.α.?

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα χονδράδα σε επιθεώρηση. Τα εκανα στο σύστημα όπως τα έκανα παλιά (δεν ξέρω χρειαζόταν να βάλω εγώ ΦΠΑ και προυπολογισμο?) και μου έβγαλε μόνο τίς κρατήσεις. Δυστυχώς είναι οριστική και δεν ξέρω τι να κάνω αφου εκτός των άλλων δεν μπορώ να περάσω και στο υπεκά το α/α της εντολής πληρωμής αφου δεν έχει την σωστη αμοιβή πάνω.

ΣΟΣ Τι κάνω?

Μπορω να ξαναπεράσω τα στοιχεια από την αρχή και να τυπώσω νέα εντολή και ουσιαστικά να πληρώσω δύο φορές τίς κρατήσεις?

Με το Τεε τι πρόβλημα θα έχω που θα φαίνεται ότι δεν πήρα λεφτά?

Τι επρεπε να κάνω για να φανει και η αμοιβη και το ΦΠΑ?

Link to comment
Share on other sites

Αν το ψάξει ποιός? και τι επιπτώσεις ?

Ωχ αγχώθηκα πολύ.

Πάντως αν κάνω νέα εγγραφη με τα ίδια στοιχεία δεν φαίνεται ότι είναι λάθος αφού μάλιστα θα πληρώσω και τίς δύο κρατήσεις?

Πως πρέπει να το αντιμετωπίσω στην νέα εγγραφη? Πώς βάζω αμοιβη και ΦΠΑ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.