Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Μήπως σου είπανε για αυτούς που έχουν ήδη καταθέσει στην τράπεζα τι γίνεται???

θα βρούμε τον μπελά μας δηλαδή που κάναμε το αυτονόητο??

Έλεος συνάδελφοι!!Δεν αντέχεται αυτή η κατάσταση...δουλεία πάμε να κάνουμε,όχι να κλέψουμε κανέναν!Γιατί δεν μπορούν να μας πούν πώς να την κάνουμε??

Και μετά μιλάμε για αθέμιτο ανταγωνισμό και άλλα τέτοια..αφού για άλλη μια φορά τα πάντα είναι στον αέρα!

Link to comment
Share on other sites

"Για αυτοψία στο ακίνητο, υπολογισμό ‘προσωρινού προστίμου’ και πρωτόκολλο δήλωσης αυθαιρέτου 300€ + ΦΠΑ 23%"

 

Τι εννοεί λέγοντας "πρωτόκολλο δήλωσης αυθαιρέτου" ? Απλά περιγραφή του "τι χρειάζεται" ? Για αυτά, τα 300€, προσωπικά τα βρίσκω καλή αμοιβή! (Αυτοψία, όχι αποτύπωση)

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάσατε να πάτε στο ΤΕΕ να πληρώσετε εκεί τις κρατήσεις χωρίς να χρειασθεί να κάνετε κατάθεση στην τράπεζα?Μας είχαν πει ότι μπορούμε, απλώς θα ταλαιπωρηθούν οι Αθηναίοι λόγω φόρτου εργασίας.Στη επαρχία δε ξέρω αν ξέρουν αν γίνεται και πως.Αν το επιχειρήσει κάποιος ας μας πει.Που θα βρίσκουμε τα παραπάνω να τα καταθέτουμε στην τράπεζα έστω και για μια μέρα.Αυτό που μάλλον θα χρειάζεται με τη λύση αυτή του ΤΕΕ θα είναι να κρατάμε το συμφωνητικό με τον πελάτη (ίσως) αλλά περισσότερα δε γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που συμβαίνει με τις αμοιβές είναι τραγελαφικό.

Το σύστημα υποβολής δηλώσεων απαιτεί κατάθεση 1570€+ΦΠΑ.

Ο Καρατσώλης σε video που είδα έδωσε στίγμα για έκπτωση μέχρι 50% αρκεί να υπάρχει συμφωνητικό ιδιοκτήτη - μηχανικού (ως μή ασυνήθιστα χαμηλή αμοιβή)

Ο έφορας της περιοχής μου δεν δέχεται το ποσό αμοιβής των συμφωνητικών να διαφέρει από αυτό που δηλώσαμε στο σύστημα και σε περίπτωση που ελεγχθούμε θα κατηγορηθούμε για φοροδιαφυγή και φοροκλοπή (κλοπή ΦΠΑ).

Στα παράλια της Λάρισας και της Πιερίας μηχανικοί και "μηχανικοί" μαζεύουν εξουσιοδοτήσεις και κλείνουν δουλειές με 300€!!!

Το τι θα πληρώσουν οι ιδιώτες στο τέλος ...... ένας θεός ξέρει.

Είναι έτσι ή κάτι δεν κατάλαβα καλά;

Μήπως αυτά συμβαίνουν μόνο στις περιοχές που πειγράφω;

Υπάρχει τεκμηριωμένη άποψη ή τρόπος για κατάθεση νόμιμα, μικρότερης αμοιβής από 1570€ +ΦΠΑ;

Link to comment
Share on other sites

 

Παντως κι εγω τέτοιες τιμές πανω κάτω έχω βάλει...αν δεν υπάρχει δουλειά τι να κάνεις? και 50% και 70% έκπτωση

Αν δεν εχεις δουλειές

και κανείς την έκπτωση που λες

τότε να σου προωθω τις δουλειές που δεν προλαβαίνω εγώ;

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Για αυτοψία στο ακίνητο, υπολογισμό ‘προσωρινού προστίμου’ και πρωτόκολλο δήλωσης αυθαιρέτου 300€ + ΦΠΑ 23%"

 

τελικα ολα εχουν την ερμηνια τους αν διαβασεις σωστα.ο συναδερφος φιλοι μου δεν κανει ολη τη διαδικασία με 300ε.μια πρωτη αυτοψία κάνει, μπαινει στο συστημα του ΤΕΕ και βλεπει ποσο ειναι 'περιπου' το προστιμο.αφου μπαινει στο συστημα παίρνει και πρωτόκολλο.απλο ειναι.αυτο δηλαδη που κανει ειναι να δεσμευσει τον πελατη οτι θα δωσει καποια λεφτα και ας μην κανει την υπολοιπη δουλεια.παραδειγμα προς μίμηση ειναι οχι τζαμπατζης οπως λενε.ποσοι σας εχουν απασχολησει μεχρι τωρα με αυτοψίες κλπ και μετα οταν τους λες .....'τοσο το προστιμο' σου λενε σιγα να μην το κανω ευχαριστώ πολύ και αντίο.ουτε που προλαβαίνεις να πεις για αμοιβή.και τζαμπα να τους πεις αφου κολλάνε στο πρόστιμο ....

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό είπα παραπάνω ότι είναι καλή η αμοιβή για αυτό! Είναι κάτι σαν προκαταβολή θα λέγαμε. Προσωπικά έχω ήδη 2 που δεν προχωράνε, αλλά είναι φίλοι-συγγενείς.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν πρέπει να κόψεις αμοιβή ακόμα και για την απλή βεβαίωση περί μη αυθαιρεσίας?

Link to comment
Share on other sites

Για αυτοψία στο ακίνητο, υπολογισμό ‘προσωρινού προστίμου’ και πρωτόκολλο δήλωσης αυθαιρέτου 300€ + ΦΠΑ 23%"

 

τελικα ολα εχουν την ερμηνια τους αν διαβασεις σωστα.ο συναδερφος φιλοι μου δεν κανει ολη τη διαδικασία με 300ε.μια πρωτη αυτοψία κάνει, μπαινει στο συστημα του ΤΕΕ και βλεπει ποσο ειναι 'περιπου' το προστιμο.αφου μπαινει στο συστημα παίρνει και πρωτόκολλο.απλο ειναι.αυτο δηλαδη που κανει ειναι να δεσμευσει τον πελατη οτι θα δωσει καποια λεφτα και ας μην κανει την υπολοιπη δουλεια.παραδειγμα προς μίμηση ειναι οχι τζαμπατζης οπως λενε.ποσοι σας εχουν απασχολησει μεχρι τωρα με αυτοψίες κλπ και μετα οταν τους λες .....'τοσο το προστιμο' σου λενε σιγα να μην το κανω ευχαριστώ πολύ και αντίο.ουτε που προλαβαίνεις να πεις για αμοιβή.και τζαμπα να τους πεις αφου κολλάνε στο πρόστιμο ....

Κι αν σου δώσει τα 300 και κάνεις την αυτοψία, υπολογισμό προστίμου, πάρεις πρωτόκολλο (οπότε ουσιαστικά έχεις ολοκληρώσει τη διαδικασία της πρώτης φάσης) και σου πει "ΟΚ το προχωράμε" μετά τι του λες? Δώσε μου άλλα 300 για να πατήσω το κουμπί "υποβολή" στο ηλεκτρονικό σύστημα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που συμβαίνει με τις αμοιβές είναι τραγελαφικό.

Το σύστημα υποβολής δηλώσεων απαιτεί κατάθεση 1570€+ΦΠΑ.

Ο Καρατσώλης σε video που είδα έδωσε στίγμα για έκπτωση μέχρι 50% αρκεί να υπάρχει συμφωνητικό ιδιοκτήτη - μηχανικού (ως μή ασυνήθιστα χαμηλή αμοιβή)

Ο έφορας της περιοχής μου δεν δέχεται το ποσό αμοιβής των συμφωνητικών να διαφέρει από αυτό που δηλώσαμε στο σύστημα και σε περίπτωση που ελεγχθούμε θα κατηγορηθούμε για φοροδιαφυγή και φοροκλοπή (κλοπή ΦΠΑ).

 

 

Ο καρατσώλης στην ημερίδα που ειχε γίνει στην τρίπολη είπε εμμέσως πλην σαφώς σε ερώτηση για την εκπτωση στις αμοιβές: ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΜΗΝ ΒΡΕΘΕΙΤΕ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕΝΟΙ ΓΙΑ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.